Dr. Balogh Péter „civilben” a győri Audi ETO KC női kézilabdacsapatának orvosa, most viszont az olimpiai csapat orvosi hátterének első számú embereként igyekszik minden lehetséges intézkedést megtenni annak érdekében, hogy sportolóink a lehető legtöbbet hozzák ki magukból Londonban, illetve a küldöttség egészségügyi háttere is a lehető legprofibb, legfelkészültebb legyen. Vele készítettünk egy interjút, melyben a szakember vázolja számunkra, miért esett a választás a SportVitalitásra.
- Mikor merült fel először annak a lehetősége, hogy a SportVitalitás kollektíven az olimpiai csapattal működjön együtt?
"Már egy évvel ezelőtt megtörtént a SportVitalitás által javasolt termékek, illetve a cég programjának ismertetése. A Magyar Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottsága már akkor elég pozitív véleményt formált ezzel kapcsolatban, gyakorlatilag ennek a megújítása történt akkor, amikor a cég vezetőjével, Kiss Károllyal átbeszéltük az együttműködési lehetőségeinket. Egy jó fél évvel ezelőtt kezdődött el ennek hatására a közös munka."
- Mik a fő tapasztalatok eddig a partnerrel kapcsolatban?
"A partnerkapcsolatunk rendkívül korrekt, gyakorlatilag az olimpiai játékok idejére teljes termékellátást biztosított a SportVitalitás, valamint ismereteim szerint több csapatsportágban szponzorálta a cég a felkészülési időszakot is. Természetesen az is fontos volt, hogy ne adjunk a sportolóinknak olyan táplálék-kiegészítőket az olimpiára, melyekkel akkor találkoznak először, mert bármilyen jó is lehet egy termék, lehet olyan egyedi mellékhatása, ami mondjuk hasmenést okoz, mert az adott versenyző szervezete ennek az összetevőit nem bírja. Be kell tehát igazolódnia annak, hogy az adott sportolónak jó és megfelelő a termék, mellékhatása pedig nincs és ebben az esetben használhatja az ötkarikás játékok ideje alatt is. Ez megtörtént, ebből a szempontból is korrekt volt az ajánlat, innentől kezdve pedig futótűzként terjedt ennek a lehetőségnek a kihasználása az olimpikonok között. Folyamatosan kaptam a kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy lesz-e biztosítva ezen termékek használata az olimpiai időszak alatt, mert kipróbálták a versenyzők és nagyon meg vannak vele elégedve"
- Mennyire jellemző nemzetközi szinten, hogy egy professzionális sporttáplálkozással foglalkozó cég egy teljes nemzet olimpiai csapat felkészülését szabályozza, illetve segítse?
"Ezzel kapcsolatban konkrét adatok nem állnak a rendelkezésemre, ám egy-egy országnál bevett szokásnak számít ez. A következő problémával állunk szemben ebben a kérdésben: A táplálék-kiegészítők mindegyike bevizsgálható olyan szempontból, hogy doppingmentesek-e, ám ez a vizsgálat csak arra az adott termékre vonatkozik, viszont ezek az étrend-kiegészítők nem gyógyszerminőségben, zárt technológiával kerülnek gyártásra, ezért nincs rá garancia, hogy véletlen szennyeződés nem kerülhet-e bele ezekbe a táplálék-kiegészítőkbe, mint ahogy erre volt is már példa nem egyszer. Például a Sportkórház bevizsgált egy terméket, kiadta rá az igazolást, hogy nincs benne doppingszer, majd két év múlva újrakontrollálta a saját vizsgálatát és ugyanabban a készítményben talált szennyeződés szintű, de pozitivitást adó tiltott szernek minősülő anyagot.
