.

Egy arany, négy bronz a keddi termés – második hely az éremtáblázaton!

2025. 07. 23.
Megosztás

Egy arany- és négy bronzérmet szerzett a szkopjei Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon a Magyar Csapat – az uszodában – Kertész Boróka, Bartalos Anna, Király Hanna és Sárkány Zétény révén – valamint a judo-teremben – Takács Nórának köszönhetően – tapsolhatott magyar dobogósnak a közönség. Magyarország ezzel két nap után a második helyen áll az éremtáblázaton.

Az öröm és a bánat könnyei, átszellemülés és teljes odaadás az arcokon, a fiatal sportolók magával ragadó tenni akarása – ez tükröződött vissza, akárhányszor belenézett valaki a Team Hungary tagjainak szemébe. 151 sportoló, aki folyamatosan erősíti, űzi-hajtja egymást előre, és az edzők, akik megadnak minden támogatást a jó eredmény eléréséhez.

A szkopjei EYOF-on a hétfői „bemelegítő” nap után kedden már tényleg beindult a nagyüzem – az ember nem győzte kapkodni a fejét, annyi volt az esemény.
És szerencsére a sikerek sem maradtak el: a Team Hungary egy arany- és négy bronzérmet szerzett.

Az uszodában született a legtöbb magyar siker: Kertész Boróka érme csillog a legfényesebben, az ifjú hölgy 200 m pillangón nem talált legyőzőre.

„Nagyon-nagyon boldog vagyok – mosolygott Kertész Boróka. – Az volt a taktika, hogy az első ötvenen meglépek a többiektől, és utána próbálom növelni az előnyömet. Sikerült! Amikor beértem a célba, eszembe jutott, hogy irigyeltem az előző EYOF-on a többieket, hogy ők ott lehetnek, és hogy már akkor eldöntöttem, szeretnék kijutni erre a versenyre és itt dobogóra állni. Örülök, hogy sikerült!”

Bartalos Anna hatalmasat küzdött német ellenfelével a dobogó harmadik fokáért 400 m gyorson, és végül győztesen került ki a párharcból: „Nagyon megijedtem, amikor megláttam, hogy jön velem a német lány, egyáltalán nem számítottam rá, hogy ennyire gyors lesz. Amikor ráfordultunk az utolsó százra, valahogy éreztem, hogy jobban fogom bírni, és mindent bele is adtam az úszásomba. Segített az ötös pálya, mert nem csapott meg folyamatosan a hullám, mint tegnap négyszáz vegyesen, és végül enyém lett a bronzérem, aminek nagyon örülök.”

Ami az egyiknek öröm, a másiknak csalódás, mert bár Király Hanna nyakába is bronzérem került (200 m háton), ő egyáltalán nem örült neki, sőt, el is pityeredett bánatában.

„A három közül ez volt a legrosszabb időeredményem, ha megúszom azt, amit tegnap reggel vagy délután, akkor második vagyok – mondta Király. – Most először esik meg velem, hogy háromszor úszom egy versenyen, és megmondom őszintén, hogy a harmadikra már nagyon elfáradtam, de nem baj, tanulok majd ebből is. Az időmmel nem vagyok elégedett, de megtapasztaltam, milyen egy nemzetközi verseny hangulata, és az éremnek azért egy kicsit tudok örülni. Meg annak is, hogy van még hátra két szám.”

Sárkány Zétény hétfőn már „bejelentkezett” egy arannyal, kedden 1500 m gyorson gyűjtött mellé még egy bronzot. „Az első ötszázat nagyon elrontottam, nem kezdtem olyan gyorsan, mint kellett volna, és hagytam, hogy elmenjen az ukrán, később pedig az izraeli is – értékelt Sárkány. – Egyáltalán nem vagyok elégedett az időeredményemmel, sokkal jobbat szerettem volna úszni. Lehet, hogy közrejátszott a szereplésemben az is, hogy tegnap elvittek doppingvizsgálatra, úgyhogy éjfél körül kerültem ágyba, nem tudtam annyit pihenni, amennyit szerettem volna. Ez azonban nem lehet kifogás: aranyért jöttem, és olyan időeredményért, amennyit a győztes úszott. Örülök, hogy van még hátra két versenyszámom.”

4x100 méteres gyorsúszásban mixváltónk az ötödik helyet szerezte meg.

A második versenynap első magyar érmét a judósok szerezték délelőtt: a -40 kilogrammos súlycsoportban Takács Nóra harmadikként végzett. A magyar sportoló a bronzmérkőzésen kevesebb, mint hét másodpercet töltött a tatamin: olasz ellenfelét ipponnal győzte le.

