20210101 065 ath vb 02

Halász Bence bronzérmes kalapácsvetésben a budapesti atlétikai vb-n

2023. 08. 20.

Halász Bence sokáig vezetett a kalapácsvetés fináléjában a budapesti atlétikai világbajnokságon, később ketten is megelőzték, így bronzérmet szerzett. A hétpróbázó Krizsán Xénia az előkelő negyedik helyen végzett. Emellett új országos csúcs született 400m-en, három sportolónk pedig élete legjobb eredményét érte el a vb második versenynapján.

Fantasztikus hangulat fogadta vasárnap délután a pályára lépő versenyzőket a Nemzeti Atlétikai Központban, atlétáink pedig meg is hálálták a közönség szeretetét.

A kalapácsvetés döntőjében három sorozat után Halász Bence vezette a 12 fős finálét az első dobásával elért 80.82m-es idei legjobb eredményével. Megjegyezzük, harmadikra először 81.02-t (ezzel új egyéni csúcsot) mutatott az eredményjelző, de ezt a dobását elvették a bírók miután a lengyelek megóvták a kisérletet, mondván Bence rálépett a kör szélére.

20230820 079 ath vb 02

Később kiderült, hogy az óvás kimenetele a végeredményt nem befolyásolja, mert Bence negyedik kísérlete 80.59-re, az ötödik 79.94-re sikeredett. Közben a kanadai Ethan Katzberg ötödikre 81.25m-t dobva az élre került, és a lengyel olimpiai bajnok Wojciech Nowicki is 81.02m-es dobással szintén megelőzte a magyar klasszist. A hatodik sorozatra már nem történt változás, így Halász Bence remek versenyzéssel a bronzérmet szerezte meg.

20210101 053 ath vb 02

Női hétpróbában Krizsán Xénia ragyogóan vette sorra az akadályokat, a hatodik versenyszám után a 7. helyet foglalta el. 800m-en remek futással a 3. legjobb eredményt teljesítve (2:08.93) egészen a negyedik pozícióig tornászta fel magát, 6479 pontos összeredménnyel. Nemes Rita az első futamot megnyerve, élete legjobbját teljesítve (6232) a 10. helyen végzett. A hétpróba elsőségét a brit Katarina Johnson-Thompson gyűjtötte be.

20230820 015 ath vb 02

Molnár Attila a 400m előfutamában 44.84 másodperces idővel megjavította saját országos csúcsát. Természetesen ezzel az időeredménnyel továbbjutott az elődöntőbe.

20210101 003 ath vb 02

Takács Boglárka 100m-en csoportja harmadik helyén 11.18-as idővel szintén ott lehet az elődöntőben.

400m gáton Bánóczy Árpád (50.31), 400 méteres síkfutásban Rapai Fanni (52.73) javított egyéni csúcsot, előbbi a 35., utóbbi a 40. helyen végzett.

A nap első döntőjében a nők 20km gyaloglószámában Oláh Barbara (1:35.55) és Madarász Csilla (1:36.13) a 33., illetve 34. helyen végzett. Női diszkoszvetésben Kerekes Dóra (54.41m) a 34., férfi magasugrásban Török Gergely (214cm) 32., Szeles Bálint 110m gáton (13.77) a 35. lett.

20230820 036 ath vb 02

A további aranyérmesek, a női 20km-es gyaloglásban a férfiak után a nőknél is spanyol siker született Maria Perez révén.

Női távolugrásban a szerbek klasszisa, Ivana Vuleta megszerezte karrierje első szabadtéri vb-aranyát. Ő volt az egyedüli, aki 7 méter fölé jutott, ő viszont kétszer is, előbb 7,05-ig, majd - az ötödik sorozatban - 7,14 méterig repült.

Férfi 10 000 méteren az ugandaiak 5000-es olimpiai bajnoka, Joshua Cheptegei megszerezte az aranyérmet a kenyai és az etióp futók elől, miután valamennyi riválisát lehajrázta. A második helyen a kenyai Daniel Ebenyo, a harmadikon az etióp Selemon Barega ért be.

20230820 088 ath vb 02

A nap utolsó döntőjében a klasszikus sprinttávon, 100m-en több esélyes is volt. Az amerikai Lyles nem a leggyorsabban rajtolt, de nem került nagy hátrányba. 70 méternél már a többiek mellett volt, a végén pedig ő volt a leggyorsabb és 9.83 másodperccel - a világ idei legjobbját beállítva - győzött.

20210101 049 ath vb 02

Alább a hétfői program és a magyar indulók (zárójelben sorrendben a legjobb és az idei legjobb eredményük, illetve a világranglistán elfoglalt helyezésük)