Bemutatták a riói olimpia magyar formaruháját

Bemutatták a riói olimpia magyar formaruháját

2015. 12. 11.
Megosztás


Többlépcsős pályázat keretében választotta ki a Magyar Olimpiai Bizottság a 2016. évi riói olimpián résztvevő Magyar Olimpiai Csapat formaruhájának tervezőjét. A MOB tízenegy pályázat közül, szakmai tanácsadók segítségével választotta ki a végső győztest, az Use Unused kollektíváját.

A formaruhatervekkel szembeni elsődleges elvárás volt, hogy nemzetközi környezetben a Magyar Olimpiai Csapat színvonalas, reprezentatív megjelenését biztosítsa jellegzetes, a magyar kultúra üzenetét hordozó, modern, de nem hivalkodó módon. Kiemelt szempont volt, hogy a sportolók olyan formaruha-kollekciót kapjanak, amelyet szívesen viselnek és az olimpia után is használnak.

A tizenegy meghívottból a szeptemberi határidőig hatan adtak be érvényes pályázatot. A zsűri (Füleky György, Harmati Hedvig, Léber Barbara, Maróy Krisztina, Schiffer Miklós, Siklós Erik, Szabó Bence) a pályázók prezentációi után három tervezőt juttatott a döntőbe. A NUBU, a THE FOUR és a USE UNUSED feladata az volt, hogy a MOB 1-1 millió forintot támogatásának felhasználásával, az első fordulóban beadott pályázati anyaga és az azt követő konzultációk alapján készítse el a mintakollekciót. Ennek a beadási határideje december 9. volt. A finalisták a prezentációra élsportolók közreműködésével készült profi fotókkal érkeztek (a modellek: Csernoviczki Éva, Földházi Zsófia, Gór Nagy Miklós, Pauman Dániel, Szász Emese, Szilágyi Áron, Tibolya Péter, Tótka Sándor, Verrasztó Evelyn, Verrasztó Dávid). A zsűri még aznap összeült, és két sportolói taggal bővülve (Gyenesei Leila, Kammerer Zoltán) meghozta a döntést.



Döntéshozóként olyan irányba szerettünk volna elmozdulni a sportolóink megjelenését illetően, ami a korábban megszokottakhoz képest fiatalosabb, sportosabb, de mégis elegáns. Kiemelt szempontnak tekintettük, hogy a versenyzőink büszkén viseljék a formaruhájukat, ezért fontos, hogy az igazodjon a trendekhez. Szeretném megköszönni valamennyi pályázónak a nagyon konstruktív együttműködést, meggyőződésem, hogy a döntőbe jutott három pályázó bármelyike a Magyar Olimpiai Csapathoz méltó kollekciót tervezett, nagyon sok apró, finom ötlettel” – összegezte a pályázat tapasztalatait a MOB főtitkára, Szabó Bence.

A verseny színvonalát mutatja, hogy maguk a döntős pályázók – egymás munkáját első alkalommal látva a szerdai prezentáción – úgy vélekedtek, hogy bárki is nyeri el az „olimpiai címet”, garantált az olimpiai csapathoz méltó minőség és a jelentős előrelépés a korábbi olimpiai formaruhákhoz képest.

A nyertes pályázó kiválasztása során a zsűri tagjai között érdekes, konstruktív szakmai diskurzus alakult ki. Míg a zsűri divatszakmában otthonosan mozgó tagjai között voltak, akik az ultramodern dizájner darabok felé hajlottak, addig mások inkább a lezser eleganciát, a streetwear vonalat és a praktikumot részesítették előnyben. Végül szoros versenyben, de minden zsűritag által elfogadott és támogatott döntéssel a USE UNUSED tervei kerültek ki győztesen, így az ő elképzeléseik alapján készülnek majd a Magyar Csapat formaruhái a riói olimpiára.

Az élénk párbeszédben a két sportoló zsűritag is tevékenyen, sőt már-már stílusszakértőhöz méltó alapossággal vett részt.

