Az edzőképzéssel kapcsolatban írt alá együttműködési megállapodást a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) és a Testnevelési Egyetem (TE, korábban TF) hétfőn a felsőoktatási intézmény rektori hivatalában. Mint elhangzott, idővel elindulhat a korcsolyasportban a mesterképzés, a téli sportok pedig önálló tanszékként működhetnek a TF-n.
A Testnevelési Egyetemen 2005-ben szűnt meg a felsőfokú korcsolya szakedzői képzés (Bachelor of Arts - BA). Mint a phjongcshangi téli olimpiai magyar sikerek is mutatják, ennek ellenére szakembereink is a világ legjobbjai közé tartoznak. A mostani megállapodás és a jövőbeni, hosszú távúra tervezett együttműködés ezt az űrt hivatott pótolni.
A MOKSZ és a TE kiemelt feladatának tekinti a magyar korcsolyasport edzőinek és szakedzőinek minél magasabb színvonalon történő egyetemi oktatását, képzését és továbbképzését, valamint az ehhez szükséges szellemi és anyagi feltételek biztosítását, ennek érdekében a két aláíró fél a jövőben egymással szorosan együttműködik - számol be róla a hazai szövetség.
A megállapodást a MOKSZ elnöke, Kósa Lajos és Schulek Csaba ügyvezető igazgató, a Testnevelési Egyetem képviseletében Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos rektor és dr. Sterbenz Tamás általános rektorhelyettes írta alá. Az eseményen a szövetség szakamberei, ágazati igazgatói mellett részt vett Orendi Mihály, korábbi igazgató, a Magyar Olimpiai Bizottság téli sportágakért felelős alelnöke is.
Az együttműködés értelmében a 2018-2019-es tanévtől a TE képzési keretei között, a MOKSZ szakmai és anyagi támogatásával indul el a levelező munkarendű, BA edzőképzés a műkorcsolya és gyorskorcsolya szakágakban. A felek célja, hogy a jövőben létrejöjjön a Téli sportágak tanszéke az egyetem sportági intézetének szervezeti egységeként, továbbá, hogy MSc szakedzőképzés induljon mindkét szakágban. A felek rögzítették azt is, hogy a jövőben együttműködnek a korcsolya szakágak sportágspecifikus fejlesztési módszereinek kidolgozásában, kutatásában, valamint az elért eredmények gyakorlati hasznosításában és publikálásában.
„A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetséggel megkötött megállapodás az első olyan szerződésünk, amelyben a szakszövetség vállalja, hogy Egyetemünknek konkrét anyagi, infrastrukturális és szakmai támogatást nyújt” – jelentette ki Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos. A TF rektora és általános rektorhelyettese, Sterbenz Tamás arról beszéltek, hogy a megállapodásban a szövetség vállalta a sportági gyakorlati órák létesítményhátterének biztosítását, valamint anyagilag hozzájárul ahhoz, hogy az oktatásban speciális tudással rendelkező, külső szakembereket alkalmazzon az egyetemen és világszínvonalú szakmai anyagokból folyjon az oktatás.
„Ez a megállapodás egy korábban indult folyamat része, mert három-négy éve merült fel az igény, hogy a korcsolyasportnak szüksége van a felsőfokú szakedzők képzésére. A sportágainkban háromszoros a túljelentkezés az edzőképzés terén, az együttműködés a szakmai célkitűzéseink mellett ezen a téren is megoldást hoz a jövőt illetően – mondta Kósa Lajos, a MOKSZ elnöke. – A Nemzeti Korcsolyázó Központ elkészültével nagyjából egy időben végeznek majd az első szakedzők a Testnevelési Egyetem, ezért Európa legmodernebb korcsolyaközpontja nemcsak létesítményként, hanem igazi szakmai központként is működhet majd.” Hozzátette: tavaly a gyorsasági és a pontozásos szakágban is négy-négy hallgatóval indult el a hat féléves képzés, idén ősszel pedig várhatóan hat-hat első évfolyamossal folytatódik. A szövetség elnöke kiemelte, ahhoz, hogy Magyarország a rövidpályás gyorskorcsolyában továbbra is a világ élvonalában maradjon, szükség van arra, hogy világszínvonalú szakemberek legyenek az oktatók között. Tájékoztatása szerint a short track válogatott kínai vezetőedzőjével, Linával (Csang Csinggel), valamint a világ legjobb élezőjének tartott dél-koreai Jae Szu Csunnal - akit kiváló utánpótlásedzőnek is tart - olyan munkaszerződést kötött a szövetség, hogy részt kell venniük a képzésben.
Mocsai Lajos - aki tagja a MOB közgyűlésének is - emlékeztetett, hogy a közelmúltban a kézilabdasportra vonatkozóan, új képzési és kutatási kézilabdaközpont létrehozásáról írtak alá magasszintű együttműködési megállapodást.
(MOB-MOKSZ, fotó: MOB/VF)