Hosszan tartó súlyos betegség után, szerdán este, 72 esztendős korában elhunyt Wichmann Tamás olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok kenus - tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal.
Wichmann Tamás 1948. február 4-én született Budapesten. Gyermekkorában súlyos közlekedési baleset érte, majd rövid ideig ökölvívással erősítette magát, kissé bicegő járása egész életében végigkísérte. 1962-ben már kenuedzésekre járt, az MHS, az Egyetértés, a VM Egyetértés sportolója; kiemelkedő sikereit az MTK színeiben érte el, ahol edzőként is alkotott; a klub örökös tiszteletbeli tagjává választották, a közelmúltban életműdíjjal ismerték el.
Első jelentős nemzetközi sikereként 1966-ban 1000 méteren világbajnoki ezüstérmes lett, majd a '68-as mexikóvárosi olimpián a kenu párosok hasonló távján szintén második lett. Az olimpiai ezüstöt Münchenben az egyéni versenyben is megszerezte, Montreálban bronzérmes lett. Kilenc világbajnoki győzelmet szerzett, 5 ezüst-, és 5 bronzot nyert. Háromszor volt Európa legjobbja, egyszer a kontinens ezüstérmese. Felnőtt magyar bajnokságot 38-szor nyert, ezzel a szakágban csúcstartó a korosztályában. Összesen négy olimpián vett részt, Moszkvában egy 4., pontszerző és egy 9. helyezést is jegyzett.
Igazi sportlegenda volt, aki ötször nyerte el az év kajak-kenus sportolója, egyszer az év sportolója címet. 1979-ben, a jugoszláv kenus Matija Ljubeknek nyújtott önzetlen segítségéért az UNESCO nemzetközi fair play-díjjal ismerte el. 2017-ben Prima-díjat kapott. 2010-ben MOB-díjjal tüntették ki. A magyar kajak-kenu sport örökös bajnoka.
Sportolói pályafutása után sem szakadt el az MTK vízitelepétől, mellette legendás fővárosi, Kazinczy utcai vendéglőjét működtette; igazi vendéglátó volt, sütött-főzött, gitározott, énekelt, mindig társaság gyűlt köré. Hozzá fűződik az ottani belvárosi park, játszótér is. Részt vett a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkájában is. Ha pedig elhívták egy-egy rendezvényre, szívesen tett eleget a meghívásnak, akár egy üst étellel is ellátta a résztvevőket.
Rendszeres résztvevője volt a Magyar Olimpiai Bizottság eseményeinek, tavaly még részt vett az érmesek közös összejövetelén, idén az év elején pedig a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének vacsoráján, ahol Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is köszöntötte születésnapja alkalmából. Az év sportolója díjátadó gálán a MOB és a sportújságíró-szövetség közös életműdíját vehette át, ahol egyik, talán utolsó nyilvános szereplésének lehettünk tanúi.
Több magyar filmben is szerepet kapott. Életéről, pályafutásáról Magyar lapát címmel mutattak be dokumentumfilmet januárban az Uránia Filmszínházban, majd február elején a Duna Televízióban.
Wichmann Tamásnak hat gyermeke, több unokája van. A közelmúltban Hévízen is egyre többször megfordult.
Hosszú ideje, 2017-óta betegeskedett, kezelték a Szent László kórházban. Gyógyíthatatlan volt, tudta; őszintén beszélt betegségéről, és készült a halálra, de mindvégig megőrizte emberi tartását. 2020. február 12-én, szerda este kilenc óra után nem sokkal hunyta le örökre a szemét. A magyar olimpiai család és a kajak-kenu sport az egyik legnagyobb alakját, legendáját veszítette el. Igazi példakép volt sportolóként, edzőként, emberként egyaránt.
A MOB kiadásában megjelent Sport 2019 évkönyben hosszú interjú olvasható Wichmann Tamással - a kiadványt büszkén mutatta 2019 decemberében.
A Magyar Olimpiai Bizottság osztozik a család gyászában... Wichmann Tamást a MOB saját halottjának tekinti.
(MOB, fotó: MTI, MOB/Szalmás Péter)