Férfi EB: A cél a legjobb nyolcba kerülés

Férfi EB: A cél a legjobb nyolcba kerülés

2014. 01. 10.
Megosztás

Három nappal a dániai férfi Európa-bajnokság rajtja előtt sajtótájékoztatót tartott a Magyar Kézilabda Szövetség.

Vetési Iván, az MKSZ elnöke elmondta: a tornán a csapat elsődleges célja, hogy továbbjusson csoportjából a középdöntőbe, a hivatalos célkitűzés a válogatott számára pedig az 1-8. helyezés elérése.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány a felkészülés nehézségeit és a rendkívül nehéz sorsolást kiemelve hangsúlyozta: a csapatnak erőn felül kell teljesítenie Dániában. A magyar válogatott valamennyi Eb-mérkőzését az m1 közvetíti. A sajtótájékoztatón az MKSZ bejelentette, hogy megállapodott az Unibettel, így immár a fogadásszervező cég is támogatja a Magyar Kézilabda Szövetséget.

Dr. Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár a sajtótájékoztató nyitányaként hangsúlyozta, hogy a magyar kormányzat a sport teljes spektrumát igyekszik támogatni, és a rendszerben igen előkelő helyen áll a kézilabda:

- Bízom a magyar férficsapatban, hiszen az elmúlt években bebizonyította, hogy képes erőn felül teljesíteni, remélem, Dániában az Európa-bajnokságon is sokszor tapsolhatunk a mieinknek. A kézilabdázás az utóbbi években nagy fejlődésen ment keresztül, az igazolt játékosok száma csak az elmúlt egy évben hétezerrel nőtt, aminek nagyon örülünk, látjuk, hogy érdemes a sportágba befektetni. A kormányzat 2012 óta támogatja a Nemzeti Kézilabda Akadémiát, négy fiatal válogatott játékos Sportcsillagok ösztöndíjban részesül, és hat kézilabdaedző tagja az állami edzői programnak. 2014 a férfi Európa-bajnoksággal kezdődik, de ne feledjük, hogy májusban Budapest ad otthont első ízben a női Bajnokok Ligája négyes döntőjének, decemberben pedig Magyarország Horvátországgal közösen lesz a női Európa-bajnokság házigazdája. Bízom benne, hogy 2014 a kézilabdázás éve lesz!

Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke első mondataiban a magyar női válogatott norvég szövetségi kapitányáról, Karl Erik Böhnről szólt:
- Mielőtt a vasárnap kezdődő férfi Európa-bajnokságról beszélnék, fontosnak tartom, hogy szóljak néhány szót a magyar női válogatottról is. A Magyar Kézilabda Szövetséget - akárcsak az egész magyar sporttársadalmat - sokkolta a hír, amely szerint orvosai gyógyíthatatlannak nyilvánították Karl Erik Böhnt, de az MKSZ természetesen a továbbiakban is megtesz mindent, amivel segítheti őt. Jómagam úgy tervezem, hogy a közeljövőben személyesen is meglátogatom Norvégiában. A hazai Európa-bajnokság évében azonban már most foglalkoznunk kell azzal, hogy ki vezetheti sikerre a magyar csapatot decemberben, hiszen egy ilyen esemény már az év elejétől gondos tervezést és felkészülést igényel. Éppen ezért a lehető legrövidebb időn belül meg fogjuk találni a magyar női válogatott új szövetségi kapitányát. Amint ezzel kapcsolatban bővebb információnk lesz, természetesen azonnal tájékoztatjuk a nyilvánosságot.

- Az Európa-bajnokság hagyományosan a legkiegyenlítettebb mezőnyű nagy torna, hiszen valamennyi résztvevő rendkívül magas színvonalat képvisel, így már a csoportkörben óriási a küzdelem minden egyes pontért – mondta el a sajtótájékoztatón Vetési Iván.
- Az MKSZ Elnöksége, figyelembe véve a magyar csapat erejét és a keret összetételét, ambiciózusan az 1-8. hely megszerzését tűzte ki célul a csapat számára.

Amennyiben a válogatott megnyeri az Európa-bajnokságot, 15 millió forint prémiumban részesül, az ezüstérem 13, a bronzérem 11, a 4. hely 10, az 5. hely 8, a 6. hely 7, a 7. hely 6, a 8. hely pedig 5 millió forintot ér.

A válogatott a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon és a londoni olimpián is bravúrosan szerepelt, a tavalyi világbajnokságon pedig nagyon kevés választotta el attól, hogy Dánia ellen a legjobb négy közé jusson, elmondhatjuk tehát, hogy az utóbbi években valamennyi összetételben és világversenyen a legjobb nyolc között végzett. A csapat képes arra, hogy erőn felül teljesítsen, így remélem, hogy most is bravúrral örvendezteti meg a szurkolókat Mocsai Lajos csapata.

A magyar válogatott 18 fős kerettel utazik ki az Európa-bajnokságra. Az első mérkőzésen pályára lépő 16 játékost a január 11-én este sorra kerülő technikai értekezletig kell megnevezni.

