Fókuszban a sporttörvényi változások a sportjogászok konferenciáján

Fókuszban a sporttörvényi változások a sportjogászok konferenciáján

2016. 12. 07.
Megosztás


„Good governance avagy a helyes irányítás a hazai sportéletben” címmel rendezett konferenciát a sportbeli jó kormányzásról a SPORTJUS Magyar Sportjogász Társaság kedden az Újpesti Önkormányzat Dísztermében. Az eseményen előadást tartott dr. Bartha Csaba, a MOB főtitkára, dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, a SPORTJUS elnöke is. A szakmai fórum - melyre előzőleg mintegy 250-en regisztráltak - témái közt a hazai sportirányítás átalakítása jelentős hangsúlyt kapott.

A házigazdák nevében Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. A városvezető bemutatta a negyedik kerület sportos kötődéseit, létesítményeit, kiemelve az UTE sikereit.

Dr. Szabó Tünde nyitó előadásában az új, 2017. január elsején hatályba lépő sporttörvénynek megfelelő új sportirányítási struktúrát ismertette. Emlékeztetett rá, hogy az előző sporttörvény óta, 2012 után indult 16 sportágban a kiemelt sportágfejlesztés (KSF), további húszban a felzárkóztatási program, a Kiemelt Edző Program, jelentős létesítményfejlesztés, erre az időszakra tehető a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai rendezési szándék, és több jelentős hazai sportesemény rendezésének támogatása is, ezért az új törvény egyik célja az egycsatornás sportfinanszírozás. Dr. Szabó Tünde kitért rá, hogy ennek megfelelően a MOB feladatai is átalakulnak. Az államtitkár kifejtette, hogy az állam kiemelt területként tekint az utánpótlás-nevelésre, a programok a január elsejétől működő helyettes államtitkárságon belül fognak működni, vezetője a korábbi világ- és Európa-bajnok öttusázó, Sárfalvi Péter lesz.

Dr. Bartha Csaba elmondta, hogy a MOB örül annak, ha létrejön az egycsatornás finanszírozás, mely az elmúlt években nem valósulhatott meg, hiszen a tao- és a KSF-pénzekre a MOB-nak nem volt ráhatása. Hangsúlyozta, hogy a MOB az államtitkársággal közösen, szoros együttműködésben hajtja végre az átszervezést. Egy Juan Antonio Samaranch, korábbi NOB-elnök idézetet hozott példának, mely szerint a kormányzati, a nem kormányzati és a civil szervezeteknek össze kell fogniuk a sport érdekében. „Hasznos, konstruktív együttműködést folytatunk az EMMI-vel!” - hangsúlyozta.

A MOB közelmúltban kinevezett főtitkára a szervezet feladatai közt kiemelte az olimpiai mozgalommal, az ötkarikás multisporteseményekkel kapcsolatos szervezési feladatokat (téli és nyári olimpiák, ifjúsági olimpiák, Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválok), a 2024-es olimpiarendezési pályázat előkészítését, az olimpiai sportágakra vonatkozó szakmai javaslattételt.

Dr. Bartha Csaba a riói olimpiával kapcsolatban elmondta, büszkék lehetünk a 8 aranyra, összesen 15 éremre, a nemzetek közötti éremtáblázaton elfoglalt 12. helyünkre. Hozzátette: az érmes, pontszerző helyezések mellett olyan sportágakat is ki kell emelni, mint például a vitorlázók, hiszen nincsen tengerünk, mégis három sportolónk tudott kvalifikációt szerezni az olimpiára, ahol a több futam során igen jó eredményeket is el tudtak érni.

Dr. Nagy Zsigmond „A Good Governance, azaz a helyes irányítás nemzetközi irányai, és alkalmazási lehetőségei a magyar sportban” című előadásában a sportot egy hatalmas, globális rendszeren belül helyezte el, amit Magyarországnak is követnie kell. A SPORTJUS elnöke a témát nemzetközi szervezetek - ENSZ, Európai Unió, Európai Olimpiai Bizottság, Brit Olimpiai Bizottság - vonatkozásában mutatta be. Hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2006-tól foglalkozik kiemelten a területtel.

Dr. András Krisztina, a Corvinus Egyetem oktatója, okleveles közgazdász a jó kormányzást a 2024-es budapesti olimpia és paralimpiai pályázat vonatkozásában mutatta be. Kitért az Agenda 2020-ra, a sportesemények és a turizmus kölcsönhatására, a logisztikára, a társadalom és a gazdaság területeire. Ismertette a 2024-es pályázat folyamatát, e tekintetben kiemelte a MOB 120 éves évfordulóját, a riói Magyar Házat, a riói nemzetközi sajtótájékoztatót, az ANOC-közgyűlésen és a rövidpályás vizes úszó világbajnokságon bemutatott prezentációt. Az előadó a hazai rendezésű világversenyek, köztük a 2017-es győri EYOF és FINA vizes vb sikerességére is felhívta a figyelmet, mely kedvezően járulhat hozzá a limai döntéshez 2017 őszén.

Dr. Tahon Róbert, Újpest Önkormányzatának jegyzője a városrész sportját mutatta be. Ismertette az UTE és Újpest 2010 óta tartó együttműködését. Emlékeztetett rá, hogy a londoni olimpián az UTE a legeredményesebb magyar sportegyesület volt, Rióban pedig a második; és versenyzői már Tokió felé tekintenek. Egykori vagy jelenlegi kiemelkedő sportolói többek közt Kozák Danuta, Berki Krisztián, Gyurta Dániel, Szabó Bence, Törőcsik András és Bene Ferenc. Mint fogalmazott: „bajnokainkra érdemes építenie az önkormányzatnak.”

Bodnár Péter, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének főtitkára és Mészáros Lajos, a szövetség szakmai és utánpótlás bizottságának elnöke a kosárlabdázás akadémiai rendszerének auditálását és új kritériumrendszerét ismertette. Előadásukból kiderült, hogy 2010-ben tíz évre szóló sportágfejlesztési koncepciót dolgoztak ki, de 2011-től a tao-támogatásnak köszönhetően stabil környezet teremtődött a sportág számára, így adódott a lehetőség az akadémiai rendszer kialakítására, működtetésére.

Az eseményen készült fotókat itt tekinthetik meg.

A SPORTJUS-ról bővebben a www.sportjus.hu oldalon olvashatnak.

(MOB. fotó: MOB/Szalmás Péter)