Gyurta Dániel és Hosszú Katinka az év sportolója (VIDEÓKKAL)

Gyurta Dániel és Hosszú Katinka az év sportolója (VIDEÓKKAL)

2013. 12. 19.
Megosztás

Hosszú Katinka világbajnok és Gyurta Dániel olimpiai bajnok úszó, a csapatok közül pedig a férfi vízilabdázók nyerték az év sportolóinak járó díjat a Sportcsillagok Gálaestjén a budapesti Syma Rendezvény és Kongresszusi Központban december 19-én. Shane Tusup lett az év edzője, Benedek Tibor az év szövetségi kapitánya.

A Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) 56. alkalommal kiírt szavazásának ünnepélyes eredményhirdetésén részt vett többek közt Borkai Zsolt, a MOB elnöke, Szabó Bence, a szervezet főtitkára és dr. Simicskó István, az EMMI sportért és ifjúságért felelős államtitkára is.

Borkai Zsolt köszöntőjében méltatta a sportolókat, az olimpiai és nem olimpiai sportágak eredményes versenyzőit, a fiatalokat. Köszönetet mondott a kormány, sportnak nyújtott támogatását. A MOB-elnök hangsúlyozta, nagy felelősség a jó gazdálkodás a kiemelt támogatással.

Az idén harmadszor kiírt közönségdíjat az előző két évhez hasonlóan ezúttal is Michelisz Norbert, a túraautó-világbajnokság korábbi privát bajnoka, idei hatodik helyezettje nyerte.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) különdíját Szabó László Zsolt vezérigazgató adta át dr. Kamuti Jenőnek, a Magyar és Nemzetközi Fair Play Bizottság elnökének, korábbi vívó olimpiai ezüstérmesnek, míg a Magyar Aranylabdát, az esztendő legjobb labdarúgójának járó díjat az idén Huszti Szabolcs érdemelte ki.


Az MSÚSZ életműdíját az 1964-ben Európa-bajnoki bronzérmes, 76-szoros válogatott Fenyvesi Máté labdarúgó kapta, az államtitkári különdíjat pedig Tóth Beatrix Eb-bronzérmes karatés vehette át.

A "címvédő" Gyurta Dániel lett az év férfi sportolója a magyar sportújságírók szavazatai alapján. A barcelonai világbajnokságon 200 méter mellen aranyérmes, 24 éves úszó hatalmas fölénnyel lett első, csaknem 900 ponttal kapott többet, mint a 2008-ban győztes, ezúttal második kenus, Vajda Attila. Gyurta 2009 és az előző esztendő után harmadszor lett a legjobb. A harmadik helyen a világbajnoki ezüstérmes kalapácsvető, Pars Krisztián végzett.

Gyurta Dániel, az év férfi sportolója:
"Hatalmas elismerés és megtiszteltetés ez a cím, és külön öröm, hogy ezúttal a magyar sport egyik legendájától, Balczó Andrástól vehettem át. Nagyon meghatottak a szavai, amelyeket hozzám intézett. Elsősorban a megszerzett címeim megvédése motivál a jövőben, ugyanis ilyen erősnek még nem éreztem magam. Természetesen dolgozunk rajta, hogy 100 méteren is még jobb legyek, Londonban már látszott ennek az eredménye. Három világbajnoki címem között nem tudok különbséget tenni, 2009 volt az első, az azért fantasztikus, két évvel később legyőztem Kitadzsimát, míg idén sorozatban harmadik vb-aranyamat gyűjtöttem be, amire korábban csak nagyon kevesen voltak képesek."

Hosszú Katinka érdemelte ki az év legjobb női sportolója címet. A 24 éves úszó az idén 200 és 400 m vegyesen is győzött a barcelonai világbajnokságon, a rövidpályás világkupa-sorozatban pedig 55 érmet - köztük 32 aranyat - nyert, és az összetett pontversenyben is diadalmaskodott. Mögötte a kajakos Kozák Danuta végzett, aki vb-aranyat nyert K-1 500 méteren, valamint a női négyes és a 4x200 m-es váltó tagjaként is. A harmadik helyen a budapesti birkózó-vb-n az 59 kilogrammosok között aranyérmes Sastin Marianna végzett.

