A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közösen kiadott új tervezete felvázolja, hogyan segíthet az új sporthelyszínek és létesítmények esetén a figyelmes tervezés, az elhelyezkedés és a design a lehetséges környezeti károk elkerülésében – sőt, akár a környezetvédelemben is.
A Sport and Biodiversity: Guidelines for mitigating biodiversity impacts of new sports venues című írást a két szövetség az ENSZ Környezetvédelmi Gyűlésén mutatta be Nairobiban. A kiadvány részletes útmutatást ad a sportszektornak arról, hogyan integrálják a biodiverzitás szempontjait a sportesemények fejlesztésébe, és meghatározza, mely módon válhatnak ezek hasznossá a természet számára.
„Az egészséges környezet kulcsfontosságú a sportipar hosszú távú fenntarthatóságában, mint ahogy a sportolók és a befektető közösségek számára is" – mondta Inger Andersen, az IUCN vezérigazgatója és az ENSZ Környezetvédelem (UN Environment) hivatalba lépő ügyvezető igazgatója. „Mindenki közös érdeke, hogy gondoskodjunk az új sportlétesítmények biodiverzitásra gyakorolt hatásának minimalizálásáról, és biztosítsunk egészséges kültéri területeket a következő generációk számára."
„Büszkék vagyunk az IUCN-nel kötött szövetségünkre, és hogy segíthetjük a sportszektor hozzájárulását a természet világának védelméhez, amitől az annyira erősen függ" –fogalmazott Christophe de Kepper, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság általános igazgatója. „Ez a tervezet az első a maga nemében, amely részletes tanácsokat ad arra, hogyan maradjunk környezettudatosak a sportesemények fejlesztésének minden területén. Segíteni fog megértetni mindenkivel, aki részese az események tökéletesítésének, hogy munkájuknak milyen hatása lehet az élővilágra; valamint segíthet abban, hogy a sportrendezvények tartós, pozitív örökséget hagyjanak hátra a helyieknek és környezetüknek."
Az útmutatás szerint a sportszervezeteknek, a közhatóságoknak és pénzügyi intézményeknek, valamint mindenkinek, aki részt vesz a helyszínek felépítésében és lebontásában, egyaránt szerepet kell vállalniuk a környezeti értékeink megóvásában. Feladataik magukba foglalják a világörökségi és védett területek (például nemzeti parkok) érintetlenségének megőrzését, megsérült látványosságok helyreállítását, fenntartható elemek használatát, valamint a helyi vadvédelmi erőfeszítések támogatását.
Korábban hasonlóra láthattunk példát a 2000-es sydneyi olimpián, ahol a teniszversenyek helyszínét veszélyeztetett békák felfedezése után költöztették el; illetve a londoni olimpiai park, vagy a lisszaboni West Cliffs golfpályák építésekor.
„A NOB erősen elkötelezett amellett, hogy az Olimpiai Mozgalom a fenntarthatóság alapelveit is beágyazza működésébe, és vezető ereje legyen a fenntartható fejlődésnek" – jelentette ki Marie Sallois, a NOB fenntarthatóságért felelős igazgatója. „Az olyan globális természetvédelmi szervezetekkel való szövetséggel, mint az IUCN, szeretnénk biztosítani a sportközösségeknek a legjobb elérhető tudást ennek eléréséhez."
A kiadvány a második az IUCN és a NOB közös publikációinak sorában. A 2016-ban kötött társulás részeként az IUCN-nek beleszólási lehetőséget biztosítottak a 2024-es, 2026-os és 2028-as olimpiák helyszínének kiválasztásába, valamint más, a NOB fenntarthatósági stratégiájával kapcsolatos ügyekbe.
(olympic.org)