Gyurta mellett 7 világklasszis az EOC Sportolói Bizottságában (videóval)

Gyurta mellett 7 világklasszis az EOC Sportolói Bizottságában (videóval)

2013. 10. 07.
Megosztás

Mint a mob.hu arról korábban beszámolt, Gyurta Dánielt, az Európai Olimpiai Bizottság 4. Sportolói Közgyűlésén hatalmas többséggel választották be a nyolctagú Sportolói Bizottságba. A hétvégi, poreci eseményen, az EOC grémiumában, olimpiai bajnok úszónk mellett hét másik világklasszis sportoló is helyet kapott a 2013-17-es olimpiai ciklusra.

(Fotó: az új EOC Athletes’ Commission csoportképe, balról Mikko Ronkainen, Gyurta Dániel, Jean-Michel Saive, Kate Walsh, Alessandra Sensini, Natalia Dobrynska, Tatiana Lebedeva, Luiza Zlotkowska.)

Jean-Michel Saive

Sportág: asztalitenisz
Születési idő: 1969. november 17.
Születési hely: Belgium
130 érem birtokosa, hétszeres olimpikon.

A 44 éves belga olimpikon esetében nem kérdés, honnan származik a sport iránti szenvedély. Nem csak, hogy asztaliteniszező családból származik, édesanyja a vele való terhessége alatt megnyerte a belga bajnokságot női párosban. Világrajövetele után, egyenes út vezetett a sportpályafutáshoz, amely sikerességét mi sem bizonyítja jobban, mint 130 érem - 51 arany, 38 ezüst és 41 bronz -, amit a sportoló magáénak tudhat. Amióta az asztalitenisz olimpiai sportág lett, Saive résztvevőként volt jelen mind a hét, azóta megrendezett nyári olimpián, egészen 1988-tól 2012-ig.

Kate Walsh

Sportág: gyeplabda
Születési idő: 1980. május 9.
Születési hely: Anglia
Háromszoros olimpikon, olimpiai ezüstérmes, a londoni olimpián állkapocstöréssel is visszaállt játszani.

Az év játékosa, az év sportolója. Ezeket a címeket nem is egyszer érdemelte ki a brit sportolónő hazájában. Sportpályafutását 1999-ben kezdte meg Nagy-Britanniában, de a 2000-es sydney olimpia után nemzetközi versenyek egész sorát járta be. Világ- és Európa-bajnokságokon, bajnoki kupákon és a 2008-as majd '12-es nyári olimpiai játékokon is képviselte hazáját. A nemzetközi sikerek mellett kétszer sikerült érmet nyernie szülővárosában, Manchesterben is. A londoni olimpián csapata nyitómérkőzésén egy ütés következtében állkapocstörést szenvedett, de ez nem tartotta vissza attól, hogy két meccsel később visszaálljon csapata élére.

Alessandra Sensini

Sportág: szörf
Születési idő: 1970. január 26.
Születési hely: Olaszország
Öt olimpiai szereplésből négyszer érmes, négyszeres világbajnok, ötszörös Európa-bajnok.

Az olaszok büszkesége Atlantában, Athénban, Sydneyben és Pekingben is medállal tért haza a nyári olimpiai játékok helyszíneiről. Egy arany-, egy ezüst- és két bronzérem bizonyítja a szörfös olimpikon kiváló teljesítményét. A sikeres olimpiai szerepléseken kívül, Alessandra Sensini, igazi nemzetközi éremgyűjtőnek mondható. 1997. és 2010. között négyszer lett világbajnok és háromszor ezüstérmes. A szintén ötszörös Európa-bajnok, a windsurf történelmének alakításában kiemelt szerepet játszó olasz sportolónő nővérének köszönheti, hogy ezt a sportágat választotta. Gyermekkori álma volt ugyanis, hogy profi sportoló és bajnok legyen, csak még azt nem tudta, hogy melyik sportágban. Álma és egyben sportkarrierje megvalósítása azon a napon megkezdődött, amikor testvére unszolására először mászott fel egy szörfdeszkára.

Tatiana Lebedeva

Sportág: atlétika
Születési idő: 1976. augusztus 21.
Születési hely: Oroszország
Olimpiai bajnok, többszörös világbajnok, világcsúcstartó.