Ami a SportVitalitás termékeit illeti, el kell mondani, hogy az utóbbi évtizedekben ismeretes a gyakorló orvosok körében a NutriDrink típusú speciális gyógytápszer, ami roboráló szerként használatos a súlyos állapotban lévő betegeknél, sérülteknél, igen jó eredményekkel. A sportolók esetében ennek a készítménynek a továbbfejlesztett változata, a NutriDrink Protein sporttápszer használatos. Maga a szer egy speciális technológiával készül, így biztosíthatja a sportolók számára a készítmény doppingmentességét, ezt a WADA is igazolhatja, így ebben az egy esetben ezt a táplálék-kiegészítőt teljes mellszélességgel ajánlhatja az Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottsága. Egyébként a bizottság megállapíthatja egy termékről, hogy jó, illetve egy adott laboratórium, hogy az adott, bevizsgált mintában nincsen dopping, de azt garantálni nem tudja, hogy a későbbiekben ebből lehet-e gondja egy versenyzőnek, hiszen a következő szériába már kerülhet szennyeződés, így a sportoló csak saját felelősségére tudja használni az étrend-kiegészítők nagyobb részét."
- Milyen effektív haszna lehet ebből az együttműködésből sportolóinknak egy viszonylag rövidebb közös munka után ezen az olimpián?
"Igazából azt sem mondanám, hogy ehhez idő kell, hiszen ezek a sportolók négy éve készülnek, négy éve használnak táplálék-kiegészítőket, illetve azok kombinációit, néha sokkal többet is, mint amennyire valóban szüksége lenne az adott versenyzőknek. Mint tudjuk, az étrend-kiegészítőknek pont az a lényege, hogy egy normális táplálkozású ember vegyes étrendje mellett kiegészítőnek, plusz kalóriának, szénhidrátnak, extra vitaminoknak használja ezeket a termékeket, mennyiségben annyit, amivel többet ki tud hozni magából a saját sportágának versenyein. Ismereteim szerint ennek a táplálék-kiegészítőnek közvetlenül a verseny előtt fogyasztva, a szénhidrátokat gyors felhasználáshoz segítve is van érezhető hatása, tehát nem csak a hosszú távú fogyasztás hozhat eredményt.
Hosszú távú fogyasztásnál a szervezet ellenálló képességégének a megőrzése, az izomerő fejlesztése a lényeg, a rövid távúnál pedig a gyors és minél jobb energiaösszpontosításra és az aktuálisan kihozható minél jobb teljesítményre kerül a hangsúly."
- Milyen hosszú távon lehet ebben a partnerségben gondolkodni?
"Rálátásunk szerint ezekben az olimpiai ciklusokban az a probléma, hogy a játékok megkezdésének közeledtével nő exponenciálisan a segíteni akarók száma, holott ennek sokkal inkább egyenes arányban kellene lennie – ami jó a sportolóknak. Amint egy olimpiának vége, el is kell kezdeni készülni a következőre, ami csak négy évvel később lesz. Ez sokkal nagyobb energiát igényel, hiszen amennyiben az egészségügyi kiemelt ellátásnak csak az elmúlt féléves ciklusát vesszük alapul akkor láthatjuk, hogy közel ezres nagyságrendben voltak jogosultak a sportolók ugyanazokhoz a sürgősségi ellátási körülményekhez, míg az olimpia közeledtével alig 200-an. Ugyanez az általános felkészülés vonatkozásában is igaz. A ciklus elején ezres nagyságrendben vannak azok a sportolók, akik a soron következő olimpiára potenciálisan kijuthatnak. Ez biztosan nagyobb energiát és odafigyelést, valamint hosszabb távú befektetést igényel, mit abban a szakaszban, amikor már csak kevesebb, mint 200 sportoló készül az ötkarikás játékokra közvetlenül egy olimpia előtt.
