85 esztendős a tokiói olimpián aranyérmes magyar csapat kapusa, az Európa-bajnoki 4. helyezett Gelei József, aki edzőként több országban is sikeresen tette le névjegyét.
Gelei József 1938. június 29-én született Kunmadarason. A Rottenbiller utcai általános iskolában Lakat Károly edző és későbbi szövetségi kapitány figyelt fel tehetségére és irányította a Fradi utánpótláscsapatához, ahova azonban nem fért be, így került az MTK-hoz.
A 1961/62-es idényben tagja volt a Közép-Európa-Kupában győztes Vasasnak, majd Tatabányára igazolt a visszavonuló Grosics Gyula helyére, ahol legnagyobb sikereit is elérte. Kapusként tagja volt az 1964-es tokiói olimpián aranyérmet nyert csapatnak, a magyar labdarúgó-válogatott színeiben tizenegyszer lépett pályára, szerepelt a ’66-os angliai világbajnokságon is.
„Nagyon sokat köszönhetünk Lakat Károlynak, aki tudatosan, másfél évvel az olimpia előtt kialakította a csapat gerincét, és ötvenkilenc felkészülési meccset játszottunk” – nyilatkozta korábban.
Sportolói karrierje után, 1969-től edzőként dolgozott itthon és külföldön egyaránt. 1971-ben diplomázott a TF-en, szakedzőként. Itthon volt a Bányász, a Szolnok, a Vasas, az MTK és a Csepel mestere is. Munkásságának jelentős állomásai határainkon túli országokhoz kötik. Dolgozik a hetvenes évek végén Ausztráliában, 1990-ben az indiai labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, 1992-ben Ománba igazol. 1994-95-ben újra itthon: a Magyar Labdarúgó Szövetség utánpótlásszakágának vezetője, majd visszatér Ománba, az en-Naszr csapatához. Megint hazajön, 1996-ban egy évig a Pécsi MSC edzője, majd 1998-ig az egyiptomi el-Ittihádnál dolgozik, utána nyugdíjba vonul. Edzői pályafutásának inkább a külföldi állomásai voltak sikeresek, ahol fontos fejlesztési munkákat végzett.
Gelei József 2014-ben társaival részt vett a tokiói olimpia 50 éves évfordulója alkalmából rendezett emléktúrán is.
Felesége Horváth Emília, az MTK korábbi kézilabdázója. Fiával, Károllyal ök a második apa-fiú kapuspáros, amelynek mindkét tagja védte a magyar válogatott kapuját (az első Tóth György és Tóth Zoltán.) Másik fia, József sportújságíró, tudósított a Nemzeti Sportnak, dolgozott a Vasas sajtófőnökeként is, volt a Magyar Sportújságírók Szövetségének alelnöke, több kötet szerzője.
Isten éltesse Gelei Józsefet!
(MOB-Média)