Az orosz atlétanő igazi élő legendának számít hazájában. A sportág egyik legsikeresebb versenyzőjeként tartják számon hármasugrásban és távolugrásban egyaránt. Olimpiai aranyérmes, Európa-bajnok és háromszoros világbajnok nyílt és fedett pályán is. Érmei száma azonban az aranyakkal nem ér véget, három olimpiai ezüst, egy bronz tulajdonosa, valamint háromszor állhatott a dobogó második fokára a világbajnokságok alkalmával. Távolugrásban a legjobb eredménye 7.33 méter, hármasugrásban pedig ő tarja a fedett pályás világcsúcsot 15.36 méterrel.
Kiváló sportkarrierje mellett, Lebedeva két kislány büszke édesanyja.

Natalia Dobrynska

Sportág: atlétika (hétpróbázó, ötpróbázó)
Születési idő: 1982. május 29.
Születési hely: Ukrajna
Olimpiai bajnok, világbajnok, világcsúcstartó.

Az ukrán atlétanő nem csak, hogy olimpiai bajnok és Európa-bajnoki ezüstérmes hétpróbázó, de fedett pályás világbajnok, háromszoros ezüstérmes és Európa-bajnoki bronzérmes ötpróbázó is. Mind e mellett ő az első nő, aki 5000 pont fölötti teljesítményt ért el a fedett pályás ötpróbázó versenyek történetében. A 2012-ben Isztambulban megrendezett fedett pályás világbajnokságon elért 5013 pontjával új világrekordot állított be, egy 21 éves eredményt sikerült felülmúlnia. Ugyanebben a hónapban az óriási sikert igazi tragédia követte, amikor edzője és egyben férje betegség következtében elhunyt. Dobrynska 2012-ben indult az ukrán parlamenti választásokon a Régiók Pártja jelöltjeként, de a szavazatok 6.45 százalékának elnyerése nem volt elég a bejutáshoz.

Mikko Ronkainen

Sportág: sí akrobatika
Születési idő: 1978. november 25.
Születési hely: Finnország
Olimpiai ezüstérmes, kétszeres világbajnok.

Az egykori sí akrobata a 2001-es és 2003-as világbajnoki győzelmei utána, 2006-ban Torinóban a téli olimpiai dobogó második fokára állhatott. 2007-ben karrierje csúcsán visszavonult, de 2008-ban mégis részt vett a nemzeti sí akrobatika bajnokságon, ahol negyedik helyezést ért el. Ezek után 2009-ben bejelentette visszatértését, hogy részt vehessen a 2010-es Vancouveri Téli Olimpiai Játékokon. Az ott elért 14. helyezés után a kétgyermekes családapa Ronkainen versenyzői karrierje befejeződött.

Luiza Zlotkowska

Sportág: gyorskorcsolya
Születési idő: 1986. május 15.
Születési hely: Lengyelország
Olimpiai bronzérmes, lovag-érdemrend birtokosa.

A Vancouverben megrendezett téli olimpiáról csapat-bronzéremmel tért haza, egyéniben 1500 méteren 34., 3000 méteren 24. helyezést ért el. A téli olimpia után 2010-ben hazájában óriási megtiszteltetés várta. Elnyerte ugyanis Lengyelország egyik legrangosabb kitüntetését, a "Lovagi Érdemrendet a Lengyelek Újjászületéséért", amelyet a hazájukat kiemelkedő eredményekkel képviselő sportolók, tudósok, szociális munkások, civil szervezetek kaphatnak meg. Zlotkowska az újonnan választott Sportolói Bizottság legfiatalabb hölgy tagja.

Gyurta Dániel

Sportág: úszás
Születési idő: 1989. május 4.
Születési hely: Magyarország
Olimpiai bajnok, ezüstérmes, többszörös világ- és Európa-bajnok, nemzetközi Fair Play-díjas.

