Fókuszban a kézilabda akadémia és a szakemberképzés a sportág konzultációján (videóval)

Fókuszban a kézilabda akadémia és a szakemberképzés a sportág konzultációján (videóval)

2013. 10. 08.
Megosztás

Az olimpiai sportági egyeztetések soron következő állomásaként a kézilabdázók szövetségi és szakmai vezetése járt konzultáción a MOB székházában október 8-án. A megbeszélésen az elmúlt időszak eredményei és a jövőt érintő célok, tervek kerültek napirendre.

A megbeszélésen a válogatottak szereplése mellett a Nemzeti Kézilabda Akadémia működése, a szakemberképzés, az utánpótlás-nevelés és az egészségügyi háttér került terítékre.

A szakmai egyeztetésen a Magyar Kézilabda Szövetség vezetése, a sportág szakmai irányítói és a MOB szakemberei – köztük Fábián László sportigazgató – mellett a sportért felelős államtitkárság – dr. Nébald György főosztályvezető –, a válogatott kereteket ellátó egészségügyi szolgálat - dr. Téglásy György - és a Nemzeti Sportközpontok (NSK) képviselői is asztalhoz ültek.

Az utánpótlásról Juhász István adott átfogó képet. Történelminek nevezte a 2013-as esztendőt abból a szempontból, hogy az összes korosztályos válogatott részt vehetett világversenyen, sokszor jó eredménnyel bizonyítva, hogy helyük van a világelitben. A szakember elmondta, szemléletváltás van az utánpótlás-nevelés terén. Tömegbázis növelése a cél, ennek szellemében 50 hazai általános iskolával kötöttek szerződést a 6-14 évesek képzésére. Két szakfelügyelő ellenőrzi az iskolákban a szakmai munkát, melyet dvd-vel erősítenek. A testnevelők, munkájukért tiszteletdíjat kapnak. A gyermekeket a rendszerben folyamatosan, mérési kontrollal tudják ellenőrizni. A korosztály bajnokságaira már új versenykiírás vonatkozik. A serdülők és ifjúságiak esetében, a tömegbázis növelését követően, már a tehetséggondozás és a minőségi edzés kerül előtérbe. Az utánpótlás-nevelés hatékonyabbá tételére vonatkozóan, november végén szakmai koncepció kerül átadásra.

A megbeszélésen elhangzott, a szövetség saját – az Európai Kézilabda Szövetség 47 tagországában elfogadott – szakemberképzési rendszert dolgozott ki és működtet a TF-fel együttműködésben. Ebben az évben 38 kézilabda szakedzőt fognak avatni; 2013-ban 23 európai mesteredzőt vizsgáztattak. Az edzőtovábbképzésben résztvevők száma az elmúlt évhez képest megtöbbszöröződött.

Mocsai Lajos a férfi válogatott mellett a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémiáról tartott tájékoztatást. „Világhírű intézmény kezd körvonalazódni” – mondta a főigazgató a hazai szövetség által alapított nonprofit intézményről, melyben a szakmai képzés mellett kollégiumi ellátás és gimnáziumi képzés folyik, mely jelenleg mintegy 70 fiatal sportolót érint, négy csapatot versenyeztetnek.

Az akadémiával kapcsolatban elhangzott, kiváló infrastruktúra jellemzi, továbbá komoly egészségügyi háttér van kialakítás alatt. A szakemberek a lehető legjobb korosztályos versenyeztetést tudják biztosítani az egyes korosztályokban és azok felett is.

Az akadémia a fiatalok képzésén túl színhelye lehet játékvezetői és szakmai, edzőtovábbképzéseknek, valamint szállodarendszerén keresztül más, nemzeti válogatottak elszállásolására, majd mérkőzések lebonyolítására is megfelelő lehet.

Az értékelésen elhangzott az is, hogy a kézilabdázás Magyarországon a második legnépszerűbb sportág, Európában pedig az első öt között szerepel. Mocsai Lajos hangsúlyozta, hogy a londoni, olimpiai negyedik helyezés után is sikerült a férfi-válogatottnak a világ élvonalában maradnia. „A meglévő kerettel kell végig vinnünk a következő három évet. Cél, hogy az MKSZ támogatásával összetartsuk a csapatot!” – mondta a szakember.

Siti Beáta a hivatalból távollévő Hajdú János helyett ismertette a női válogatott eredményeit, annak felkészülését, a november végén, december elején esedékes világbajnokság tükrében; tovább kiemelte a Győr és a Ferencváros által is rendkívül erős hazai bajnokság színvonalát.

Az egyeztetésen kifejtették, hogy rengeteg a mérkőzés, ami mind a játékosok, mind a szakvezetés számára komoly feladatot, kihívást jelent. A résztvevők hangsúlyozták, hogy az utaztatás, az étkeztetés kiemelten jól működik.

Az egészségügyi helyzetről Dr. Erdélyi Gábor ortopéd sebész, a férfi-válogatott orvosa beszélt. Elmondta, a sportág felgyorsult, igen dinamikus lett, ami a sérülések arányszámaiban is megmutatkozik. A keretorvos szorgalmazta, hogy a felnőttekhez hasonlóan az utánpótlás-válogatottak is legyenek bevonva szűrőprogramokba, sérülés-megelőző programokba, kapjanak megfelelő tájékoztatást az antidopping területéről és a táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatban egyaránt. Ehhez megfelelő szakszemélyzet, és számukra egységes képzési rendszer kiépítésére lenne szükség.

Az ülésen résztvevő dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese indítványozta az NSK területein működő edzőtáborok, sportegészségügyi hátterének kialakításában való együtt godnolkodást.

Fábián László zárszavában gyógyulást kívánt Karl Erik Böhn korábbi női szövetségi kapitánynak, illetve hangsúlyozta, hogy a MOB kiemelt edzői programja további fejlődést hozhat többek közt a kézilabdázásnak is; nyitott kérdésként utalt vissza az egészségügyi helyzetre.

Interjú Siti Beátával, a női kézilabda-válogatott vb-felkészüléséről: