Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója a nemzeti utánpótlás-nevelési programok elmúlt évtizedéről tartott előadást az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) budapesti konferenciájának péntek délutáni munkaértekezletén
A workshopnak két témája volt: egyik az utánpótlás-neveléssel, tehetséggondozással, másik a kommunikáció, a social media új lehetőségeivel foglalkozott. Mindkét szekcióban neves sportvezetők, szakemberek mondták el tapasztalataikat, a témát országuk példáján keresztül feldolgozva.
Az olimpiai bajnok Szabó Bence bevezetőjében elmondta, az új sporttörvény 2011. december 5-ei parlamenti elfogadása értelmében a magyar sport strukturális változásokon megy át. 2012-től több új feladatot kapott a MOB, köztük az állami utánpótlás-nevelési programok kezelését. Ezeket a programokat 2001. és 2011. között a sportot felügyelő minisztérium állami háttérintézménye, kezdetben a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet, majd a NUSI-UPI, végül a Nemzeti Sport Intézet működtette.
A sportigazgató bemutatta a 6-23 éves fiatalokat menedzselő programokat, azok egymásra épülését. Mint az előadásból is kiderült, a Sport XXI. program 14-15 éves korig a képzést, felkészítést, fejlesztést, kiválasztást és a versenyeztetést finanszírozza; a Héraklész program 23 éves korig a korosztályos elitszintű sportolóvá válást segíti elő, majd a nemzetközi élmezőnybe való bekerülést támogatja közvetlenül az olimpiai csapat mellett. A Sportiskolai program a közoktatási hátteret biztosítja 1-12 évfolyamos rendszerben. A programok jelenleg 20 nyári és 1 téli olimpiai sportágat támogatnak, melyek főbb területei az edzők díjazása, edzőtáborok, sportesemények, versenyek, egészségügyi szolgáltatások, edzőtovábbképzések, eszközbeszerzés, felszerelések finanszírozása.
Szabó Bence előadásában térinformatikai rendszer segítségével prezentálta a programok országos, területi eloszlását. A térképek megmutatták a központi forrásból támogatott 55 közoktatási típusú és 20 fenntartói finanszírozású sportiskola elhelyezkedését. A Sport XXI. program közel 550 egyesületet támogat évente, a Héraklész által érintett sportolók közel 300 egyesületből kerülnek ki az esztendők során.
A sportvezető ábrákkal, táblázatokkal szemléltette a fiatalok világversenyeken mérhető eredményességét, 20 olimpiai sportág tekintetében; terítékre kerültek a vébék, Eb-k, ifjúsági olimpiák. A nyári, korosztályos ötkarikás játékokon Magyarország az éremtáblázat 8. helyén zárt 45 darab 1-8. helyezéssel, a téli játékokról 2 ezüstéremmel, egy 5. és egy 10. helyezéssel tértek haza a fiatalok. 2011-ben összesen 342 darab 1-8. hely valamelyikét érték el a korosztályok képviselői.
Az ülésen Raffaele Pagnozzi, az EOC főtitkára beszédében felhívta a jelenlévők figyelmét a fiatal sportolók tehetséggondozásának fontosságára.
A nemzetközi fórumon az említett utánpótlás-programok vezetői – Tóth József, Pignitzky Dorottya és Lehmann László – is részt vettek.