A Magyar Ifjúsági Olimpiai Csapat szombat hajnalban utazik el a téli EYOF-ra, vasárnap a nyitóünnepségen vesz részt, a versenyek sora pedig hétfőn kezdődik. Most röviden bemutatjuk azt a tizenhárom magyar fiatalt, akikért a vorarlbergi-liechtensteini multisporteseményen szoríthatunk. További részletek a csapatkönyvben, ITT!
ALPESI SÍ
Benedek Patrik: Az általános iskolában még inkább kézilabdázott, de mivel a családjával gyakran járt síelni és megtetszett neki a sportág, a váltás mellett döntött. A serdülők között nem volt ellenfele, ötszörös magyar bajnoknak vallhatja magát, jelenleg Ausztriában próbál betörni a legjobbak közé. A téli sportok mellett az állatokat is nagyon kedveli, szabadideje jó részét a lovardában tölti.
Nagy Bence: A sportágválasztásra nagy hatással volt edző-édesapja, Nagy Csaba. Példaképe Szocsi és Torino amerikai aranyérmese, a magyar származású Ted Ligety. Bence szívesen fut a budai hegyekben, emellett igazi „sportfan”, a foci és a tenisz mellett más sportágakat is szívesen kipróbál. A sport mellett másik hobbija a főzés. A felnőttek közt magyar bajnoki ezüstéremmel mutatkozott be.
Szőllős Barnabás Ábrahám: Rosszabbul nem is indulhatott volna számára a szezon: eltört a bal alkarja, és két szöget tettek a csontvelőbe, amit csak tavasszal, a szezon végén szednek ki. A hóhelyzet és a sérülés miatt a versenyzést csak decemberben tudta elkezdeni. Két testvére van, a bátyja és a húga egyaránt síel. A síelés miatt Barnabás óvodás kora óta Ausztriában él, ezért németül és angolul is jól beszél.
BIATLON
Veres Mirella: Kisgyermekként több más sportággal is megpróbálkozott, melyek jó alapot adtak a sísporthoz. Rövid ideig Salgótarjánban az atlétikába is belekóstolt, majd edzője, Papp Ildikó mutatta meg számára 2010-ben, milyen is a sífutás. A jobb sífeltételek miatt 2014 szeptemberében Csíkszeredába költözött, a tanévet már ott kezdte meg.
Herneczky Áron: A gyöngyösi fiatalember a sport szeretetét szüleitől örökölte, édesanyja vívott és röplabdázott, édesapja atletizált. Áron azonban a téli sportokat választotta. Büszke regionális Európa-bajnoki címére, melyet az ifjúsági sífutóváltó tagjaként jegyezhet. Kedveli a nyelveket, németül, angolul beszél, egyik kedvenc tantárgya a fizika.
SÍFUTÁS
Gyallai Soma: Tájfutó-sítájfutó édesapja inspirálására kezdte 2010-ben a sífutást, a Vasas színeiben biatlonban is rajthoz áll. 2014-ben ifjúsági versenyzőként kijutott a junior vb-re, ami nagy lökést adott további pályafutásához. A sísport kiegészítéseként terepfutó, triatlonozik, duatlonozik, hegyikerékpározik.
Bodnár Gina: Keresztapja, egyben nevelőedzője Farkas László olimpikon biatlonista. Gina többször beszélgetett a norvégok olimpiai rekordbajnokával, Björndalennel, találkozásaik emlékét közös fotók őrzik. Az ismeretség nagy motivációt jelentett a magyar versenyző számára. Tanulmányaiban az angol nyelv és a testnevelés tartozik kedvencei közé.
MŰKORCSOLYA
Borovoj Alexander: Több sportágat is kipróbált, azonban korcsolyázó nővére hatására ötévesen meghatározó lett számára a jég. Más művészeti ág is fontos szerepet játszik az életében, kiválóan zongorázik, 12 éves koráig koncertezett. Édesanyja ukrán, édesapja fehérorosz, ő maga már Budapesten született. Példaképe Szocsi olimpiai bajnoka, a japán Hanju Juzuru.
Medgyesi Fruzsina: Korábban szintén műkorcsolyázó, ma szinkronkorcsolyázó nővére, Orsi adta az ötletet a sportágválasztáshoz ötéves korában. Gyökerei szülein keresztül Erdélybe vezetnek vissza, Fruzsiék azonban már Budapesten láttak napvilágot. A többszörös magyar bajnok műkorcsolyázónak korunk egyik legnagyobb sztárja, a többszörös világ- és Európa-bajnok, Torino olimpiai bajnoka, Pljuscsenko adja az inspirációt.
SÍUGRÁS
Vörös Virág: Célja, hogy japán példaképéhez, az első, innsbrucki ifjúsági olimpia bajnokához hasonlóan ő is felállhasson a dobogó legfelső fokára jövőre Lillehammerben. Érdeklődik a művészetek iránt is, általános iskolában több rajzversenyen díjazták. Szeret kirándulni, legkedvesebb tantárgya az angol, kedvenc állata pedig a farkas.
Kelemen Péter: Volt kitől ellesnie a sportág fortélyait: nagybátyja a nyolcvanas évek válogatott síugrója, későbbi szövetségi kapitány, az Eurosportnál szakkommentátorkodó Kelemen Zoltán. Példaképe Szocsi kétszeres olimpiai bajnoka, a lengyel világbajnok Kamil Stoch. Péter szabadidejét szívesen tölti a szabadban barátaival és hűséges kutyájával.
SNOWBOARD
Fehér Zsófia: A balassagyarmati lány édesapjával több extrém sportot kipróbált – krosszmotorozott, búvárkodott –, míg lehorgonyzott a snowboardnál. 2013-ban Schladmingban járt iskolába, itt ismerkedett meg a hazai kiválósággal, Gyarmati Annával. A példaképével való ismeretség inspirációt jelentett számára. Névjegyét már a hazai felnőtt mezőnyben is letette.
Szász Csongor Ármin: Édesanyja vitte le ovis tornára, majd hódeszkázni bátyja hatására kezdett. Kiegészítésként a snowboard nem olimpiai versenyszámaiban is eredményes, a freeride junior world tour-versenyein az első tízben végzett több alkalommal is. Hat éve költöztek Ausztriába, ott tanul és sportol, edzéseit testvére irányítja, aki szintén versenyző volt, jelenleg nemzetközi bíró, FIS technikai delegált, edző.
(MOB)
Kapcsolódó cikk:
Fogadalmat tett a téli EYOF-csapat
„A nemzeti mez kötelez”