E nélkül komolyabb eredményt biztos, hogy nem lehet elérni. Nem véletlen, hogy a gazdasági válság kihatással volt hazánk sportolóinak felkészülésére is. Meggyőződésem, hogy amennyiben a négyéves ciklus első periódusában szélesebb körben lehetett volna biztosítani az említett feltételeket, akkor 15-20 sportolóval több kvalifikálta volna magát a londoni játékokra. Nem vagyok ennek a szakértője, ez csupán egy eszmefuttatás volt a részemről. Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy egy ilyen együttműködés, mint amely a SportVitalitás és az olimpiai csapat közt működik (melyben nem csak a táplálék-kiegészítőkről van szó, hanem egy táplálkozási tanácsadási hálózatról is), hosszútávon is hozhat igazán jó eredményeket. Ez lesz a következő ciklus története. Meglátjuk, mit hoz a következő négy év, de szerencsére az induló kapcsolat kecsegtető erre a periódusra nézve."
- A SportVitalitás által ajánlott termékek az ön meglátása szerint nemzetközi szinten mennyire lehetnek versenyképesek?
"Ismét azt mondanám, hogy személy szerint nem vagyok ennek a szakértője, de rálátásom szerint ez nemzetközileg abszolút versenyképes. Már csak azért is, mert nem egy magyar találmányról beszélünk, hanem egy nemzetközi összmunka eredményéről, örülünk, hogy mi is hozzájuthatunk ilyen szinten."
- Mik a sportolóktól érkező főbb visszajelzések az együttműködéssel kapcsolatban?
"A sporttáplálkozási program itthon még nem annyira kiterjed, mint amekkora létjogosultsága lenne ennek Magyarországon, de szerencsére nagyon sokan vannak már, akik ezzel együtt készülnek. Azt kell mondjam, hogy az egyéni versenyzők fogékonyabbak a sporttáplálkozási tanácsokra, mivel ők sokkal többet kénytelenek foglalkozni magukkal, hiszen csak magukra számíthatnak a sportpályán és a versenyeken. Ezzel szemben egy csapatsportág esetében ez a kérdés egy kicsit háttérbe szorul, általában nem foglalkozik a csapattag olyan mértékben a saját előmenetelével ebben az értelemben, mint egy egyéni versenyző. Egy csapatban egy egyén gyengébb teljesítményét még maga a gárda összprodukciója el tudhatja viselni. Amennyire rálátásom van erre a témakörre – újságcikkek, televíziós interjúk alapján – azt látom, hogy a táplálkozási tanácsadás elég szépen fejlődik itthon. Azért azt tudni kell, hogy hazánkban több a SportVitalitáshoz hasonló kezdeményezés van, viszont egyik sem terjed ilyen ütemben és sikerességgel a sportolóink között.
A táplálék-kiegészítők vonatkozásában pedig az újabb termékük és a már korábban említett magas fehérjetartalmú készítmény tényleg futótűzként terjedt a felkészülési időszakban a sportolóink körében, egyre többen kérték, hogy az olimpiai időszakra biztosítsuk ezeket számukra, ami a céggel való együttműködésünknek köszönhetően meg is történhetett."
- Ön személy szerint kiknek ajánlaná a SportVitalitás szolgáltatásait?
"Erre nagyon egyszerűen tudok válaszolni: a sportolóknak. Maga a cégnév is arra utal, hogy fogyasztói vonatkozásban egy sporttársadalmat céloz meg, a termékeit is ennek szellemében alkotta meg. Badarság lenne azt mondani, hogy jelenleg minden versenyző a cég termékeit fogyasztaná, illetve a módszereit követné itthon, alsóbb sportszervezetek esetében biztos vagyok benne, hogy még rengetegen vannak, akik ki szeretnék próbálni ezeket a szolgáltatásokat és amint megismerkednek vele, fogyasztani is szeretnék majd hosszabb távon. Inkább az a probléma, hogy rendet kellene rakni a táplálék-kiegészítők körében, mivel rengeteg ismeretlen származású készítmény van a piacon és túlzottan is sokan az üzleti vonalat lovagolják meg benne és nem csak a szakmai vonalat. Én viszont azt érzem, hogy a SportVitalitás esetében a szakmai vonal elég erős ahhoz, hogy merjem ajánlani minden sportolónak."