Ki gondolta volna három hónappal ezelőtt, hogy a londoni olimpia egyik, ha nem a legsikeresebb magyar edzője novemberre az év legnagyobb vesztesének tekintheti magát, miután négy legeredményesebb versenyzője közül kettőről is le kellett mondani.
Ebbe a szerencsétlen helyzetbe Csipes Ferenc, a Honvéd női kajakozóinak a vezetőedzője került, akinek a tavaly két világbajnoki aranyérmet nyerő lánya Ausztráliába költözik, kétszeres londoni olimpiai bajnok versenyzője, Kozák Danuta pedig csütörtökön a Csipes-csapat elhagyását jelentette be.
- Nem furcsállja, mint érintett, és a női sportolókkal hosszabb ideje foglalkozó férfiember, hogy a klubjukat elhagyó élversenyzők kivétel nélkül a férjüket, vagy a vőlegényüket emlegetve hozták meg a döntésüket?
„Már nekem is feltűnt, hogy a nálunk kialakult helyzetre nem lehet rásütni a „Keresd nőt!” örök érvényűnek gondolt mondást, mert az ország- és klubváltások mögött sokkal inkább a „Keresd a férfit” indíték fedezhető fel. Janics a bolgár, Benedek pedig a szerb férjét követve költözött Szerbiába, lányom Tamara az Ausztráliában álláshoz jutott újdonsült férje oldalán készül a világ másik végére, Kozák Danuta viszont azért köszönt el a szakosztályunktól csütörtökön, mert az akaratát nem tudta érvényesíteni. Nem adtunk, illetve nem adhattunk edzői állást a vőlegényének, aki legkorábban jövő májusban juthat oklevélhez. Ez így együtt akár egy jókora földindulásként is emlegethető, amelynek a hatása egyelőre még felmérhetetlen, de könnyen lehet, hogy a nagy fordulatok utórezgéseit még a következő olimpia esztendejében, 2016-ban, Rio de Janeiróban is érzékelni fogjuk.” - vélekedik Csipes Ferenc, akit tavaly az „Év edzőjének” választották meg, és aki idén decemberben az újabb voksolás végén is esélyes ennek a megtisztelő címnek a kiérdemlésére.
- Elkeserítették a történtek? Nem érzi magán a kétségbeesés jeleit? – szegezte Csipesnek az elkerülhetetlen kérdést a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársa.
„Tamara és Danuta esetét nem lehet egy napon említeni. A lányom nem felelt meg azoknak az alapvető elvárásoknak, aminek egy olimpiai részvételről álmodozó élsportolónak meg kell felelnie. Danuta ezzel szemben keményen és fegyelmezetten végigharcolta azokat az éveket, amelyeket a csapatomban töltött el. Ami most megtörtént vele, az évekkel ezelőtt is bekövetkezhetett volna. Az után jött a Honvédba, hogy előbb Janics, majd Kovács Katalin is elhagyta Fábiánné Rozsnyói Katalin csapatát, ma már nem titok, hogy Kati tanácsára. Akkor egyesben a hazai mezőnyben a negyedik legjobbnak számított, innen indulva lett világ- és Európa-bajnok, idén pedig kétszeres olimpiai bajnok. Önteltség nélkül állíthatom, hogy én hoztam fel és ezt a sikert már senki sem veheti el tőlem. Akkor sem, ha egy nem túl szép napon versenyző nélkül maradok, de most nem így fest a helyzet. A vőlegényének a szerződtetését nem most emlegetette először, benne volt tehát a kalapban egy esetleges kenyértörésnek a bekövetkezése. Nem haragszom Danutára, végül is békében váltunk el, nem is vagyok a rosszakarója. Azt viszont semmiképpen sem akartam, hogy egy volt és nem túl eredményes kenuzó, edzői oklevél nélkül csupán azért jusson – az ide vonatkozó szigorú előírásokat áthágva – edzői álláshoz a Honvédban, mert a mennyasszonya ezt kívánja. Még ha ezzel a kéréssel a kétszeres olimpiai bajnok tanítványom is állt elő…”
- A Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke Kozák bejelentése után kijelentette, hogy készek minden szervezési és erkölcsi segítséget megadni a „nemzeti kincsnek” számító Kozák Danutának. Erről mi a véleménye Csipes Ferencnek?
„Ez a segítség megilleti Danutát. Azt a fonák helyzetet viszont mindenképpen szeretném elkerülni, hogy a szövetség, mint válogatott edzőt munkaadóként arra kötelezzen, hogy a felkészülés hosszú edzőtáboraiban - ami összesen akár félévet is kitehet – nekem kelljen, vagy éppen a szerepemet megosztva továbbra is Kozákkal foglalkoznom. Békével váltunk el, a szakosztályunk még köszönetet is kapott, de mostantól ellenfelek vagyunk, és erről a szövetségnek sem szabad megfeledkeznie. Utaztassák ki Somogyi Bélát a meleg vízi vagy a magaslati edzőtáborokba, legyen mostantól az ő dolga és felelőssége a kétszeres olimpiai bajnok istápolása. Bármelyik klubban is folytatja, vagy a pletykát igazolva a lengyel válogatottal kíván együtt edzeni. Ez így túl ridegen, vagy ellenségesen hangozgat, ezért ki kell egészítenem a szavaimat. Én sem a lányom, sem pedig Danuta előtt nem zárom be a kaput, ha majd úgy gondolják, hogy újra az én csapatomban a helyük, nem fogok nemet mondani. Ki az, aki ezt tenné, ha egy 2016-ban olimpiai győzelemre esélyes sportoló kérné ezt tőle?” – ezekkel a mondatokkal zárta a nyilatkozatát Csipes Ferenc.
(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)