A „Sporterkölcs és a versenyszellem” elnevezésű szakmai konferenciát a Magyar Sportetika Társaság (Borbély Erzsébet főszervező és Tölgyesi Lívia alapító), a Fogyatékkal Élők Sportszervezeteinek Magyarországi Szövetsége, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Olimpiai Bizottság, a SPORTJUS (Magyar Sportjogász Társaság), a Magyar Sporttudományi Társaság és a Magyar Edzők Társasága közös szervezésében valósult meg az első alkalommal a Magyar Sport Házában.
Több ismert és elismert sportvezető és sportszakember elfogadta a felkérést, szakmai tudásukkal segítve a konferencia létrejöttét. A konferencia egyik célja, hogy felhívja a figyelmet a sportetika fontosságára a sportéletben.
Az etika által megerősíteni és világossá tenni a társadalmi szabályok, elvárások betartásának módját, annak a mindennapi életben történő alkalmazását. A társadalom hátrányos helyzetű, kisebbségben élő etnikumainak felzárkóztatása a másik cél.
A fogyatékkal élő sportolók beilleszkedésének, versenyre történő felkészítésének erkölcsi segítése az etikai normák által. A társadalom szűkebb rétegén, mint a sporttársadalom példaképein, élsportolóin keresztül az etikus viselkedési normák bemutatása – csak néhány fontos pont a Magyar Sportetika Társaság küldetéséből.
Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkárának, a konferencia védnökének köszöntője után Szekeres Pál, sportért felelő helyettes államtitkár kezdte meg az előadások sorozatát „Az állam erkölcsi felelősségvállalása a sportban” címmel. A háromszoros paralimpiai bajnok tőr- és kardvívó, a szöuli olimpián, 1988-ban bronzérmes vívó - az egyetlen ember a világon, aki az olimpia és a paralimpiai játékokon is érmet szerzett – kiemelte, az államnak erkölcsileg és anyagilag is szerepet kell vállalnia abban, hogy a magyar társadalom testileg és lelkileg is egészséges legyen.
A konferencia ötletgazdája, Tölgyesi Lívia etikapedagógusként foglakozik a sportetikával. Előadásának címe: „Erények az egyéni- és csapatsport szolgálatában, a tradíciók jelentősége”. Célkitűzései közé tartozik, hogy az edzőképzésben jelenjen meg a sportetika oktatása, a fiataloknak szervezett akadémiai képzésbe épüljön be a sportetika. Az általános iskolában bevezette a gyermekfilozófiát. Saját módszerének, az „Élő etika” alapján előadásokat tart: „Hogyan tanítsuk az etikát?”címmel. Lívia hobbijai a kyokushin és a hegymászás: 5700 m-ig jutott el a Pamírban. Gyermekregénye a „Matyesz és Lilla”, megjelenése óta már néhány iskolában kötelező olvasmány.
Dr. Kamuti Jenő kétszeres olimpiai ezüstérmes, világbajnok, ötszörös Universiade győztes tőrvívó nemrég ünnepelte 75. születésnapját. Visszavonulása után, 1977-ben megkapta az UNESCO Fair Play-díját. Beválasztották Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületébe.
A Semmelweis Kórház orvosa, a MÁV Kórház osztályvezető sebész főorvos, kórházigazgató főorvosa volt. Korábban a Magyar Vívó Szövetség elnöke, a Nemzetközi Vívó Szövetség főtitkára, az Európai Vívó Szövetség elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára is volt, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottságának tagja. 2000 óta irányítja a Nemzetközi Fair Play Bizottságot. Előadásának címe: „Fair play most és holnap”.
Kaposvári Zsolt vívóversenyzőként a Bajnokcsapatok Európa Kupájában ezüst és bronzérmes. Kétszeres magyar bajnok. Versenybíróként 3 olimpiai döntő versenybírója (Pekingben és Londonban) és 2 olimpiai bronzmérkőzés versenybírója (Pekingben) volt. 6 felnőtt világbajnokság döntő versenybírója az utóbbi 6 évben. 2010: a párizsi felnőtt vívó világbajnokságon megválasztott legjobb kardbíró. 2011: a Nemzetközi Vívószövetség Bírák Bizottsága megválasztotta a világ legjobb kardbírójának. Jelenleg a Magyar Vívószövetség Bírák Bizottságának az elnök. Előadásának címe: „A bírói etika /avagy sokak között egyedül”.
Serli Sándor utánpótlás edző 1970-ben kezdte edzői pályafutását a BVSC-ben, azóta foglalkozik gyerekekkel. A Ferencvárosnál elsőként hozta létre az ovis focit. Az utóbbi 4 évben a III. kerületi TUE berkein belül foglalkozik az utánpótlás korú focistákkal. Sok játék, a labdás verseny, lényeg az, hogy élvezzék, amit csinálnak. 6-7 évesen megfigyelhető a mozgásügyesség, lelkesedés, mozgáskoordináció – állítja. Pillanatok alatt meglátja a tehetséget egy gyermekben, de azt is, ha csak hobbi focista lehet belőle. Mottója: elsősorban el kell döntenie mindenkinek, tömegsport vagy profi módon szeretne focizni. Nem elég az elhatározás, lelkesedés, a tehetség, talán a legfontosabb a kitartás. Előadásának címe: „Erkölcsi nevelés az utánpótlás korosztályban”
Mocsai Lajos, a férfi kézilabda válogatott szövetségi kapitánya a legsikeresebb magyar kézilabda edző, emellett egyetemi docens. Pályafutása során női és férfi csapattal is nyert már magyar bajnokságot, mind a férfi mind a női válogatottal világbajnoki ezüstéremig jutott. A női válogatottal Európa-bajnok és ugyanabban az évben 2000-ben, Sydneyben olimpiai ezüstérmes. A férfi válogatottnak nemrég szurkolhattunk a londoni olimpián, a Mocsai-csapat az előkelő 4-dik helyen végzett. Ezeken kívül kapitányként, edzőként világbajnoki ezüstérmes, BEK és EHF-kupa győztes. Az Európai Kézilabda Szövetség tízéves jubileumi gáláján edzői életmű díjat kapott. Balatonbogláron most jön létre a kézilabda utánpótlás-nevelés akadémiája. Nem egészen egy év múlva fogadja első diáksportolóit Balatonbogláron a Nemzeti Kézilabda Akadémia, az „elit akadémia”. Előadásának címe: „Etika és erkölcs a gyakorlat viszonyában”, melyben azokról az irányelvekről beszélt, melyeket a kézilabda válogatott játékosai nemcsak elfogadtak, hanem közösen fogalmaztak.
