A „Gazdasági előnyök” panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban: amennyiben Budapest rendezheti meg a 2024-es olimpiát, az első számú cél a fenntarthatóság kell legyen.
Szerdán Miskolc adott otthont a budapesti olimpiával kapcsolatos szakmai konferenciának, melyen a legkülönbözőbb területek szakemberei folytattak eszmecserét arról, hogyan lehetne sikeresen megrendezni a játékokat Magyarországon.
Vitézy Dávid, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium miniszteri biztosa szerint nem szükségesek gigaberuházások, ésszerű döntésekre, finomhangolásra viszont annál inkább.
„A már meglévő infrastruktúrára lehet építeni, ugyanakkor a Liszt Ferenc Repülőteret sokkal jobban be kell vonni a tömegközlekedésbe. A közvetlen vasúti közlekedést nemcsak a Belvárossal, hanem egész Kelet-Magyarországgal meg kell oldani. Nagyon alapos munkával és összefogással az egész ország nyerhetne az olimpiarendezéssel” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az olimpia kapcsán eszközölt fejlesztéseknek egy hosszú távú koncepcióba kell illeszkedniük, fenntarthatónak kell lenniük. Ezen megállapítással a beszélgetés többi résztvevője is egyetértett.
Dr. Torma András, a házigazda Miskolci Egyetem rektora úgy véli, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság decemberben elfogadott reformcsomagjának, az Agenda 2020-nak köszönhetően történelmi lehetőség előtt áll Magyarország, és remek újításnak tartja, hogy több vidéki nagyváros beszállhatna a rendezésbe, így Miskolc is.
Dr. Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja emlékeztetett rá, városában most is pezseg a sportélet, amiből az egész ország profitál. Példaként említette, hogy amikor a Debrecen labdarúgócsapata 2009-ben bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, különböző adók formájában 800 millió forintot fizetett be a helyi önkormányzat és a magyar állam kasszájába.
Fekete Miklós a PricewaterhouseCoopers magyarországi partnere képviseletében elmondta, rövidesen nyilvánosságra hozzák a megvalósíthatósági tanulmány aktualizált változatát, annyit azonban már a konferencián elárult, hogy a tervek szerint Miskolc és Debrecen is bekapcsolódna a rendezésbe. A bejelentést hatalmas taps kísérte.
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke amellett, hogy rajong a sportért, kiemelte: a helyi kis- és középvállalkozások egyértelműen a nyertesei lennének az olimpiának, ami hosszú távon is kedvezően befolyásolná a magyar gazdaságot.
Fülöp Gábor, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára hangsúlyozta, a budapesti olimpia nem csupán a versenysportra lenne kedvező hatással, hanem a tömegesítés révén az egészségesebb, fiatalosabb Magyarország ügyét is szolgálná, míg Angyal Enikő, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének társelnöke rámutatott: a turisták száma hosszú távon megugorhatna szerte az országban.
(MOB/czo, fotó: MOB/Schmidt János)