A 158 tagú magyar olimpiai válogatott és a velük együtt Londonba tartó mintegy 80 akkreditált kísérő esetleges panaszainak az orvoslására 10 gyakorló orvos, 4 sportpszichológus, 14 masszőr, valamint egy fizioterapeuta készült fel. Ennek a 29 tagú egészségügyi csoportnak a vezetőjeként Dr. Balogh Péter nyilatkozott – már Londonból – a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársának.
„Régen vagyok már a szakmában, de mint az olimpiai játékokon közreműködő orvos, ebben a szerepkörben újoncnak számítok. Négy éve majdnem én lettem a női kézilabda válogatott orvosa, de a dolgok úgy alakultak, hogy ennek a feladatnak a megoldásáról le kellett mondanom. Büszkeség a számomra, hogy most nem csak debütálhatok, hanem egy nagyon jól felkészült csapatnak a vezetője, sportnyelven szólva a ”szövetségi kapitánya” lehetek.”
A főorvos beszámolt arról, hogy kilenc sportág magyar képviselőinek adatott meg, hogy saját orvosának szolgálataira támaszkodhasson, mások gondját-baját az olimpiai faluban kialakított és 24 órás ügyeletet tartó magyar egészségügyi központ oda beosztott ügyeletes szakemberei viselik majd. A kajakozók és a kenuzók szokás szerint a versenypályához közel eső szálláshelyet kerestek magukhoz, így az ő orvosuk és a két masszőrjük is itt fog elhelyezkedni.
„Mostohagyerekeknek” csak a vitorlássport magyar olimpikonjai mondhatják magukat, akik több mint 200 kilométerre versenyeznek majd az „olimpiai várostól”, és ott, ha sürgősségi orvosi ellátásra szorulnak, az angol egészségügyi ügyelet szolgálatait kell majd igénybe venniük.
„Való igaz, hogy ez a mi küldetésünk Achilles-sarka, de azért őket sem hagytuk magukra: egy nagyon komolynak számító egészségügyi csomaggal szereltük fel a versenyzőket, hogy ha kisebb gondjuk támadna, maguk vállalkozhassanak annak megszüntetésére.”
Dr. Balogh Péter egyik első londoni tapasztalata az, hogy a gyakori esőzés és néhány alapos elázás több meghűléses betegség oka is lehet, de emellett az orvosoknak néhány visszatérő, illetve új sérülés ellátására is fel kell készülniük.
„Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a magyar olimpiai csapat nem minden tagja mondható makk-egészségesnek, és ezért a krónikus esetek kiújulása több versenyző szereplését nehezítheti meg. Egyik első feladatunk az, hogy a kiérkező sportolókat még egyszer és egytől-egyig végigkérdezzük, és e közben naprakész információs bázist alakítunk ki azzal kapcsolatban, hogy kiknek a teljesítménye eshet vissza a küzdelem hevében. Remélhetőleg minden kisebb bajt gyorsan és hatékonyan meg tudunk szüntetni és nem lesznek – vagy csak kis számban akadnak - olyan eseteink, amelyek orvoslására már csak a londoni központi olimpiai kórház osztályai vállalkozhatnak” – fejezte ki a reményét Dr. Balog Péter főorvos, a magyar olimpiai egészségügyi csoport vezetője.
(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat, Szalay Péter)