Harc a békéért – Nemzetközi Sport Nap a Fejlődés és Béke jegyében

Harc a békéért – Nemzetközi Sport Nap a Fejlődés és Béke jegyében

2016. 04. 06.
Megosztás

Április hatodikán ünneplik a Nemzetközi Sport Napot a Fejlődés és Béke jegyében. Épp azon a napon, amelyiken napra pontosan 120 évvel ezelőtt Athénban megnyitották az első újkori olimpiát.

A sport segítségével nem lehet a világ összes gondját megoldani, de jelentősen hozzá lehet vele járulni a súlyos problémák számának csökkentéséhez – vallja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A Nemzetközi Sport Nap a Fejlődés és Béke jegyében a cselekvésre hívja fel a figyelmet, valamint a sport, mint újító, hatékony társadalmi eszköz pozitív erejére.

„Béke a sport által” – ezzel a szlogennel fémjelezi a NOB a Nemzetközi Sport Napot. Az idei olimpia helyszínén, Rióban van a központja a Fight for Peace (Küzdelem a békéért) nevű szervezetnek, amely a küzdősportokkal és az olimpiai értékekkel nevel fiatal sportolókat és edzőket egy olyan térségben, ahol sok a bűnözés és a társadalmi kirekesztés. A NOB természetesen elkötelezett támogatója a programnak.

„Mindig is nagyon robbanékony voltam, de agresszív csak akkor lennék, ha meg kellene védenem magam – utalt a program alatt tanult önkontrollra Maria Do Socorro De Melo fiatal brazil bokszoló. – Szerintem mindenkinek a békét kellene hirdetnie nap, mint nap. Érzed a különbséget a béke és aközött, ha minden nap úgy kelsz fel, hogy attól rettegsz, ki fog éppen bántani.”

A korábbi ruandai labdarúgó, Eric Murangwa 1994-ben csapattársai bajtársiasságának köszönhette, hogy nem esett áldozatául a nagy népirtásnak. Murangwa akkoriban a Rayon Sports FC játékosa volt, az 1994-es népirtáskor – melyben egyes becslések szerint közel egymillió ember vesztette életét – néhány csapattársa adott neki menedéket. A 40 éves korábbi kapus 2010-ben megalapította a Football For Hope, Peace and Unity nevű alapítványát, mellyel a fiatal ruandaiaknak szeretne segíteni a beilleszkedésben a futballon keresztül.

„Ez az alapítvány az eredménye annak a rengeteg dolognak, ami történt velem az életem folyamán – idézi a NOB honlapja Murangwát. – Meg akartam győződni róla, hogy az általam megtanult fontos dolgokat a sportban átadjam a jövő generációjának. Szeretnénk javítani az életét az itteni fiataloknak, amihez az egyik legjobb eszköz a sport.”

Egy harmadik olimpiai sportág, a tenisz képviselői is a békéért küzdenek a maguk eszközeivel. A 2010-es US Openen döntőbe jutó és ez által a világranglistán top 10-be kerülő pakisztáni Aisam-Ul-Haq Qureshi, indiai Rohan Bopanna férfi páros (akiket IndoPak Expressnek becéznek) később megalapította a Stop War Start Tennis (Ne Háborúzz, Teniszezz) mozgalmat, amely non-profit szervezetként segít a rászorulókon.

„A mozgalom célja a háború vagy környezeti katasztrófa sújtotta területeken élők segítése. Speciális kerekes székeket és teniszeszközöket juttatunk el azokhoz, akik elvesztették valamelyik végtagjukat vagy nem tudnak járni. Én a tenisztől kaptam mindent, kötelességemnek érzem, hogy most valamit visszaadjak” – mondta az olympic.org-nak Aisam-Ul-Haq Qureshi, akinek partnere, Rohan Bopanna kvótát szerzett a riói olimpiára.

A Nemzetközi Sport Napról bővebben ide kattintva olvashatnak.

(MOB, fotó: olympic.org)