Öt trófeát és hat diplomát osztottak ki a Nemzetközi Fair Play Bizottság díjátadó gáláján, a gödöllői Grassalkovich-kastélyban.
Hagyományosan fair play-cselekedetért, a sportszerűség népszerűsítéséért és a fair play jegyében eltöltött sportpályafutásért lehet elismerésben részesülni, így volt ez ezúttal is. Az már januárban kiderült, hogy két magyar is a díjazottak között van. Miklósa Erika operaénekesnek és Szekeres Pál paralimpiai bajnok vívónak, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős helyettes államtitkárának egyformán a fair play népszerűsítéséért ítéltek oda trófeát. Miklósa Erika önkéntesként rendszeresen támogatja a vakok és gyengén látók sportolási lehetőségeit, Szekeres Pálnak pedig az egész pályafutása a sportszerűségről az ellenfelek tiszteletéről szól.
Miklósa Erika a gálán nem tudott megjelenni, mert Barcelonában lép fel, de videóüzenetet küldött, melyben arról beszélt, hogy a díj odaítélésével meglepetés okoztak neki, mert hiszen ő nem sportoló, csak kedvtelésből teszi, amit a sport területén tesz. Szekeres Pál úgy fogalmazott, hogy versenyen mindig éremért küzd, de ha segítséget kérnek tőle, ezután is számíthatnak rá.
Az est elején videóüzenetben szólt a díjazottakhoz Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, illetve Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke.
Az6 eseményen jelen voltak a nap folyamán befejeződött EOC értekezlet résztvevői, az elnök Patrick Hickeyvel az élen, továbbá megjelent az eseményen Molnár Zoltán, a MOB főtitkára.
A Nemzetközi Fair Play Bizottság 2011-es díjazottjai:
FAIR PLAY CSELEKEDET:
Pierre de Coubertin nemzetközi fair play trófea:
Erhan Yavuz (török, lovas)
A Plevine lóverseny során Erhan Yavuz zsoké észrevette, hogy egyik ellenfele lovának elszakadt a kantárszára. Közelebb húzódott, elkapta a gyeplőt, és visszaadta ellenfelének. Utóbbi versenyző első lett, míg Yavuz negyedikként ért célba.
diploma:
Katrin Green (német, atléta)
A parasportolók atlétikai-világbajnokságán a francia Marie-Amélie Le Fur, a 200 m-es versenyszám nagy esélyese szabálytalan futócipőben állt rajthoz, amit a bíró kifogásolt. Green, Le Fur legfőbb ellenfele győzte meg a bírót, hogy engedje futni a franciát. Utóbbi megnyerte a versenyt.
Antonio J. Leal Pina (venezuelai, vívó)
A Pánamerikai Játékok tőrversenyében a döntőbe jutásért vívott mérkőzésen 14-14-es állásnál, amikor ellenfelével együtt szúrtak a videózás előtt jelezte, hogy őt érte előbb a találat.
Andy Schleck (luxemburgi, kerékpáros)
A 2009-ben és 2010-ben elért második helye után győzni szeretett volna a 2011-es Tour de France-on, de fair playből példát mutatva gratulált legyőzőjének. „Szívből gratulálok! Andy” - írta sms-ben az ausztrál Cadel Evansnek, noha az utolsó előtti szakasz előtt még úgy volt, hogy akár nyerhet is.
Ivan Tkacsenko (orosz, jégkorongozó)
A Lokomotiv Jaroszlavl jégkorongozói, köztük a csapatkapitány, Ivan Tkacsenko, légi katasztrófa áldozatai lettek. Az orosz sportközösség csak halála után tudta meg, hogy Tkacsenko rendszeresen adakozott nehéz helyzetben élők számára. A katasztrófa előtt néhány perccel például 16 000 dollárt adományozott egy hosszú évek óta betegeskedő, 16 éves fiatal lánynak, Diana Ibragimovának. Az Orosz Olimpiai Bizottság fair play-kódexe 2007 óta, az Olimpiai Charta pedig 2011 júliusa óta teszi lehetővé, hogy kiterjesszék a fair play fogalmát a sportversenyeken nyert pénzekből történő adományozásra.
