Győzelem az olimpiai ezüstérmes Japán ellen, közel az olimpia

2024. 02. 09.

A magyar női kosárlabda-válogatott bravúros teljesítménnyel, 81-75-re legyőzte Japánt a Sopronban zajló olimpiai selejtezőtorna második fordulójában pénteken, és nagy lépést tett az ötkarikás kvóta megszerzése felé. Az indulási jogot a vasárnapi, spanyolok elleni találkozón vívhatja ki a magyar csapat.

MTI, Tóth Zsombor

A csütörtöki első fordulóban Kanada 67-55-re legyőzte a magyar válogatottat, míg a másik találkozón Japán 15 triplát szórt a spanyoloknak, és 87-65-re legyőzte az Eb ezüstérmes ibériai gárdát.

Ezek után a pénteki első találkozón Spanyolország öt ponttal jobb volt a kanadaiaknál. Zsúfolásig megtelt csarnokban, lelkes közönség előtt kezdte meg a magyar válogatott a második találkozóját az olimpiai ezüstérmes japánok ellen. A mérkőzés elején semmi sem alakult a tervek szerint és a japánok az első 10 perc után már 9 ponttal vezettek. Ám a magyar lányok nem adták fel, a félidőben utolérték az ázsiai riválisokat és 32-32-es állással mehettek 15 perces pihenőre. Térfélcsere után fülsiketítő hangorkán fogadta a tényt, hogy először vezetett Székely Norbert szövetségi kapitány együttese (37-35), a japánok pedig láthatóan kissé megzavarodtak. Igazi nyíltsisakos ütközet alakult ki, a magyarok szinte önkívületben küzdöttek minden labdáért, közben a hatszoros Ázsia-bajnok egyre többet hibázott. Az utolsó 10 percre 53-48-as magyar vezetéssel fordultunk rá. A japánok egy 7-0-s sorozattal kezdtek, ám két perccel később, Dubei Debóra 12. pontjával már 60-55-öt mutatott az eredményjelző a magyarok javára. A fáradhatatlan ellenfél nem adta fel, két perccel a vége előtt 73-73 volt az állás. Juhász triplát, Lelik büntetőt dobott (77-73), és ettől kezdve már nem volt kérdéses, hogy melyik csapat nyer.

Két forduló után mind a négy gárda 1/1-es győzelmi mérleggel áll a kvalifikációs csoportban, így a három továbbjutó hely sorsa vasárnap dől el.

„Nem számolgatunk, azt akarjuk, hogy a saját kezünkben legyen a sorsunk - nyilatkozta Határ Bernadett a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón. - Lehet, hogy a japánok elleni győzelem már továbbjutást fog érni vasárnap, de nem foglalkozunk ezzel. Le akarjuk győzni a spanyolokat is. Tegnap éjfélkor volt egy megbeszélésünk a lányokkal. Megbeszéltük, hogy szeretjük egymást, és attól vagyunk különlegesek, hogy az utolsó pillanatig küzdünk egymásért."

„Pályafutásom egyik legnagyobb diadala ez, én ilyen szurkolást még sosem hallottam Magyarországon. Megmutattuk, hogy mire vagyunk képesek fizikailag és mentálisan is, ennek az együttesnek van karaktere. Rohantunk, lepattanóztunk, de őszintén szólva nem tudom, hogyan nyertünk" – tette hozzá Székely Norbert szövetségi kapitány.

Vasárnap a magyarok a spanyolokkal csapnak össze. Előtte Kanada-Japán találkozót rendeznek. Ha a juharlevelesek győznek, akkor a spanyol-magyar találkozó eredményétől függetlenül kint van az olimpián a Team Hungary, mivel magyar vereség esetén, az egymás elleni összevetésben a két 1 győzelmes csapat, vagyis a magyar és a japán közül a magyarok végeznek a harmadik helyen. Ha az első találkozón japán siker születik, akkor a spanyol-magyar találkozón győzelmi kényszerben lesznek a mieink, mert vereség esetén a Kanada elleni találkozó dönt, amiből mi jövünk ki rosszul, és a lányok lemaradnak az olimpiáról.

Olimpiai selejtezőtorna, 1. forduló:
Japán-Spanyolország 86-75 (26-18, 20-18, 23-21, 17-18)
Kanada-Magyarország 67-55 (25-11, 16-19, 14-9, 12-16)
2. forduló:
Spanyolország-Kanada 60-55 (16-12, 20-13, 9-23, 15-7)
Magyarország-Japán 81-75 (13-22, 19-10, 21-16, 28-27)

Az állás:
1. Kanada 3 pont (122-115), 2. Japán 3 (161-156), 3. Magyarország 3 (136-142), 4. Spanyolország 3 (135-141)