Háromszoros olimpikon, kétszeres olimpiai bajnok, kajakozóból lett cégvezető és sportvezető; a Hungaroring első embere, a Magyar Olimpiai Bizottság napokban újraválasztott elnöke. Gyulay Zsolt hatvan esztendős.
1964. szeptember 12-én született Vácon. Gyermek- és ifjúkorát a Dunakanyarban töltötte, ahova ma is szívesen visszajár. Iskolai tanulmányait is ott végezte, a mai Madách Imre, korábbi Sztáron Sándor Gimnáziumban érettségizett 1982-ben. Váci fiatalként eleinte focizott a Híradásban, de adott volt számára a Duna is, a montreáli olimpia évében kezdett kajakozni a Váci Hajóban, nevelőedzőként Csereklye József alapozta meg tudását. Klubtársa volt többek közt a Barcelonában szintén olimpiai bajnok Dónusz Éva, az elődök között pedig a mexikói bajnok Hesz Mihály jelentette a példaképet.
Már utánpótláskorában kitűnt tehetsége, serdülő, majd ifjúsági magyar bajnok, az Ifjúsági Barátság Verseny győztese. Az érettségi évében klubot vált, a győri Rába ETO-ba igazol, majd 1985 és '94 között a Bp-i Honvéd SE versenyzője – ez felnőtt sikereinek időszaka, nemzetközi erdményei mellett 31-szeres magyar bajnok. 1983-ban tagja lett a felnőtt válogatottnak. A négyessel és egyéniben is a csúcsra ért. Világbajnokságokon 14 érmet, köztük 6 aranyat nyert – utóbbit K1-ben és K4-ben, 1000 méteren. Érdekességként megemlítjük, hogy hajóba ült az első kajakpóló magyar bajnokságon is, melyen elnyerte a gólkirályi címet, csapatban pedig negyedik lett.
Szöulba a négyessel már kétszeres világbajnokként utazott, egyesben ezüstérmesként. Az olimpián meg is jöttek az eredmények, az Ábrahám Attila, Csipes Ferenc, Gyulay Zsolt, Hódosi Sándor összeállítású egység aranyérmes lett; „Gyuzsó” egyéniben sem talált legyőzőre. Négy év múlva Barcelonában szintén favoritok voltak, a négyessel és egyéniben is a dobogó második fokáig meneteltek. Immár az MTK színeiben kijutott Atlantába is, ott párosban a pontszerző 6. helyen zárt. Az olimpia után egy igen sikeres pályafutást zárt le.
Nem távolodik el sportágától, magas szintű gyakorlati tapasztalatait elméletben is gyarapítja, a Testnevelési Egyetemen 1991-ben szakedzőként diplomázik. De hogy később az üzleti életben is megállja helyét, beiratkozik a Külkereskedelmi Főiskolára is, ahol szakközgazdász diplomát szerez 1998-ban.
Ekkor azonban már a civil pályán halad egyre előre, először – 1996-tól – az Arena Magyarország szlovák és román területekért felelős marketingigazgatója. Ezt követi 2001-től az ügyvezető igazgatói poszt az Újpest FC-ben, majd 2012 és 2016 között dolgozott a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt vezérigazgatójaként is, ma pedig 2010 júliusától a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Sportvezetőként 2005-ben lett a Magyar Kajak-Kenu Szövetség tudományos és sportegészségügyi igazgatója, illetve az MTK szakosztály-igazgatója, 2007-ben az OLLÉ Sportrendszer Kht. ügyvezető igazgatója, 2011-14-ben a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség első embere, 2011-ben a Magyar Kajak-kenu Szövetség marketing-alelnöke.
Tagja 1989-ben a Magyar Olimpiai Bizottság első szabadon választott közgyűlésének, és mindjárt be is választják a MOB Jogi és Etikai Bizottságába is. Több éven keresztül elnökségi tag, 2005 és 2008 között a szakmai és tudományos bizottság tagja, majd a MOB alelnöke. 2022. február elsejétől a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, e tisztségében 2024. szeptember 7-én a Pesti Vigadóban a közgyűlés megerősíti, megbízása alapján a Los Angeles-i olimpia utáni tisztújításig vezetheti a magyar olimpiai mozgalmat.
A MOB elnökeként a pekingi téli és a párizsi nyári olimpián volt a magyar delegáció vezetője, és részt vett több Európa Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon is.
A Dunakanyarban ma a Váci Karakán Kajak-kenu Sportegyesület elnöke. Névadója a Gyulay Zsolt Regionális Kajak-Kenu Akadémiának, ahol sportszakmai nagykövet.
És ha már nagykövet: az első, szingapúri ifjúsági olimpia magyar csapata mellett is e tisztet töltötte be 2010-ben Egerszegi Krisztina mellett.
Számos elismerést kapott pályafutása során. Háromszor volt az év magyar kajakozója, 1995-ben megkapta a MOB Olimpiai Aranygyűrűt, az állami kitüntetések közt – Magyar Köztársaság csillagrendje, Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje, Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje – legutóbb 2024 augusztusában ismerték el A köz szolgálatáért érdemjel arany fokozatával. 2012-től tagja a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének.
Gyulay Zsolt családjával Budapesten él, három nagykorú leány édesapja, sőt, már nagypapa. Testvére, Katalin és felesége, Pongrácz Katalin is egykor szintén kajakozott, csakúgy, mint a szöuli olimpia után született leánya, Blanka Olimpia, aki 2005-ben ifjúsági világbajnok lett. A mozgás, az egykori sporttársakkal való együttlét természetesen ma is meghatározó az életében.
Isten éltessen, Elnök Úr!