Elismeréseket adtak át a MOB közgyűlésén

2016. 02. 02.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság február 2-ai közgyűlésén elismeréseket adott át Borkai Zsolt elnök, Szabó Bence főtitkár és Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes jégtáncos, a MOB elnökségének tagja.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (Women and Sport Award) díját vehette át a nők sportjáért tett több évtizedes tevékenységért dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, a MOB Nők a Sportban valamint Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának tagja. MOB-érdemérmet kapott az idén 105 éves Vasas SC, amely az utóbbi években a legeredményesebb hazai sportegyesület; Medvegy Iván, a MOB korábbi - 2015 tavaszán nyugállományba vonult - sportszakmai főmunkatársa; valamint sportpályafutása elismeréseként Fekete László erősportoló, aki nemzetközi eredményei mellett 2012-ig hosszú éveken át a Magyarország legerősebb embere cím birtokosa volt.

A Nemzetközi Olimpiai BizottságWomen and Sport Award" diplomát adományozott dr. Jakabházyné Mező Máriának, elismerve a nők sportban végzett tevékenységének népszerűsítésében végzett munkáját.

Dr. Jakabházyné Mező Mária testnevelőként kezdett dolgozni Gyöngyösön, ahol edzőként is szolgálta a sportot. A Gyöngyösi SE elnökeként már bemutatkozott sportvezetőként. A Magyar Olimpiai Akadémia titkára 1993-ban lett, ’95-től főtitkára. Ma is lelkes és fáradhatatlan motorja, lelke az olimpiai eszmét népszerűsítő programoknak, szervezi a nemzetközi konferenciákat, a vándorgyűléseket és kiállításokat, a szellemi vetélkedőket, iskolai versenyeket és nyári táborokat. Egész pályafutása alatt kiemelt feladatának tekintette a nők sportban való elismertetését, megbecsülését.

Meghatározó alakja a MOB Nők a Sportban valamint Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának. Három cikluson keresztül tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak. Tanított a TF-en, részt vett több nyári és téli olimpián. A MOB Fair Play-díj tulajdonosa.

Fizikai aktivitására jellemző, hogy ma is sportosan él, több mint húsz alkalommal úszta át a Balatont.

"Több évtizedes munkámat fémjelzi a Nemzetközi Olimpiai Bizottság díja. Úgy látom, hogy a nők szerepe egyre erősödik a MOB és a magyar sport területén - ennek ösztönzését magam is kiemelt feladatomnak tekintem" - hangsúlyozta dr. Jakabházyné Mező Mária.

Az idén 105 éves Vasas Sport Club története során 45 olimpiai bajnoki, 52 világbajnoki, és 50 Európa-bajnoki címet adott a magyar sportnak, magyar bajnoki elsőségekből pedig 1700-nál is többel büszkélkedhet az egyesület.

A piros-kék klub sportszakmai tekintetben a jelenben is töretlenül sikeres: a londoni olimpia óta eltelt időszakban a Magyar Olimpiai Bizottság hivatalos pontszámítása alapján a legeredményesebb magyar sportegyesületnek számít.

Infrastrukturális téren 2004. december 1. óta saját maga a vagyonkezelője az általa használt három állami tulajdonú sportlétesítménynek. Az elmúlt tizenegy évben önálló menedzseléssel, külsős partnereket bevonva több mint 3 milliárd forintnyi fejlesztésre került sor ezeken a sportingatlanokon.

Napjainkban 21 sportág tartozik a klubhoz, 2016 januárjától a karatéval és a judóval bővült a sportági palettája. Napi szinten 2000-nél is többen sportolnak a klub létesítményeiben, közel 200 szakember irányítása mellett.

"Ez az erkölcsi elismerés a sportra fordított kiemelt állami támogatás mellett mindannyiunknak erőt és lendületet ad a jövőre nézve. Van értelme a Vasas család összefogásának, és annak, hogy mindenki a saját területén magas szinten próbálja végezni a munkáját" - húzta alá Markovits László.

Medvegy Iván az öttusasportban töltött évtizedek után került a Magyar Olimpiai Bizottságba.

Öttusában ifjúsági bajnoki címet nyert. A Budapesti Honvédban az öttusázók vezetőedzőjeként és a klub elnökhelyetteseként is komoly sikereket ért el. Tanítványa volt többek közt két szöuli olimpiai bajnok: Fábián László és Martinek János. A mesteredző versenyigazgatóként is maradandót alkotott az 1999-es öttusa-világbajnokságon.

Több mint egy évtizedet dolgozott a Magyar Olimpiai Bizottságban, sportszakmai területen. A sportágak világversenyeivel, az olimpiai szereplésekkel, az eredményekkel kapcsolatos statisztikái, elemzései, szakmai anyagai mindig hasznos segítségei voltak a hazai sportszakembereknek, az olimpiai mozgalomnak. Több olimpiai ciklusban volt szervezője a MOB sportági vezetőkkel közös konzultációinak. A MOB tavasszal nyugdíjba vonult sportszakmai főmunkatársa több olimpián tagja volt a Magyar Csapatnak.

Hatalmas érték, amit az olimpiai mozgalom számára készített és hátrahagyott.

2013-ban a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozata kitüntetést kapott.

"Meglepetésként ért az Érdemérem, ami nagyon jól esett. Ezzel a megtisztelő, rangos elismeréssel a közel másfél évtizedes, Magyar Olimpiai Bizottságban végzett munkámat ismeri el" - mondta Medvegy Iván.

Nevét az egész világon megismerték. Itthon és külföldön egyaránt Ő az „erős ember”.

Fekete László az első világrekordját 1985-ben állította fel malomkőhajításban, majd sorra döntötte az erősporthoz kapcsolódó rekordokat. Három évtized alatt nyolc világbajnoki címet nyert és jelenleg is több csúcs fűződik a nevéhez. 1988-tól 2012-ig ő volt Magyarország legerősebb embere cím birtokosa. A Magyar erős emberek bajnokságának és Magyarország Toldi Miklósa versenyének többszörös győztese, A világ legerősebb embere-tornán ötször állhatott dobogóra.

Három évtizedes sportpályafutást követően vonult vissza.

Saját bevallása szerint világ életében a sportot, az egészséges életmódot, az olimpiai eszmét, a doppingmentes, tisztességes felkészülést, versenyzést, és az esélyegyenlőséget tartotta szem előtt. Ezen értékek népszerűsítését mindig kiemelten fontos feladatának tekintette és eszerint is élt.

1994-ben Sportdicsőség-díjat, 2002-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkereszt kitüntetést kapott.

"Számomra külön megtisztelő, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság egy olyan sportembert tüntetett ki Érdeméremmel, aki az olimpia programján nem szereplő sportban érte el hazai és nemzetközi sikereit" - emelte ki Fekete László.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)