Hosszú Katinka, az év női sportolója: "Tökéletes évet zártam, s ennek megkoronázása ez a díj. A tavalyi gyengébb évemet követően számos változás állt be az életemben, ezek együtt elősegítették, hogy ismét a csúcsra jussak. Talán a két legfontosabb az edzőváltás és hogy hazaköltöztem. Ennek köszönhetően 24 órában profi sportoló, úszó tudok lenni."

Az idei világbajnok férfi vízilabda-válogatott érdemelte ki az év csapata címet. A második helyen a Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata végzett, megelőzve a budapesti vb-n aranyérmes férfi párbajtőrcsapatot. A férfi vízilabdacsapat 2003 óta negyedszer nyerte el az elismerést.

A férfi vízilabda-válogatott, az év csapata nevében Nagy Viktor:
"Már az is nagy megtiszteltetés volt a számunkra, hogy az első háromban voltunk, és fantasztikus volt az év legjobb csapataként a színpadon állni. Megtisztelő ez a díj, köszönjük mindenkinek, aki ránk szavazott!"

Shane Tusup lett az év edzője. A 200 és 400 m vegyesen is világbajnok, valamint a rövidpályás világkupa-sorozatban győztes úszó, Hosszú Katinka férje és trénere szoros versenyben, 57 ponttal előzte meg a tavalyi győztes Széles Sándort, Gyurta Dániel mesterét. Az amerikai Shane Tusup személyében első alkalommal hirdettek külföldi győztest a voksolás 1958 óta tartó történetében. A harmadik helyen szintén külföldi szakember, a spanyol Ambros Martin, a Győri Audi ETO női kézilabdacsapatának vezetőedzője végzett.

Shane Tusup, az év edzője: "Nagyon meglepődtem, amikor meghallottam a nevemet, már az is öröm volt számomra, hogy a jelöltek között vagyok. Büszke vagyok a díjra, különösen azért, mert ha ránézek a vándorserlegen szereplő nevekre, akkor arra gondolok, hogy nagy megtiszteltetés ilyen kiváló edzők után megkapni ezt az elismerést."

Benedek Tibor lett az év szövetségi kapitánya. A férfi vízilabda-válogatottal az idén világbajnokságot nyert szakember először érdemelte ki ezt az elismerést - ez volt az első éve a nemzeti csapat élén. A 41 éves szakvezető játékosként három olimpiai bajnoki címet nyert, valamint világ- és Európa-bajnok is volt. A második helyen a tavaly is "ezüstérmes" Storcz Botond, a kajak-kenusok kapitánya, míg a harmadikon az előző évben is a képzeletbeli dobogó alsó fokára állt Kiss László, az úszók vezetője végzett.

Benedek Tibor, az év szövetségi kapitánya: "Őszintén szólva bíztam abban, hogy a csapat is és én is megnyerjük ezt a díjat, amire nagyon büszkék vagyunk. Úgy gondolom, hogy ez az elismerés méltó lezárása az idei, sikerekben bővelkedő évnek."


Az MSÚSZ újra díjazta a legjobb fogyatékkal élő sportolókat: a férfiaknál Osváth Richárd kerekesszékes vívó, a nőknél Biatovszki Mira sportlövő, a csapatoknál a női kerekesszékes vívócsapat, a szövetségi kapitányoknál - az előző évhez hasonlóan - Sós Csaba, az edzőknél pedig Beliczay Sándor végzett az élen.



Az 56. Év sportolója szavazás eredménye:

férfiak:
1. Gyurta Dániel 1706 pont, 2. Vajda Attila 824, 3. Pars Krisztián 347, 4. Cseh László 241, 5. Lázár Vilmos 221, 6. Marosi Ádám 219
Szavazatot kapott még: Lőrincz Tamás 140, Berki Krisztián 78, Szilágyi Áron 75, Lázár Zoltán 45, Michelisz Norbert 38, Kiss Balázs 35, Módos Péter 32, Kárai Tamás 25, Dombóvári Bence 23, Nagy Viktor 21, Boczkó Gábor, Imre Géza, Szabó Krisztián 16-16, Bor Barna, Höller Martin, Varga Dénes 15-15, Kiss Norbert, Rakaczi Bence 14-14, Gömbös László, Hamrák Péter, Kazi Tamás, Rapport Richárd, Rokob József, Szalai Ádám 12-12, Deák Bárdos Mihály, Dudás Miklós, Fucsovics Márton, Galambos Péter, Harcsa Zoltán, Hatos Gábor, Kasza Róbert, Kiss Tamás, Nagy László, Nagy Péter, ifj. Nagy Tibor, Varga Miklós, Veréb István 11-11

