Csöndesebb szombaton van túl a magyar vívás. Idén gyakorlatilag nem telt el úgy hétvége, hogy ne nyert volna legalább egy érmet valamilyen Világkupa-versenyen a válogatott. Ez most eddig nem sikerült. Férfi párbajtőrben a legjobb 16, női kardban a 32 jelentette a végállomást. Férfi tőrben pedig az ítéletidő az elutazást is megakadályozta.
Szépeket írtunk pénteken a férfi párbajtőrözőkről, melyet kéretik komolyan is venni, azonban ettől még tény: a szombati folytatás sikerülhetett volna jobban is a mieinknek. Kilenc indulóból hatan folytatták a 64 között, és a feleződés feleződést hozott esetünkben is. A Balaton három vívója, Rédli, Hanczvikkel és File együtt búcsúzott – ezúttal tán eltekintettünk volna az ilyen szigorú klubhűségtől. Ugyanakkor gyorsan tegyük hozzá, továbbra is ők a „szezon felfedezettjei”. Imre Géza biztosan hozta az első meccsét, viszont a folytatásban francia riválisától kikapott. Ekkor vált bizonyossá, hogy egy magyar lesz 16-ban, mivel Boczkó és Szényi egymással került össze a 32-ben. Győzött az előbbi, de a nyolcaddöntőben számára is francia ellenfél jelentette a végállomást. Vasárnap a csapatverseny következik, az ebben a szezonban már kétszer is dobogós válogatott Imre, Boczkó, Rédli, Hanczvikkel összeállításban szerepel.
Antalya feltehetőleg remek nyaralóhely, mi több, nem csupán futballistáknak, női kardozóknak is tökéletes helyszín edzőtáborozásra – pláne, hogy a törökök fizetik… -. de rendezés terén akad azért még elmaradás. A Vk-verseny honlapja teljesen használhatatlannak bizonyult, Gárdos Gábor vezető edző segítségével értesültünk a magyar vonatkozású eseményekről. Sok jó hírrel nem tudott szolgálni. Alacsony színvonalú rendezés és bíráskodás, alapos csúszások, a két junior (Márton Anna és Várhelyi Kata) nem tudott továbblépni, Benkó Réka kis híján meglepetést szerzett a 32 között. Távirati szinten ennyi, a fegyvernemben a felnőtt siker még várat magára. Vasárnap a csapatversennyel folytatódik a Vk, a nyolcaddöntőben Kínával vívnak a lányok.
Rövid úton elintézhetjük a velencei férfi tőr Grand Prix-t. Szó szoros értelmében rövid úton. Mazza Lorenzo és Széki Bence ugyanis éppen a cudar útviszonyok miatt nem utazott el – érthetően – Velencébe, így színeinket az Itáliában készülő, még junior korú Németh Gábor képviselte. A csoportkör után azonban kiesett az egyetlen magyar induló.
Sorozatban harmadszor végzett dobogós helyen az ezúttal Tallinnban bronzérmes férfi párbajtőrcsapat a Világkupában, míg ebben a szezonban legjobbját teljesítette a negyedikként záró női kardválogatott az antalyai Vk-n. Nem csoda, ha a két "drusza" vezető edző, Udvarhelyi és Gárdos Gábor büszke csapatára.
"A fiúk most összesítik a pluszokat és a mínuszokat, de kérlek, ezt most hagyjuk, mert ma ennek volt a legkevesebb jelentősége" - kezdte rendhagyóan értékelését Udvarhelyi Gábor Tallinnból.
"Az viszont sokkal fontosabb, hogy mi vagyunk az egyetlen olyan válogatott, amely mind a három idei csapatversenyen dobogón végzett. A célunk persze ma is az érem volt, de nem minden áron. Boczkó Gábort például keveset vívattam, nem lépett pástra sem az olaszok, sem a franciák ellen. Variáljuk az összeállítást, a sorrendet, a fő cél a budapesti vébé, a távlati a riói olimpia. Az olaszok elleni negyeddöntőben azt a csapatot vertük Gábor nélkül, amelyiktől legutóbb kikaptunk, kijavítottuk múltkori hibáinkat. A franciák nagyon megvertek minket, de ez most így alakult. Az észtek ellen vívott Boczkó, és a világbajnok Novoszjolovval felálló házigazdáknál bizonyultunk jobbnak egyetlen tussal. Szép születésnapi ajándékként élem meg a bronzérmet, köszönöm a fiúknak a teljesítményt és a hozzáállást. Most Imre Géza és Boczkó Gábor Vancouverbe utazik, a többiek idehaza válógatóznak. Aztán a párizsi versenyre kitaláltam valamit, de az egyelőre maradjon az én titkom..." - fejezte be a vezető edző.
