A Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói testülete már csaknem négy évtizede igyekszik biztosítani a sportolók kiemelt szerepét az olimpiai döntéshozásban.
A NOB Sportolói Bizottsága 1981-ben alakult, első ülését pedig 1982-ben tartotta Rómában. A testület alapítója az akkori NOB-elnök Juan Antonio Samaranch, az első ülés résztvevői között pedig olyan neveket találunk, mint a kétszeres olimpiai bajnok gátfutó legenda Edwin Moses, a háromszoros ötkarikás győztes jégkorongozó Vlagyiszlav Tretyjak, vagy a NOB jelenlegi elnöke, Thomas Bach. A testület akkori témái a mai napig relevánsak maradtak: doppingellenes harc, nemek közti egyenlőség, illetve a játékok politikai függetlenségének biztosítása.
2002-ben jött el a bizottság történetének egyik fontos mérföldköve: ekkor rendezték Lausanne-ban az első Nemzetközi Sportolói Fórumot. A megbeszélésen különböző nemzeti és nemzetközi sportszervezetek sportolói bizottságainak képviselői vettek részt. A konferencia olyan sikeresnek bizonyult, hogy azóta is rendszeresen megtartják a svájci városban. Három évvel később hozta létre a NOB a versenyzők sport utáni karrierjének támogatására az Athlete Career Programot (ma Athlete365 Career+ néven ismert), illetve az ehhez tartozó online platformot, az Athlete Learning Gateway-t (ma Athlete365 Learning).
2014-ben emelték az olimpiai mozgalom alapelvei közé a sportolók véleményének integrálását a döntéshozásba. 2017 szeptemberében indult útjára az IOC Athletes' Commission Strategy nevű projekt, melynek célja szintén a sportolók érdekképviseletének erősítése. A NOB az utóbbi években egyre aktívabban dolgozik ezért: 2015 óta kontinentális sportolói fórumokat is tartanak, egy 2017-ben indult program keretei közt a dobogós helyekről csalások miatt lemaradó sportolóknak biztosítanak érmeket, ugyanettől az évtől kezdve pedig érvényben van az a biztonsági szabályozás, amely a sportolókat a zaklatásoktól és az erőszaktól védi.
2018-ban jelent meg a történelmi jelentőségű, Athletes' Rights and Responsibility Declaration nevű dokumentum, amely a profi sportolók jogait és felelősségeit rögzíti. Jelenleg pedig a NOB Orvosi és Tudományos Bizottsága egy mentális egészséget elősegítő program létrehozásában működik együtt a NOB Sportolói Bizottságával.
A 9. Nemzetközi Sportolók Fórumát április 13. és 15. között rendezik Lausanne-ban, többek között a Magyar Olimpiai Bizottság képviseletével, Sinkó Andrea és Tóth Tamás részvételével. Négy évtizednyi fejlődés után a sportolói bizottságok szerepe legalább olyan releváns és fontos, mint bármikor.
(olympic.org-MOB)