Hazánk tehetségének sikertörténete négy éves korában kezdődött egy nyári úszótábor alkalmával. Óvodás korától már valódi edzésekre járt. Kilenc éves kora óta versenyzik komolyan, 2004-ben, 15 évesen már az athéni dobogó második fokára állhatott. Azóta 4 világbajnoki és 9 Európa-bajnoki címet tudhat magáénak, a legutóbbi nyári olimpiai játékokról pedig bajnokként térhetett haza, beállítva a világcsúcsot 200 méter mellúszásban. Számos sporteredménye mellett jó néhány díjat és kitüntetést kapott elismerése jeléül. 2010-ben átvehette a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztjét illetve a Magyar Olimpiai Bizottság által kiadott Fair Play oklevelet is; 2014-ben pedig Párizsban, az UNESCO Palotában a Nemzetközi Fair Play-díjat kapta meg. Gyurta Dániel az EOC Sportolói Bizottság első magyar tagja.

Gyurta Dániel a DIGI Sport TV Reggeli start-című műsorában:

„Most elsősorban az izgat, hogy Rióban megvédjem az olimpiai bajnoki címemet. A 2009 óta mutatott formámat szeretném tartani a 2016-os játékokig, de akár a tokiói olimpiáig, sőt a 2021-es budapesti világbajnokságig is. A hazai közönség előtti vb-fellépést ugyanis mai fejjel mindenképpen szeretném majd megpróbálni. Addig csinálom az úszást, amíg érzem magamban az erőt. Budapestig tervezek, de ha előtte mást érzek, pusztán presztízsből nem fogom végigcsinálni 2021-ig” - hangzott el London olimpiai bajnokától.

„Hogy az élsport után sportdiplomáciai, sportvezetői pályára készülök-e? A sport az életem, az uszodában nőttem fel, szeretnék élversenyzői karrierem után is a sport közegében maradni és ezért minden meg is teszek majd. Ennek előkészületeit már most tudatosan el akarom indítani. Az irányvonal nagyjából megvan a fejemben, első célom volt az európai versenyzői testületbe kerülni. Az úszás mellett ez plusz elfoglaltság, de a kettő jól összeegyeztethető” - mondta távolabbi terveiről Gyurta Dániel.

Hozzátette: „A sport mellett nagyon fontosnak tartom, hogy a medencén kívül is képviselni tudjam a magyar nemzeti érdekeket, ezért is örülök, hogy olyan bizottságba sikerült bekerülnöm, ahol magyar sportoló eddig még volt. Személyemen keresztül pedig Magyarország került be az Európai Olimpiai Bizottság sportolói testületébe, amely most először dolgozik majd együtt a NOB hasonló grémiumával. Nekem ezért évente négyszer kell Brüsszelben képviselnem a magyar sportvezetésből és máshonnan érkező javaslatokat. Felelősségteljes pozíció, nagyon várom a munkát. A magyar érdek pedig az lesz, hogy folytassuk a sporttradícióinkat, ne dőljünk hátra London sikerei után.”

„Egyelőre mindent Rió alá rendelek, bár fontosak lesznek az addigi közbülső állomások is: sűrű a mellúszók élmezőnye, a nyolc vb-döntős közül hat európai volt, tehát nekem egy Eb keményebb menet, sem mint olyan versenyek, ahol inkább tengerentúliak a fő ellenfelek. A klubváltás, az Újpestre igazolás bevált, még jobb helyre kerültünk, ez a háttér reményeim szerint 2016-ig meglesz. Edzőimmel rá tudtunk találni egy olyan harmonikus edzésmódszerre, amivel picit a világ előtt tudunk járni - most ezt a picit kell megtartani a következő olimpiára” - mondta a mellúszó a Rióig szóló tervekről.

Gyurta kitért a trénerét, Széles Sándort ért kritikákra is - az edzőt egyébként az úszószövetség főtitkára hazaküldte a barcelonai vébéről. „Közös munka ez, amit mindkettőnknek maximálisan kell végeznie; 15 éve dolgozunk együtt, ez már egy olyan hosszú kapcsolat, ami összeforrasztott minket annyira, hogy ki tudjunk állni egymásért jóban-rosszban. Bízom benne, hogy ez a kapcsolat nem fog megszakadni - részemről bizonyosan kizárt: nem tudnám elképzelni másokkal a felkészülést. Tudom, hogy minden embernek megvannak a hibái, de nekem az a legfontosabb, hogy két és fél órában, naponta kétszer ott álljanak, helytálljanak mellettem a medence partján. Azon kívül mindenkinek a saját dolga, hogy mit csinál.”

(Forrás: mob.hu, wikipédia, digisport.hu, eurolympic.org, gyurtadaniel.com)