Doppingvétséget követett el Dudás Miklós: a sprinter a tavalyi Európa Játékokon adta le azt a mintát, amely alapján megállapították, hogy tiltott hormonkészítmény került a szervezetébe – írja a Magyar Kajak-Kenu Szövetség hivatalos honlapja. A sportoló nem tagadja, hogy elkövette a doppingvétséget.
„A teszt eredménye egyértelmű, de számomra megdöbbentő – mondta Dudás Miklós. – A mintavétel előtt több hetet töltöttem Spanyolországban, edzőtáborban. Csak arra tudok gondolni, hogy a Sevillában vásárolt táplálék-kiegészítőben lehetett benne a tiltott szer. Elismerem, hogy felelőtlenség volt olyan készítményt fogyasztanom, amit nem vizsgáltattam be a válogatott keret orvosaival, tettemért vállalom a felelősséget. 25 éves vagyok, ha eltiltanak, akkor is mindent meg fogok azért tenni, hogy újra sikeres lehessek.”
A versenyző egyszer a bakui Európa Játékokon adott le mintát, a tavalyi év során pedig további három doppingvizsgálaton esett át, mind a négy ellenőrzés negatív eredménnyel zárult. Ezek között olyan is volt, amelyet a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) vizsgálatai mellett a Magyar Kajak-Kenu Szövetség rendelt meg saját költségére a Magyar Antidopping Csoporttól. Éppen ennek az állandó kontrollnak az eredménye, hogy Dudás Miklós utólag mégis megbukott. A folyamatos ellenőrzések során ugyanis gyanússá vált, hogy a tesztoszteron szintje ingadozik. A versenyen levett mintát idén célirányosan újravizsgálták, így találták meg szervezetében a tiltott a szert.
„A tiltott szerekkel szemben a szövetség természetesen a zéró tolerancia elvét vallja – mondta Storcz Botond, felnőtt szövetségi vezetőedző. – A sportág elnökségének felhatalmazásával és támogatásával, a magyar sportban szinte példátlan módon, rendszeres doppingellenőrzésnek vetjük alá saját sportolóinkat. Azoknak, akik akár felelőtlenségből, akár szánt szándékkal tiltott szerekhez nyúlnak, semmi keresnivalójuk a válogatottban, ezért Dudás Miklós kerettagságát és versenyzési engedélyét azonnali hatállyal felfüggesztettük. Az eredményességünknél is fontosabb, hogy kiszűrjük azokat, akik nem tanúsítanak a sportág hagyományaihoz méltó magatartást és rossz példát mutatnak, mert ezzel a saját egészségükön kívül veszélybe sodorják a kajak-kenu sportág szellemiségét is.”
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség kezdeményezi, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság vonja meg Dudás Miklóstól az élsportolóknak járó Gerevich-ösztöndíjat, edzője, Pál Zoltán pedig kerüljön ki a MOB kiemelt edző programjából. A sportág vezetése egyben felajánlja, hogy visszafizeti a MOB-nak azt a támogatást, amelyet az elmúlt egy évben közvetlenül a sprinter felkészülésére fordított, ennek költségét pedig Dudás Miklós klubjára, az AVSE-re terheli.
Dudás Miklós 2012-ben hatodik lett a londoni olimpián K-1 200 méteren, a tavalyi milánói kvalifikációs világbajnokságon azonban nem került a döntőbe, így nem szerzett kvótát a riói olimpiára.
A Magyar Olimpiai Bizottság közleménye:
„A Magyar Olimpiai Bizottság vezetését megdöbbentette és elszomorította az újabb doppingvétség a kajak-kenu sportban. A MOB nem csak szavakban elkötelezett a doppingmentes sport mellett. Leginkább a tisztán versenyző sportolók védelme, és az egyenlő esélyek biztosítása érdekében valljuk a zéró tolerancia elvét, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szabályok ellen vétőknek, a csalóknak nincs helyük a magyar sportban.
Az elmúlt években, a doppingellenes küzdelemben a hangsúly, a megelőzés jegyében, a felvilágosításon, a sportolók edukációján volt. Ezzel párhuzamosan a MOB folyamatosan együttműködött a Magyar Antidopping Csoporttal és 2016-ban 1500 vizsgálat elvégzését rendelte meg a MACS-nál. Ennek az együttműködésnek is köszönhető, hogy a vétkes sportoló elbukott a teszten, néhány éve egy ilyen doppingvétség még felderítetlen maradt volna. A technológia fejlődése és a sűrűbb vizsgálat tette lehetővé a doppingolás felderítését.
A riói olimpia rajtja előtt alig száz nappal fontos figyelmeztetés és egyben üzenet ez a doppingvétség minden sportolónak és sportszakembernek. A tisztességgel készülő sportolók, akik jelentős többségben vannak, láthatják, a rendszer működik, a sportszerűtlen, meg nem engedett eszközökre építő versenyzők megbuknak.
A Magyar Olimpiai Bizottság elfogadja a Magyar Kajak-Kenu Szövetség javaslatát, hogy a MOB vonja meg Dudás Miklóstól az élsportolóknak járó Gerevich-ösztöndíjat, edzője, Pál Zoltán pedig kerüljön ki a MOB kiemelt edző programjából. Azt is természetesnek gondoljuk, hogy a történtek után a szövetség visszafizeti a MOB-nak a támogatást, amelyet az elmúlt egy évben közvetlenül a sprinter felkészülésére fordított. Ezen túlmenően elvárjuk az MKKSZ vezetésétől, hogy egy hónapon belül, saját költségére, valamennyi válogatott kerettagját ellenőriztesse a MACS munkatársaival.”
(MOB/MKKSZ, fotó: MOB/Szalmás Péter)