A kézilabdázók etikai kódexe
1. A kialakuló konfliktusokat rögtön az elején szemtől szembe, méltósággal zárd le és tisztázd megnyugtatóan!
2. A személyes győzni akarás és siker mellett a társaid sikere, eredményessége örömmel töltsön el!
3. A munkád és az élet más területén légy fegyelmezett és pontos!
4. Mások háta mögött ne intrikálj, szemtől szembe vállald a véleményedet és döntésedet!
5. Tudj örülni a sikereknek és mértékkel megünnepelni azokat!
6. Sem a mérkőzésen, sem az edzésen valamint azon kívül egyetlen csapattársadat se hagyd magára nehézségei és problémái közepette!
7. Minden olyan egyezséget, megállapodást teljesíts, amelyek kiállják a tisztesség, az erkölcs és a morál próbáját!
8. Kötelezd el magad a folyamatos fejlődés, tanulás, képzés mellett, törekedj a kiválóságra!
9. Légy felelősségteljes önmagaddal szemben, ne másokban keresd a hibát, ne próbáld magad kifogásokkal és magyarázkodással felmenteni!
10. Légy megértő és lojális csapattársaddal és vezetőiddel!
11. A tiszta beszéd és pozitív gondolkodás kedvezően befolyásolja a teljesítőképes tudáshoz nélkülözhetetlen állapotot!
12. Ne feledd, hogy a csapat tagjaként, minden pillanatban a magyar válogatottat és hazádat, Magyarországot képviseled!
A több évtizedes szakmai tapasztalata alapján összeállt kódex valódi erkölcsi tartást ad a játékosoknak a küzdelmekhez.
Dr. Cserháti László okleveles közgazda, közgazdaságtudományi doktor, okleveles élelmiszeripari üzemmérnök, evezős és tornász, 28 éve kajak-kenu sportoktató, a Magyar Evezős Szövetség korábbi alelnöke. A Magyar Edzők Társasága felkérésére készítette el 2006-ban az „Edzők Etikai Kódexét”, amely 2007-ben nyomtatásban is megjelent, ezt követően választották a Magyar Edzők Társasága Etikai Bizottsága elnökévé. A sportlétesítmények fenntartásában és fejlesztésében kifejtett munkájáért a Testnevelés és Sport Fejlesztéséért Emlékplakettel tüntették ki. Széchenyi István sportemberi tevékenységéről is írt és mind a mai napig foglalkozik az egészséges életmód-, a helyes táplálkozás, a sportolás és hagyományai kérdéseivel. „Az etikai kódex szükségessége és feladata” című előadásban az „Edzők Etikai Kódexét” állította középpontba, melyben többek között kiemelte, hogy az edző legyen pedagógus, példát mutató fáklyavivő, aki, ha kell, támogat és felismeri tanítványa gondjait.
Dr. Nagy Zsigmond a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója, a fantasztikusan szereplő londoni olimpiai csapat vezető-helyettese, a SPORTJUS, a Magyar Sportjogász Társaság elnöke. A SPORTJUS sportszakmai érdekvédelmi, tanácsadási, oktatási és jogvédő tevékenység céljára létrejövő, non profit társadalmi szervezet, amit a Magyar Olimpiai Bizottság is elismer. Működése az ország egész területére kiterjed. Nagy Zsigmond mindezek mellett testnevelő tanár, atléta szakedző, jogász. az Egyesült Államokban szerzett mesterdiplomát sporttudományokban. 1998 óta dolgozik a MOB-nál és 2006 óta nemzetközi igazgató. Előadásának címe: „A jog erkölcsi megalapozottsága”, az erkölcsi normák önálló rendszerére fókuszált. A sport és a természetjog összefüggéséről is beszélt, kihangsúlyozva, hogy a sportot szabályozó normák természeti jogi normáit, alapelveit a fair play, a sportszerűség íratlan szabályai fogalmazzák meg. A sport természetjoga a fair play. A sportot szabályozó jogrendszer konvenciókon alapuló, ember alkotta, önkéntes alávetéses jogalanyokra kiterjedő, kötelező érvényű normák összessége.
Dr. Sebestyén Árpád, a Hivatásos Labdarugók Szövetségének pszichológusa, szakirányú pszichoterapeuta, a sport területén, kifejezetten labdarugókkal foglalkozik, az utánpótlás korosztályúaktól, a felnőtt, hivatásos focistákig. Egyik hobbija is a labdarúgás. „A pszichológia és az etika szerepe a sportban” címmel tartotta meg a konferencia utolsó előadását.