Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Férfi párbajtőrvívás

Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Férfi párbajtőrvívás

2019. 08. 22.
Megosztás


A budapesti vívó világbajnokság után vívóink rövid pihenőjüket töltik, majd folytatódnak a világkupa- és Grand Prix-versenyek, ahol tovább gyűjthetik az olimpiai kvalifikációs pontokat a 2019.11.22-től 2020.04.04-ig tartó időszakban. Hogyan állnak most vívóink a csapat és egyéni olimpiai kvalifikációs pontversenyben? Sorozatunkat a tőrvívás után a párbajtőrvívással folytattuk. A nők után a férfiak következnek.

Csapatverseny:

A férfi párbajtőr csapatok a kvalifikáció megkezdése óta egy világkupa-állomáson, egy kontinentális- és egy világbajnokságon vettek részt. A kvalifikációs időszakban még 4 világkupa viadal van hátra. A végelszámolásnál az öt világkupa leggyengébb eredményét minden nemzet törölheti a ranglistáról. A kontinensbajnokságon és a vb-n megszerzett pontokat nem lehet kiejteni.
A kvalifikációs sorozat zárása után az első négy nemzet jogot szerez az olimpián való részvételre, illetve további négy földrész kap 1-1 helyet, ha az adott nemzet a ranglista első 16-ja között van. Ha az utóbbi feltételnek nem felel meg a nemzet, akkor a ranglistáról a legerősebb földrész még egy olimpiai kvótát kap.

A kvalifikációs pontverseny állása részletesen itt tekinthető meg.

Az első négy között négy európai nemzet található. A világbajnok franciák az Eb-n gyengélkedtek, de a világbajnoki győzelmükkel és egy világkupa második helyezéssel az élen állnak. Svájc második helye is biztosnak tűnik. A további két, közvetlen olimpiai kvótás helyen jelenleg Ukrajna és Oroszország verseng. Mögöttük a földrészek szerinti legjobbak találhatóak, az ázsiai régió éllovasa jelenleg Kína, de csupán négy pont az előnye Dél-Koreával szemben. Európából Olaszország áll a legjobban. Az Egyesült Államok földrészek szerinti kvótáját senki sem veszélyezteti. Az afrikai kontinensről Marokkó áll pillanatnyilag a 16. helyen, de minden bizonnyal Egyiptommal kell még nagy csatát vívnia az olimpiai részvételért.

A magyar gárdában Berta Dániel, Rédli András és Siklósi Gergely mindhárom viadalon szerephez jutott. Koch Máté 2, Bányai Zsombor 1 alkalommal egészítette ki a csapatot. Magyarország a gyengébb vb szereplése miatt a 10. helyen áll 20 ponttal lemaradva a még kvótás olaszoktól. Megjegyzendő, ha Dél-Korea vagy Kína felkapaszkodik a legjobb négy közé, akkor nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a magyarok. A hátralévő négy világkupa-versenyen dobogós helyezésekkel lenne esély az olimpiai részvételre.

Egyéni verseny:

A csapatrangsor végeredménye nagyban befolyásolja az olimpia egyéni versenyének a mezőnyét. Az olimpiai csapatversenyen résztvevő 8 nemzet mindegyike 3-3 vívót indíthat az egyéni küzdelmekben. A további helyeket a módosított egyéni ranglista alapján töltik fel 34 vívóra. Európa 2 helyet kap, azzal a kikötéssel, hogy nemzetenként csak egy vívót vesznek figyelemben.

A tokiói utazók névsora 5 világkupa-, 3 GP-verseny, továbbá a kontinentális- és világbajnokság eredményeit követően alakul ki. Az egyéni ranglistára is igaz, hogy a vb és kontinens bajnoki eredmény nem törölhető, de a további 8 verseny közül a leggyengébb kettő kiejthető.

Az egyéni rangsorba eddig négy verseny, egy vk, egy GP, a kontinens-bajnokságok és a vb-eredményei számítanak bele. A rangsorból törölve a csapatverseny mostani nyolc éllovasának vívóit, a következő a helyzet a két európai egyéni indulási kvótára:

Egyéni verseny: 1. Siklósi Gergely 106, 2. Verwijlen (holland) 61, 3. Freilich Yuval Shalon (izraeli) 57, 4. Zawrotniak Radoslaw (lengyel) 47,3, 5. Pereira Yulen (spanyol) 43, 6. Tulen Tristan (holland) 42,3, 7.Beran Jiri (cseh) 37,5, 8. Redli András 35.5

Siklósi Gergely vb-aranyérmével a kvalifikációs ranglista élére ugrott. Természetesen ő és társai célja is az, hogy csapatban vívják ki az olimpiai részvétel jogát. A férfi párbajtőr fegyvernemet azonban jelen állás szerint csak Gergely képviselhetné a tokiói olimpián.

A legjobb 50 ranglistája itt tekinthető meg (sárga színnel jelölve a kontinensek egyéni kvótásai).

A még hátralevő világkupa és GP egyéni versenyek:

világkupa: (másfélszeres szorzójú versenyek)
2019.11.22-23. Bern
2020.01.10-11. Heidenheim
2020.02.07-08. Vancouver
2020.03.20-21. Buenos Aires

GP:
2020.01.24-26. Doha
2020.03.06-08. Budapest

(MOB összeállítás Fotók: vívó vb Facebook)