Ha magyar állampolgár marad, Janicsnak jár az olimpiai életjáradék

Ha magyar állampolgár marad, Janicsnak jár az olimpiai életjáradék

2012. 09. 27.
Megosztás

Amennyiben országot vált, ám megtartja a magyar állampolgárságot, 35. életéve után megkapja az olimpiai életjáradékot a magyar államtól Douchev-Janics Natasa háromszoros olimpiai bajnok kajakos.

Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára az MTI-nek szerdán elmondta: Janics jelenleg csak az életkora miatt nem jogosult járadékra, hiszen a további feltételek – olimpiai érmes, magyar állampolgár és Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkezik – adottak.

A 30 esztendős kajakos férje, egyben edzője, Andrian Douchev Szerbiában kapott állást, emiatt a versenyző távozni készül szülőhazájába, Szerbiába. Janics, aki Londonban Kovács Katalinnal kettesben második, egyesben harmadik lett, már elkérte kilépő papírjait szegedi egyesületétől.
Az olimpiai életjáradék nem fix összeg. Az olimpiai bajnokok esetében a Központi Statisztikai Hivatal által számított, a bérből és fizetésből élők előző évi, országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg, ami 2011-ben 213 100 forint volt.

Janics mellett további kajakosok válthatnak országot.
A hétszeres világbajnok Benedek Dalma már korábban jelezte, férje, Dusan Ruzicic miatt a jövőben szerb színekben indul.

A kilencszeres vb-első Paksy Tímea Ausztriába távozna. Paksy Tímea még nem kérte ki papírjait a magyar szövetségtől.
"Egyelőre nem akarom kommentálni a hírt, szeptember harmincadika a leadási határidő, ha akkor a szövetségben lesz a papírom, lesz miről beszélnünk" - nyilatkozta Paksy, akinek országváltása nem lenne meglepő, miután kimaradt az olimpiai csapatból, és ezért kritizálta is Storcz Botond szövetségi kapitányt.

A tavalyi szegedi világbajnokságon K-2 1000 méteren bronzérmes Sarudi Alíz Ciprusra tart, és már el is juttatta kikérőjét a hazai szövetséghez. A váltásról nyaralásán döntött.
"A tengerparton sétáltunk a párommal, amikor figyelmesek lettünk egy kajakos csoportra. Odamentünk, és kértem, hadd próbáljam ki az egyik kajakot. Szó szót követett, a páromnak – aki személyi edző – azonnal állást ajánlottak, én pedig néhány nappal később visszamentem, hogy beszélhessek a vezetőedzővel. Egyeztettünk a jövőt illetően, készülhetek náluk, és mivel a párom nagyon jó állást kapott, nem is haboztunk” - nyilatkozta Sarudi.

A szabályok értelmében a versenyzők jövőre akkor szerepelhetnek más ország színeiben, ha ezt hivatalosan szeptember 30-ig, azaz most vasárnapig jelzik a magyar szövetségnél.

(Forrás: MTI, NSO)