Az olimpiai bajnok párbajtőrvívó, vívó mesteredző Kulcsár Győző tiszteletére avattak emléktáblát pénteken az olaszországi Vercelliben, ahol a Nemzet Sportolója címmel is kitüntetett sportember közel másfél évtizedig élt és dolgozott. Amellett, hogy számtalan fiatalt ismertetett meg a vívás alapjaival, olimpiai bajnokot is nevelt. Az ünnepségen beszédet mondott Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is.
A fekete gránittáblát a Külgazdasági és Külügyminisztérium valamint a Magyar Olimpiai Bizottság közösen állította a vercelli vívóterem falán. Az épületet olyan építész tervezte, aki maga is vívó volt: Franco Bertinetti Helsinkiben és Melbourne-ben nyert olimpiai bajnokságot.
A magyar delegáció tagja volt a sportvezető mellett többek közt a minisztérium államtitkára, Menczer Tamás és Iglói Nagy István főosztályvezető is. A magyar küldöttséget Milánóban Csiszár Jenő főkonzul, Vercelliben Maura Forte polgármester fogadta. A pénteki látogatás során Torinóban Juventus stadion- és múzeumlátogatás, valamint a klub vezetőinek részvételével sportdiplomáciai találkozó is szerepelt a programban.
A vercelli táblaavatás alkalmával Kulcsár Krisztián és Menczer Tamás mellett a város polgármestere, valamint a helyi vívószervezet nevében Andrea Uga, továbbá Giorgio Scarco, az Olasz Vívószövetség elnöke méltatta a mestert.
Kulcsár Krisztián arról beszélt, hogy nagybátyja 46 évesen új szakmát választott; 1986 és 2001 között élt Vercelliben. Új országba költözött, új egzisztenciát teremtett. Szerették, sikereket ért el. Beilleszkedik, de a hazáját sem felejtette el soha. "Kulcsár Győző az egyetemleges vívósport meghatározó alakja. Már versenyzőként a csúcsra jutott. Különleges egyéniség volt edzőként és sportvezetőként is."
A MOB elnöke - aki Kulcsár Győző unokaöccseként, tanítványaként szintén élt az olasz városban - olaszul azt mondta: "Giorgio Scarco, a nemzetközi szövetség boardjának tagja úgy konferált fel, mint egy olasz barátot. Én harminc éve jöttem el Vercelliből. Most visszajöttem, és a család tagja vagyok, itthon érzem magam. Ezt a családot kaptam örökségül Kulcsár Győzőtől. Vercellitől az olasz kultúrát, nyelvet örököltem."
"Mi magyarok és olaszok nagyon hasonlóak vagyunk, mindkét nemzet büszkén emlékszik hőseire, büszkék a történelmükre és természetesen a sportbeli eredményeikre is. Éppen ezért a magyarok és az olaszok nagyon jó barátságban vannak, ide Vercellibe is barátként jöttek a magyarok, és hálásak azért, hogy ebben az olasz kisvárosban megőrzik Kulcsár Győző emlékét" - mondta Menczer Tamás.
Kulcsár Győző a nyolcvanas évek végén kapott szerződést az AC Pro Vercelli klubtól, ahol eleinte utánpótláskorú fiatal vívókkal foglalkozott, később válogatott-szintű vívókat oktatott. Tanítványa volt az olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok Maurizio Randazzo, az olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok Elisa Uga, valamint a szintén olimpiai bajnok Paolo Milanoli.
A Vercelliben töltött évekről Kő András PárbajtőrPaganini című, 2014-ben megjelent könyvében emlékezett vissza. Vercelliben azt kérték tőle, a gyerekek tanuljanak meg vívni, érezzék jól magukat, ne morzsolódjanak le, a szülők legyenek nyugodtak, a gyerekük jó helyen van. Kevesen voltak, új alapokra kellett helyezni a vívást. Vezetésével egy idő után Olaszország legerősebb párbajtőr-klubjává nőtték ki magukat, sorra nyerték a versenyeket. Megszervezte hetenként a házi körvívást, napi 16-17 iskolát végzett, köztük legalább nyolc válogatott-szintű vívó és gyerekek. Egy idő után az olasz válogatott edzője, így e minőségében is részt vett olimpián. „Ha nincs Vercelli, valószínűleg nem vagyok vívómester. Szerettek, elismertek. Nagyon kreatív, eredményes, szép időszaka volt az életemnek. Ezzel együtt kemény munka volt” - idézi a négyszeres olimpiai bajnokot az életrajzi könyv.
Kulcsár Győző hosszan tartó betegség után, életének 78. évében, szeptember 19-én este hunyt el.
(MOB)