A FAIR PLAY NÉPSZERŰSÍTÉSE:
Willi Daume nemzetközi fair play trófea:
Miklósa Erika (operaénekes)
Operaénekesnői karrierje mellett a korábban atletizált Miklósa Erika önkéntesként rendszeresen támogatja a vakok és gyengén látók sportolási lehetőségeit. Magyarországi tartózkodásai idején vak fiatalokkal fut együtt. Nyilatkozataiban mindig hangsúlyozza, hogy minden sikerét a sportnak köszönheti, és hogy eredményeit a fair play szellemiségének tiszteletben tartásával ért el. Személyében Coubertin ideáljának hármas pillére egyesül: a sport, a kultúra és a fair play.
Szekeres Pál (vívó)
Mindig védte és támogatta a fogyatékkal élők és egyéb hátrányos helyzetűek esélyegyenlőségét. Viselkedése példamutató mind a pályán, mind a civil életben. Tettei a fair play szellemiségét testesítik meg. Szekeres Pál az egyetlen olyan sportoló, aki olimpiai és paralimpiai játékokon érmet nyert. Meghatározó szerepet játszott a magyar férfi tőrcsapat sikerében, amely 1988-ban bronzérmes lett a szöuli olimpián. 1991-ben egy tornáról hazatérőben autóbalesetet szenvedett, és azóta kerekesszékben él.
diplomák:
Ben Groen (új-zélandi, mezítlábas vízisíelő)
A sportszerűség népszerűsítésével érdemelte ki a díjat. A mindössze húszéves sportember Új-Zélandon és az Egyesült Államokban mezítlábas vízisít oktat.
Panathlon Vallónia-Brüsszel (belga, szövetség)
A Panathlon-szövetség a tolerancia, a testvériség, a tisztelet és a fair play értékeit vallja magáénak, és elutasítja az erőszak minden formáját. Olyan értékeket képvisel, melyek minden sporttevékenység és a fiatalok nevelése során is alapvetőek, akár személyes kibontakozásról, akár testvéries közösségek építéséről legyen szó. A Belgiumban manapság általánosan elismert, a sportetika területén mértékadó fórumnak számító szövetség a birtokában lévő összes pedagógiai kompetenciát és eszközt szívesen bocsátja mindazok rendelkezésére, akik ezzel a problematikával foglalkoznak és akik újszerű megközelítésben szeretnék ezeket az értékeket népszerűsíteni.
SPORTKARRIER ÉS ÉLET A FAIR PLAY JEGYÉBEN:
Jean Borotra nemzetközi fair play trófea:
Walter Kilger (német, asztalitenisz)
Az ötvenéves Walter Kilger egy autóbaleset következtében szenvedett kétoldali végtagbénulást 1984-ben, és 1989-ben kezdett asztaliteniszezni. 1998-ban lett tagja a német csapatnak, és azóta sikerrel képviselte hazáját nemzetközi tornákon, Európa-bajnokságokon és világbajnokságokon, továbbá a paralimpiai játékokon. Jelenleg fiatalokat edz Németországban, de nem csupán pingpongtudását adja át nekik, hanem a fair play lényegére is megtanítja őket. Pályája során mindvégig a legnagyobb tisztelettel viseltetett az ellenfelei, a bírók, az edzők és az egyéb csapatkísérő tagok iránt.
Laura Vaca Hernandez (mexikói, úszó)
Laura Vaca Hernandez a csaknem fél évszázad alatt elért úszórekordjainak köszönhetően nagy megbecsülésnek örvend mind a nemzeti, mind a nemzetközi szintéren. Bátorságával, a fair play elvének tiszteletben tartásával vívott ki magának megbecsülést. Emellett azzal is, hogy fáradhatatlanul küzd a nők méltóságáért, teljesítményük elismeréséért.
(Forrás: MTI)