Gyenesei Leila öttusázó olimpikon a pályamunkák méltatása közben hangsúlyozta a praktikusságot, mint a sportolók számára kiemelten fontos szempontot. A USE UNUSED kollekciójának minden darabját imádta, hordhatónak tartotta, olyasminek, amit jó kedvvel viselnek majd a sportolók.

Kammerer Zoltán háromszoros olimpiai bajnok kajakozó is egyértelműen a USE UNUSED kollekciójára szavazott, számára amellett, hogy a hosszú és fárasztó megnyitó ünnepség alatt kényelmes legyen a viselet, az is fontos volt, hogy a kollekció darabjait szívesen, örömmel illesszék be a sportolók az olimpia után a mindennapi ruhatárukba is.

Dr. Schiffer Miklós dizájner és stílusszakértő minden kollekcióban látott valami nagyon szerethetőt, és legszívesebben összegyúrta volna ezeket egy közös kollekcióvá, hogy minden ötletességet, kreatív megoldást megtartson. A divatszakember a formaruhaműfajban a sportosságot, közvetlenséget, lazaságot pártolja. Örömmel vette, hogy sikerült elszakadni a merev, konzervatív dizájn koncepcióktól és egy dinamikusabb, fiatalosabb hozzáállást képvisel majd az olimpikonok megjelenése. Külön kiemelte a THE FOUR kollekciójának minőségi, részletgazdag kivitelezését is.


Harmati Hedvig,
a MOME tanszékvezetője szerint a NUBU hozta a verseny legprogresszívebb, legdinamikusabb kollekcióját, míg a USE UNUSED erőssége az anyagválasztás és a különböző technikai megoldások széles palettájának felsorakoztatása. A gondosan megválasztott alapanyagok a tanszékvezetőnő szerint nagyon támogatják a sziluetteket, azaz az egyes darabok nagyon sokféle testalkaton állnak tökéletesen. A szakember - aki már a londoni tervezői pályázat során is segítette tanácsaival, javaslataival az olimpiai bizottságot - fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a MOB pályázata kimagasló szakmai színvonallal bírt, és örömmel üdvözölte azt a fejlődést és nyitottságot, ami ezen a téren a MOB-ot az utóbbi időszakban jellemzi.

Léber Barbara divattervező szintén kiemelte a MOB alaposságát és odafigyelését, amelynek köszönhetően valóban az ország legjobbjai terveztek mintakollekciókat. A szakember számára a legfontosabb szempont az volt, hogy az öltözet, amelyben a sportolók hazánkat képviselik, egyben Magyarország imázsát is alakítja a világban, így szerinte a felvonuláson viselt ruházatnak kell a leghangsúlyosabbnak, legkarakteresebbnek lennie. A divattervezőnő a NUBU kollekciója kapcsán kiemelte a magyar háttéripar tudatos felhasználását, a kreatív karakterességet, mindamellett hangsúlyozta, hogy mindhárom döntős kollekció fantasztikusra sikerült.

Maróy Krisztina a GLAMOUR magazin és a Glamouronline.hu főszerkesztője számára igen nehéz volt a csapatok közötti döntés. A három döntős kollekció nagyon pozitívan érintette, mert szerinte elképesztően összeszedett, gyönyörűen kivitelezett, átgondolt darabokat láthatott a zsűri. A THE FOUR csapatánál kiemelte, hogy a fiatal tervezők mesteri alapossággal elkészült darabokat prezentáltak. A NUBU a rá jellemző határozott, igazi klasszis kollekciót hozott, a USE UNUSED közvetlensége és sportossága pedig véleménye szerint közelebb hozza egymáshoz a szurkolók és az olimpián felvonuló élsportolók világát.





Négy kép a nyertes pályázatból (a képekre kattintva nagy felbontásban letölthető).


(MOB, sajtótájékoztatón készült fotók: Róth Tamás)