nők:
1. Hosszú Katinka 1758 pont, 2. Kozák Danuta 866, 3. Sastin Marianna 627, 4. Csernoviczki Éva 244, 5. Görbicz Anita 122, 6. Medveczky Erika 86
Szavazatot kapott még: Földházi Zsófia 67, Csay Renáta 66, Szász Emese 60, Joó Abigél 40, Fazekas-Zur Krisztina 39, Hoang Thanh Trang 33, Janics Natasa 17, Barka Emese 12, Szász Kitti, Székey Lilla 8-8, Risztov Éva 7, Dósa Eszter 6, Bánkúti Gabriella 5, Csomor Erika, Gercsák Szabina, Gyarmati Panka, Miklós Edit 4-4

csapat:

1. Férfi vízilabda-válogatott 1456 pont, 2. Győri Audi ETO KC 912, 3. Férfi párbajtőrcsapat 758, 4. Férfi öttusaváltó 242, 5. Női kajaknégyes 184, 6. Kettesfogathajtó-válogatott 79
Szavazatot kapott még: Férfi kenukettes 68, Női kézilabda-válogatott 62, Női vízilabda-válogatott 52, Curling vegyespáros 48, Női kajakkettes 37, Férfi tekeválogatott, Női strandkézilabda-válogatott 29-29, Férfi jégkorong-válogatott 20, Női jégkorong-válogatott 17, Repülőhollandi-páros 15, Női öttusaváltó 14, Négyesfogathajtó-válogatott 13, MKB-MVM Veszprém férfi kézilabdacsapata 8, Szeged TE férfi tekecsapata 7, Asso csapat, Férfi kajakkettes, Női párbajtőrcsapat, Női tekeválogatott, Soling csapat 5-5, Alba Fehérvár férfi kosárlabdacsapata, Férfi kardcsapat, Férfi kézilabda-válogatott, HAT-AGRO UNI Győr női kosárlabdacsapata, U16-os női kosárlabda-válogatott, Pick-Szeged férfi kézilabdacsapata 4-4

szövetségi kapitány: 1. Benedek Tibor 1591 pont, 2. Storcz Botond 657, 3. Kiss László 589, 4. Karl-Erik Böhn 276, 5. Pálvölgyi Miklós 240, 6. Udvarhelyi Gábor 213,
Szavazatot kapott még: Merész András 202, Mocsai Lajos 151, Struhács György 72, Gulyás István 56, Gömöri Csaba 8, Egervári Sándor, Király István, Kovács Zoltán, Rich Chernomaz, Tóth Tamás 4-4

edző: 1. Shane Tusup 874 pont, 2. Széles Sándor 817, 3. Ambros Martin 755, 4. Csernoviczki Csaba 243, 5. Kulcsár Győző 232, 6. Dancsházi Nagy Tamás 225,
Szavazatot kapott még: Wöller Ákos 216, Vécsi Viktor 176, Németh Zsolt 125, Somogyi Béla 96, Kovács István 94, Pintér Attila 90, Somlai Béla 43, Ricardo Moniz 13, Oláh Tamás 11, Gerendás György 10, Dzunics Braniszlav 8, Bozsik József, Király István 7-7, Golovin Vlagyimir, Gyimes Zsolt, Kiss László, Skaliczki László 5-5, Artner Tamás, Carlos Ortega, Csipes Ferenc, Elek Gábor, Garami József, Kovácshegyi Ferenc, Stark Márton, Toncs Péter 4-4

(MOB-MSUSZ-MTI, Foto: MTI/Beliczay László, fotók: Kovács Anikó)