A világon egyedülálló és az egészségügy forradalmasításával kecsegtető kutatóközponttá alakítják át a londoni olimpiai doppinglabort az ötkarikás játékok lezárultával.
A GlaxoSmithKline (GSK) brit gyógyszeripari óriáscég által biztosított és felszerelt laboratóriumban több mint hatezer doppingtesztet végeznek a londoni olimpiai és paralimpiai játékok során. A versenyek lezárultával a labort úgynevezett Phenome Centre-ré (fenomközponttá) alakítják, amelynek célja a hatékonyabb és jóval célzottabb orvosi kezelések kidolgozása lesz.
A fenom az egyed összes fizikai, biológiai és kémiai – sejtekben, szövetekben, szervekben, szervrendszerekben és magában az organizmusban megfigyelhető – tulajdonságának összessége, amelyet a genetika és az életmód kombinációja alakít ki. Az egyetemektől, egyéb kutatóközpontoktól, valamint a brit kormány szárnyai alatt működő Medical Research Council (MRC) nevű szervezettől kapott támogatás révén a kutatók betegek és önkéntesek „fenommintáit” fogják feltérképezni rendkívül gyors vér-, illetve vizeletvizsgálatok segítségével.
Jelenleg az olimpiai doppinglaborban folytatott folyadékkromatográfiai és tömegspektrometriai vizsgálatok által a szakemberek egyetlen nap leforgása alatt akár 400 mintát is képesek megvizsgálni több mint 240 különböző tiltott szer után kutatva.
„A játékok lezárultával ezeket a lenyűgöző műszereket és a felhalmozott szaktudást az egészséget és betegséget meghatározó biológiai markerek tanulmányozására fogják fordítani” – mondta David Cameron brit miniszterelnök, a központ kialakításának szerdai bejelentésekor.
Az MRC elnöke, John Savill szerint a Londontól keletre fekvő Harlow-ban működő központ egyedülálló lesz a világon.
Elmondta, hogy a fenom folyamatosan változik és olyan tényezők befolyásolják, mint az étrend, a környezet és a stressz-szint, valamint összefüggésben áll azzal, hogy egy személy miként reagál a betegségekre, illetve az orvosi kezelésekre.
A központban a szakemberek olyan új biológiai markerek felkutatására fognak koncentrálni, amelyek magyarázatot adhatnak arra, hogy egy egyén vagy populáció – másokhoz képest – mitől lehet fogékonyabb egy bizonyos betegségekre.
(Forrás: MTI)