„Úgy mentem fel a tatamira, hogy hosszú és nehéz meccs vár rám, egyáltalán nem gondoltam, hogy néhány másodperc után véget ér – mondta Takács. – Megmondom őszintén, hogy az akcióm után rá is mentem rögtön újra az olasz lányra, mert nem gondoltam, hogy ippont adnak. Még most sem hiszem el, és szerintem eltart majd egy ideig, mire feldolgozom.”

Szabó Milán -50 kilogrammban elveszítette az első mérkőzését, a vigaszágon azonban legyőzte macedón és lengyel ellenfelét, úgyhogy bronzmeccset vívhatott, amelyen azonban sajnos alulmaradt francia riválisával szemben.

Az országúti kerékpárosok is bemutatkoztak az EYOF-on, az időfutamon Burgermeister Olivér a remek hatodik helyet szerezte meg – elsőéves ifiként, nagyrészt idősebbekkel versenyezve. Ráadásul mindössze két másodperccel lecsúszva a dobogóról!

Dér Zsolt kapitány meg is dicsérte, ez bizakodásra okot adó eredmény a csütörtöki mezőnyverseny előtt, hiszen Galicz Benedek a 23., Ferenczi Andor az 52. helyen ért célba.

Klokocs Katától egy kicsit jobb eredményt várt a kapitány (a legjobb 15 közé várta), de ő is kihajtotta magát teljesen, ráadásul egy nagyon erős mezőnyben, ami végül a 29. helyre volt elég. A másik két magyar versenyző, Benedek Virág és Lasánszki Sára azonos idővel az 52., illetve az 53. helyen végzett.

A tornászok Eszéken mutatkoztak be. Mihók Ádám szövetségi kapitány előzetesen azt nyilatkozta, a legstabilabb csapat utazott Eszékre, és ezt az eredmények is igazolták, hiszen a 18 gyakorlatból csupán egyetlen rontás volt. A fiú csapatunk negyedikként végzett – lólengésben Márton Axel, gyűrűn Gál Kristóf és Márton Axel, míg nyújtón Hamza Vargity Bence jutott a szerenkénti döntőbe.

Tollaslabdázóink is folytatták a csoportmérkőzéseiket: Ágai Zénó egy vereséget szenvedett, de így is csoportelsőként zár, míg Sándor Elza két mérkőzését megnyerte.

Az asztaliteniszező Pétery Johanna koszovói ellenfelét legyőzte, az izraelitől azonban vereséget szenvedett, míg Fegyver Zsombor spanyol riválissal szemben maradt alul.

Atlétikában két döntőben voltunk érdekeltek ezen a napon: Keszthelyi Szonja egyéni legjobbjával 400 méteres síkfutásban hetedikként ért célba, míg távolugrásban Langmár Zsófia tizedikként végzett.

Sportlövészetben 10 méteres légpisztolyban Komlós Diána 13., Gelencsér Zsombor pedig 20. helyen végzett. 10 méteres légpuska duett versenyszámban vegyespárosunk (Ferik Csilla és Márta Ákos) a pontszerző, hatodik helyen végzett.

A csapatsportágak kedvelői is főszerephez jutottak ezen a napon. Elsőként a röplabdázó hölgyek, akik Horvátország ellen megszerezték a csapat második győzelmét. Horváth András vezetőedző elmondta, nehéz mérkőzésen vannak túl, de sok esetben maguknak tették nehézzé a lányok, az egyszerűbb megoldások talán célra vezetőbbek lettek volna. Érdekesség, hogy a csapat hetedikként kvalifikálta magát az EYOF-ra, ami azt jelenti, hogy papíron mindenki erősebb náluk, de a lányok bizonyították, bármire képesek. Ünnepelni azonban nincs sok idő, legfeljebb tíz percet adtak maguknak, mert szerdán vár rájuk a következő mérkőzés.

A fiú kézilabdacsapat Norvégiával találkozott, és a mérkőzésen végig dominálva nyert 33–22-re. Harcos meccs volt, amelyen a magyar csapat nagy lendülettel játszott és szépségdíjas gólokat szerzett. A lányok azonban sajnos 33–14 arányban alulmaradtak a németekkel szemben.

A kosárlabdázó lányok ellenfele Szlovénia válogatottja volt – a vezetőedző Eördögh Edit értékelése szerint sikerült előrelépni az előző mérkőzéshez képest, ám a gyors iramú játék a hajrára felőrölte a magyar csapatot, amely nem tudta tartani a tempót és 56–50 arányban kikapott.

A 3x3-as kosárlabdázók első mérkőzésükön 21–10-re alulmaradtak a horvátokkal szemben, a második, éjszakába nyúló találkozón – amely a kijelző meghibásodása miatt a szokásosnál is tovább tartott – pedig Ukrajna ellen 21–8-as vereséget szenvedtek.