Igazi kuriózumnak tekinthető az a pénteken nyílt állandó kiállítás, amely több mint száz év olimpiai sikereit eleveníti fel a győri sportolók relikviái segítségével, Győr az olimpiákon címmel a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtárban. A tárlaton 61 magyar olimpikon relikviái láthatók. Az eseményt Borkai Zsolt, a MOB elnöke, a város polgármestere nyitotta meg.
„A mai kor sportsikerei mellett fontos, hogy méltó módon emlékezzünk azokra, akik eredményeikkel hozzájárultak városunk sportéletének fejlődéséhez, példájukkal az utánpótlás gyarapításához is” – fogalmazott a megnyitón Borkai Zsolt polgármester, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. Kiemelte, a termekben több mint 100 év, Győrhöz kötődő olimpikonjainak érdemeivel ismerkedhetünk meg 1912-től napjainkig.
Borkai Zsolt hangsúlyozta, a kiállítás létrehozása egy újabb széleskörű összefogás eredménye, létrejöttéhez a felajánlók több mint 600 tárggyal járultak hozzá. „Köszönet érte, hiszen felajánlásukkal megteremtették a lehetőségét, hogy nem csupán fennmaradhatnak ezek a sporttörténeti relikviák, de a nagyközönség számára is megismerhetővé, bárki által megtekinthetővé válnak. Büszkeséggel tölt el, hogy magam is gyarapíthattam a tárlatot, és mostantól kezdve, ha valaki az aranyérmem felől érdeklődik, mondhatom neki, hogy a győri olimpiatörténeti kiállítás részeként megtekintheti.”
A polgármester-sportvezető kitért a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál megrendezésére is. Mint mondta, jövőre több ezer fiatal versenyző látogat el hozzánk, akik Győrben szeretnék bizonyítani, hogy nem csupán reménységek, de a jövő nagy sportolói lehetnek. A MOB elnökeként utalt a 2024-es olimpiára is, amelyre épp a napokban adta be hazánk a pályázatát.
Borkai Zsolt végezetül elmondta, reméli, hogy sokan tekintik meg a színvonalas kiállítást, és azt is, hogy a jövőben számos olyan siker születik majd, amely folyamatosan szükségessé teszi a tárlat bővítését.
A 15 millió forintból létrehozott kiállításra mintegy hatszáz különböző felajánlás ékezett, többek között az 1980-as moszkvai olimpián versenyzett Joós István kajaklapátja, az 1976-os montreali játékokon ezüstérmes, ugyancsak kajakos Sztanity Zoltán hajója, vagy az evezős Remsei Mónika formaruhája, amelyet a 2000-es sydneyi olimpián viselt.
Grászli Bernadett, a Győri Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója ismertette, hogy a tárlaton dokumentumokkal, díjakkal és egyéb relikviákkal mutatják be az elmúlt száz év versenyeit, kronologikus sorrendben. Érdekességként említette például, hogy egykor olimpiai sportág volt a kötélhúzás, s a nők hosszú ruhában jelentek meg az íjászversenyeken.
A modern, installációkkal színesített kiállításon audiovizuális és interaktív információs eszközök is segítik a látogatókat.
(gyor.hu-MTI-MOB)