Kína ellen kezdett a magyar női kardválogatott az antalyai csapatverseny nyolcaddöntőjében. Ami nem sok jót ígért, mert ebben a szezonban még megszorítani sem tudtuk az ázsiaiakat. Most viszont igen. Sőt, 36:40-ről Benkó Réka remek hajrájának köszönhetően sikerült fordítani. A lendület tovább tartott, és a két junior korú hölgy, Márton Anna és Várhelyi Kata vezérletével a megint csak jóval esélyesebb olaszoknak esélyük sem volt. A mieink 40:29-re is vezettek, tulajdonképpen simán jutottak a magyarok az elődöntőbe. Fiatal csapatunktól ez remek siker, már csak azért is, mert legutóbb közel egy éve tudott négy közé jutni felnőtt magyar kardcsapat a Világkupán - ezt az eseményt a világranglista tizenegyedik helyéről kezdte. A folytatásban újabb bravúrra már nem maradt erő a két nagyágyú, Oroszország és Egyesült Államok ellen, de nem csoda, hogy a negyedik hely után elégedetten nyilatkozott Gárdos Gábor vezetőedző.
"Az eredménnyel és a mutatott vívással egyaránt nagyon meg vagyok elégedve. Akik ma nem vívtak a csapatban, azok is minden erejükkel segítették a többieket, nagyszerű volt látni ezt a ritkán tapasztalható egységet, ami alapfeltétele az ehhez hasonló eredményeknek."
Eredmények:
Tallinn, férfi párbajtőr Világkupa-verseny, 220 induló.
A 32 közé jutásért: Imre-Glazkov (orosz) 15:6, Boczkó-Blinov (észt) 14:13, Szényi-Bino (olasz) 15:12, Rédli-Fernandez (venezuelai) 13:15, File-Khodos (orosz) 12:15, Hanczvikkel-Sukrov (orosz) 8:15.
A 16 közé jutásért: Imre-Grumier (francia) 9:15, Boczkó-Szényi 15:6.
A nyolcaddöntőben: Boczkó-Fava (francia) 13:15.
Végeredmény: 1. Heinzer (svájci), 2. Song (koreai), 3. Fernandez (venezuelai) és Kauter (svájci), ...11. Boczkó Gábor, ...19. Imre Géza, ...22. Szényi Péter, ...49. File Mátyás, ...54. Hanczvikkel Márk, ...60. Rédli András, ...75. Somfai Péter, ...153. Peterdi András, ...160. Hamar Balázs.
Tallinn, férfi párbajtőrcsapat Világkupa-verseny, 23 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Norvégia 45:31.
Negyeddöntő: Magyarország-Olaszország 45:32.
Elődöntő: Magyarország-Franciaország 20:45.
A 3. helyért: Magyarország-Észtország 33:32.
Végeredmény: 1. Franciaország, 2. Svájc, 3. Magyarország (Boczkó Gábor, Hanczvikkel Márk, Imre Géza, Rédli András).
Antalya, női kard Világkupa-verseny, 122 induló.
A 32 közé jutásért: Benkó-Mikulik 15:3, Várhelyi K-.Gavrilova (orosz) 12:15, Márton-Petraglia (olasz) 12:15.
A 16 közé jutásért: Benkó-Bianco (olasz) 14:15.
Végeredmény: 1. Kharlan (ukrán), 2. Zagunis (amerikai), 3. Kim (koreai) és Vougiouka (görög), ...19. Benkó Réka, ...41. Márton Anna, ...51. Mikulik Júlia, ...57. Várhelyi Kata, ...65. Garam Nóra, ...68. Varga Dóra, ...77. Várhelyi Anna, ...85. Gárdos Judit.
Antalya, női kardcsapat Világkupa-verseny, 21 induló
Nyolcaddöntő: Magyarország-Kína 45:44 (Benkó +6, Márton -1, Várhelyi A. -4).
Negyeddöntő: Magyarország-Olaszország 45:39 (Márton +7, Várhelyi K. +2, Benkó -3).
Elődöntő: Magyarország-Oroszország 25:45 (Várhelyi A. -3, Benkó -5, Márton -6, Várhelyi K. -6).
A 3. helyért: Magyarország-Egyesült Államok 32:45 (Benkó +1, Márton -1, Várhelyi A. -4, Várhelyi K. -9).
Végeredmény: 1. , 2. , 3. Egyesült Államok, 4. Magyarország (Benkó Réka, Márton Anna, Várhelyi Anna, Várhelyi Kata).
Velence, férfi tőr Grand Prix, 126 induló. Eredmények. Csoportmérkőzések: Németh Gábor 1 győzelem/4 vereség (kiesett).
(Forrás: hunfencing.hu)