Elment egy kiváló sportoló, világhírű filmszínész. Nyolcvanhat esztendős korában, június 27-én elhunyt Bud Spencer. Carlo Pedersoli néven ismerte meg a sportszerető világ a gyorsúszóként kétszeres olimpikont, a válogatott vizilabdázóból lett filmsztárt. Több alkalommal játszott az olasz válogatott tagjaként a magyar vizipólócsapattal, innen ered több, mint 50 éves barátsága dr. Kárpáti Györggyel, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázóval, a Nemzet Sportolójával, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének elnökével.
Carlo Pedersoli 1929. október 31-én született Nápolyban. Alig 20 évesen, 1949-ben mellúszásban nyert olasz bajnoki címet, majd 1950-ben a 100 méteres gyorsúszás bajnoka lett - első olaszként - egy perc alatti idővel (59,5 mp). Még ebben az évben az olasz vízilabda-válogatottal 4. helyezést ért el az Európa-bajnokságon. Az 1952-es helsinki és az '56-os melbourne-i olimpián úszásban vett részt, a 100 méteres gyorsúszás versenyében állt rajthoz, előbbiben a 4x200 méteres gyorsváltónak is a tagja volt. Vízilabdázóként 1954-ben olasz bajnokságot nyert a Lazióval.
Bud Spencer gyakorlatilag a magyar válogatottal szembe játszotta utolsó nemzetközi mérkőzését. Bud Spencer többször nyilatkozta, hogy a legtöbbre sportpályafutását tartja, az uszodában elért eredményeire a legbüszkébb és Kárpáti Györgyöt tekinti a világ legjobb vizilabdázójának. Magyarországot, a magyarokat nagyra becsülte, jelentős hazai rajongótáborával rendszeresen tartotta a kapcsolatot, életében már legendává vált.
Carlo Pedersoli, avagy Bud Spencer színészként tett szert világhírnévre. „Piedone”, a „Bulldozer” megannyi kasszasikert hozó filmben játszott főszerepet, többnyire Terence Hill oldalán.
A medencében többször találkozott Kárpáti Györggyel, és olyannyira jó barátok lettek, hogy haláláig tartották a kapcsolatot. Egy évvel ezelőtt dokumentumfilm készült az akkor 80 esztendős Kárpáti Györgyről és a közös filmforgatáson emlékeztek a korábbi világversenyekről és a margitszigeti uszodai összecsapásaikról. Kárpáti György tavaly meglátogatta jó barátját, a színészlegenda Bud Spencert annak római otthonában.
„Az utolsó pólómérkőzése is szóba került, amikor itt, Budapesten megkért minket arra, legyünk kedvesek nem összetörni az arcát, nehogy ugorjon a hollywoodi szerződése. Viccből persze eljátszottunk neki egy-egy ütős mozdulatot, hogy megijesszük – utólag már ez is egy a vele kapcsolatos jópofa sztoriból.”
„Három órát töltöttünk nála a stábbal, és rendkívül szívélyesen fogadott minket. A sztárság sokaknak a fejükbe száll, de Carlónál szó sincs ilyesmiről: bár 210 centis, jó kötésű fiúk vigyáznak a biztonságára, ő maga ugyanaz a kedves, közvetlen fickó, mint volt sportolóként.”
És hogy mivel hatotta meg a leginkább a Nemzet Sportolóját?
„Azzal fordult oda hozzám, hogy „Giorgio, te vagy minden idők legjobb vízilabdázója!” Kértem tőle, hogy Carlo, ne mondj ilyeneket, mert még azt hiszik, hogy én adtam a szádba a film miatt. Valójában azonban nagyon meghatott.”
A Magyar Vízilabda Szövetség megemlékezése szerint tavaly 85. születésnapja alkalmával egy magyar válogatott köpenyt ajándékozott neki dr. Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, 2015 szeptemberében pedig Skype-kapcsolat révén élőben beszélgetett a budaörsi vízilabda expó szervezőivel, a kétszeres olimpiai bajnok Gergely Istvánnal és a háromszoros olimpiai bajnok dr. Kiss Gergellyel.
(MOB-összeállítás, fotó: dr. Nagy Endre)