- Nehéz a helyzetünk, hiszen csupán január 2-a óta tudunk a jelenlegi kerettel kompletten gyakorolni, a héten pedig biztossá vált, hogy Harsányi Gergely gyermeke e hét végére vagy jövő hét elejére várható születése miatt nem tud velünk tartani az Európa-bajnokságra. Természetesen maximálisan bízom a most keretben lévő kézilabdázókban – hangsúlyozta Mocsai Lajos szövetségi kapitány.
- A játékosokban nagyon jó a morál, a fiúk becsülettel küzdenek és minden megtesznek az eredményességért. Mindenki tudja azonban, mennyi nehézségünk volt és van, kezdve a keret összetételétől, a sérülésektől egészen odáig, hogy több meghatározó játékos klubjában teljesen másfajta időbeosztásban és rendszerrel játszik, mint amire a nemzeti csapatnak szüksége van. Az elnökség által megszabott hivatalos célkitűzés valóban igen ambiciózus, a mi célunk csakis az lehet, hogy becsülettel küzdve, erőn felül teljesítve továbbjussunk a csoportból, ami, úgy érzem, a jelenlegi körülményeket, valamint a csoportellenfeleket tekintve nagy bravúr volna. Sajnos több más korábbi világversenyhez hasonlóan a halálcsoportba kerültünk, hiszen a világbajnok spanyolok ellen kezdünk, majd két északi válogatott ellen kell felvennünk a harcot Dániában. Izlandnak és Norvégiának komoly sportdiplomáciai előnye is származhat abból, hogy saját régiójában lép pályára. Már most arról szólnak a hírek, hogy 3-4 ezer norvég szurkoló váltott jegyet a január 16-án sorra kerülő, sorsdöntő magyar-norvég találkozóra. A magyar csapatnak ráadásul a klubok szerinti összetétele is megváltozott, mára már kilenc különböző egyesületből gyűlik össze a keret, és a rövid felkészülés alatt így még nehezebb az egységes játék megteremtése. Természetesen mindent megteszünk annak érdekében, hogy méltóképpen képviseljük Magyarországot az Eb-n.

Ilyés Ferenc csapatkapitány elmondta, hogy óriási megtiszteltetés számára az ismételt csapatkapitányi megbízatás:
- Ígérhetem a magyar szurkolóknak, hogy mindent megteszünk az eredményes szerepelésért. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy Harsányi Gergővel, Mocsai Lajossal és a csapat többi tagjával beszélgetve az a döntés született, hogy én legyek a csapatkapitány Gergő távollétében. A magunk részéről a kiutazó fiúkkal együtt kizárólag arra koncentrálunk az első három mérkőzésen, hogy továbbjussunk a csoportból. Hajrá, magyarok!

Még a szerdai edzésnapon jelezte Harsányi Gergely, a tatabányai jobbszélsője, hogy nem tudja vállalni a dániai megmérettetést.

"Tizenegy éve szerepelek a válogatottban, még sosem mondtam le egyetlen tornát vagy edzést sem, ám első gyermekünk születésénél a feleségem mellett szeretnék lenni.
Nyíregyházán, mindkettőnk szülővárosában jön világra a kislányunk is, aki az orvosok szerint a jövő héten érkezik – mondta Harsányi Gergely, aki szerdán még a társaival edzett.
– A családnak most nagy szüksége van rám, ezért megbeszéltem az igen megértő kapitánnyal, hogy az Európa-bajnoki szereplésemre egyelőre ne számítson. Ugyanakkor tartjuk a kapcsolatot, készenlétben állok, és ha a kislányunk néhány napon belül megérkezik, újra egyeztetünk a továbbiakról, s ha tudok, valamint a körülmények megengedik, szívesen segítek.”

A szövetségi kapitány megerősítette, hogy Harsányi kiválása után is két jobbszélső marad a 18 tagú utazó keretben – Gulyás Péter és Szalafai Gábor egyaránt jó formában várja az Eb-t. A Spanyolország, Norvégia és Izland elleni csoportmérkőzésekre benevezhető 16 játékost – vagy akár kevesebbet – csak szombaton, a helyszínen kell megneveznie Mocsai Lajosnak.

Legjobbjaink, akiket a szerdai első tréningen meglátogatott a térdsérülése miatt az Eb-ről szintén távol maradó Nagy László, már csak a taktikai variációkat finomították, és ez volt a dolguk a csütörtöki edzéseken is. A kisebb sérülésekkel bajlódók és a közelmúltban felépülők, azaz Császár Gábor, Iváncsik Gergő és Mocsai Tamás rehabilitációja folyamatos, a meglehetősen túlterhelt egészségügyi stábnak így szerencsére nincs újabb feladata.

A MAGYAR VÁLOGATOTT DÁNIÁBA UTAZÓ KERETE

Kapusok: Mikler Roland (Pick-Szeged), Tatai Péter (Pick-Szeged)
Jobbszélsők: Gulyás Péter (MKB-MVM Veszprém), Szalafai Gábor (B.Braun Gyöngyös)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Pick-Szeged), Mocsai Tamás (MKB-MVM Veszprém)
Irányítók: Császár Gábor (Paris St.-Germain, francia), Lékai Máté (Celje, szlovén)
Beállók: Schuch Timuzsin (MKB-MVM Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Csurgó), Zubai Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők: Ilyés Ferenc (Pick-Szeged), Nagy Kornél (Dunkerque, francia), Putics Barna (VfL Gummersbach, német), Zdolik Bence (Balatonfüred)
Balszélsők: Iváncsik Gergő (MKB-MVM Veszprém), Vadkerti Attila (Pick-Szeged), Varsandán Milán (B.Braun Gyöngyös)

Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Edző: Juhász István

(Forrás: NSO, fotók: Kovács Anikó)