Csik napok, emlékezés a bajnok úszóra

Csik napok, emlékezés a bajnok úszóra

2012. 03. 31.
Megosztás

Bensőséges hangulatban kezdődött a budai Csik Ferenc iskolában, a névadó emlékére rendezett hagyományos ünnepély.

Ahogyan 76 éve, 1936 augusztus 6-án Csik Ferenc győzelmének eredményhirdetése után a berlini uszodában, úgy az ünnepség nyitányaként az iskola dísztermében is felcsendültek a himnusz akkordjai.

Makovecz Éva igazgató asszony köszöntötte a szép számmal megjelent vendégeket, mindenekelőtt Csik Katalint, a névadó lányát, Szakály Sándor professzort, az olimpiai akadémia alelnökét, a kerületi önkormányzat képviselőit és megkülönböztetett tisztelettel és szeretettel az olimpikonokat, Faragó Tamás és Varga János aranyérmeseket, Bóbis Ildikó ezüstérmest és Hadfi Dániel világ és Európa-bajnok olimpikon cselgáncsozót.

Az ünneplőbe öltözött, fehér inget, blúzt, hozzá kék nyakkendőt viselő válogatott fiatalok, az iskola 803 diákjának képviselői érthető figyelemmel és érdeklődéssel hallgatták,nézték Csik Ferenc életútja utolsó szakaszát bemutató életképeket. A sport és a tanulás, az aktív munka töltötte ki életét. Versenyzői pályafutásának korai befejezése után klinikai tanársegéd volt, tanított a Testnevelési Főiskolán, kapitányként vezette az úszó válogatottat és 1939-ben szerkesztőként indította el a Képes Sport magazint.

Az első szám vezércikkében többek között így fogalmazott: ..Ugyanazzal a szívvel, lelkesedéssel és erős akarattal fogjuk szolgálni ezeken a lapokon a magyar sport ügyét, amilyennek szolgáltuk salakon és gyepen, szárazon és vízen.

A névadó lányától, Csik Katalintól arról is értesültek a jelenlévők, hogy a bajnok alig egy éves múlt, amikor édesapja a déli harctéren 32 éves korában az első világháború hősi halottjaként hunyt el.

A sors kegyetlensége ismétlődött, hiszen Csik Ferenc is alig 32 éves volt, amikor a második világháború utolsó napjaiban, 1945 március 29-én katona orvosként hívatatásának teljesítése közben bombatámadás során vesztette életét Sopron belvárosában és kislánya, Katalin akkor alig egy éves volt.

Az 1991-ben történt névadás történetére Dorogi László, a már nyugdíjas testnevelő emlékezett. Jogos büszkeséggel mondta el, hogy a minden tekintetben kiváló, igazi példakép névadó szellemében folytatott sportos nevelő munkával az évek multával a legjobb sportiskolák közé emelkedtek. Három éve, 2009-ben az ország legjobb sportiskolája kitüntető címet is elnyerték.

A testnevelés változatlanul fontos szerepet tölt be az iskola hétköznapjaiban. a fiatalok életében. Érthető elégedettséggel hangzott el, hogy az egyaránt háromszoros olimpiai bajnok Kásás Tamás és Storcz Botond mellett tucatnyi egykori Csik iskolás képviselte a magyar színeket az olimpiai játékokon. S egyben sikeres kvalifikációt, majd eredményes londoni részvételt kívántak a hat Csik iskolás jelenlegi válogatott kerettagnak.

Figyelemreméltó, hogy az iskola több,mint nyolcszáz tanulója közül háromszázötvenen igazolt versenyzőként különböző egyesületek szakosztályaiban sportolnak. A sportosztályok tanulóinak órarendje egyes esetekben a napi kétszeri edzéslehetőséget is biztosítja. Ami pedig a kötelező testnevelést illeti a diákok mintegy hetven százaléka naponta mozog, sportol.

A hagyományos Csik díjakat is kiosztották.

Tizennyolcan részesültek elismerésben Ehhez az alsósoknak 4.5-ös, a felsősöknek 4.0 átlag teljesítése mellett a korosztályos országos, vagy Budapest bajnokságon, illetve Diák Olimpián az első hat közötti eredményt kellett elérni.

A jók között is a legjobbak Csík díjban részesültek: Szkokán Mónika (13.oszt) a ritmikus gimnasztikai válogatott csapat tagja és Mihók Olivér (13.oszt) Európa-bajnok sakkozó, aki már a nagymesteri cím elnyerésért van versenyben.

A tanári kar tagjai közül Polgár Anikó, a testnevelési munkacsoport vezetője és Gurdon József osztályfőnök kapta a Csik díjat.

Az emlékünnepély záróakkordjaként Makovecz Éva igazgató asszony nagy ünnepléstől kisérve nyújtotta át a Csik Díjat, a névadó , Csík Katalinnak, majd a névadó domborművének koszorúzásával ért véget a valóban bensőséges, az 1936.-os berlini olimpia úszó bajnokának emlékét méltósággal őrző ünnepség.