Idén szeptember 20-22-én rendezik a 6. Nemzeti Vágtát

Idén szeptember 20-22-én rendezik a 6. Nemzeti Vágtát

2013. 04. 26.
Megosztás

A Nemzeti Vágta elsődleges célja lovas nemzeti hagyományaink, kulturális örökségünk továbbadása és megújítása.

A Nemzeti Vágta programok több mint 150 ezres nézőszáma, egymilliós televíziós nézettsége bizonyítja, hogy ilyen, kulturális, hagyományőrző, ló- és lovassport, természetbarát tematikájú országimázs fesztiválra továbbra is óriási igény van. Egy időpontban, 2013. 09. 20-22. között rendezik a 6. Nemzeti Vágtát a Hősök terén valamint a Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot a budapesti Városligetben.

A szeptember 20-22. közötti esemény középpontjában egy történelmi hangulatú lovasverseny áll, amelyre az indulók heteken, hónapokon át készülnek lovukkal, lovasukkal és azokkal a helyi jellegzetes tárgyakkal, étkekkel, amelyeket a Vágta Korzón mutatnak be országnak-világnak. Idén is várja a gasztronómia szerelmeseit az Országkonyha, ahol megkóstolhatják a vidék jellegzetes magyar ételeit. A különleges összetételű homokpályán az ország településeinek lovai és lovasai vágtáznak egy gyönyörű vándordíjért, az 1840-es évekből való huszárszablyáért és a több milliós fődíjért. De mindezek előtt, májustól közel 20 vidéki helyszínen elindulnak az előfutamok, az Elővágták, többek között Székelyföldön is. A legjobbak részt vehetnek a budapesti döntőben. Tavaly 72 lovas indult, idén több száz település vesz részt a megmérettetésen. A Nemzeti Vágtán a települések lovasversenye mellett történelmi lovas gála, díjugratás, Kishuszár Vágta, kocsitoló verseny, OTP Jótékonysági Sztárfutam, és Fogatvágta is megrendezésre kerül.

2012-ben Ferencváros lovasa, Vass Jennifer nyerte Cordoba nevű lován a Nemzeti Vágta döntőjét a Hősök terén. A második helyezett Német János, Baja lovasa lett, a Tata színeiben lovagló Mátyás Edina Daniella pedig a harmadik helyen futott be. A Kishuszár Vágtán Kulisity Anikó ért elsőként célba Mózes nevű lován. A Fogatvágtán Tieger Endre aratott győzelmet, míg a sztárok egyik futamában Vastag Tamás énekes nyert, másnap pedig Harsányi Levente műsorvezető diadalmaskodott ebben a számban. A Magyar Posta Kishuszár Vágta győztese Kulisity Anikó lett. A Szent István pezsgő korlátugrató versenyén Majláth Csaba ugrotta végig hibátlanul az akadályokat, míg az Invitel Magasugrató versenyen Göttler Vilmos győzött. Az OTP Bank Jótékonysági Sztárfutam nyertese a Remény nevű lován versenyző Ungvári Miklós olimpiai ezüstérmes judós, míg a másik futam győztese Kunkli Tivadar lett. Az MVM Paksi Atomerőmű Kocsitoló versenyén a sportolók csapata (S Kovács Ádám, Wöller Ákos, Lőrincz Tamás, Sastin Mariann, Deák Bárdos Mihály, Váczi Zoltán, Spéder István) húzta be először a célba a kocsit.

A Nemzeti Vágta a magyar települések legnagyobb seregszemléje

A Nemzeti Vágta fő célja a nemzeti hagyományok ápolása, valamint hidakat építsen az egyes települések, azok lakosai, illetve a magyar vidék és a főváros között. Nem titkolt célunk Magyarországot újra a lovas nemzetek sorába emelni. A rendezvény gerincét a lovassport, a lovas hagyományok, és ehhez kapcsolódóan a természet-közeli életmód népszerűsítése adja. A fő attrakció a minden alkalommal megrendezésre kerülő speciális lovasverseny, a „Vágta” amelyen az egyes települések színeiben induló (jellemzően amatőr) lovasok mérik össze tudásukat és szerencséjüket.

A Vágta nem egy klasszikus értelemben vett lovasverseny. Szabályai egyediek, itt a vidám és nemes versengés, a bajtársiasság sokkal előrébbvaló, mint a győzelem, bár a futamgyőzelmi díjak, illetve a fődíj összege sem elhanyagolható szempont.

A Vágta több mint egy lovasverseny:

- A Vágta Korzón felállított pavilonokban a résztvevő települések bemutathatják helyi értékeiket, népművészeti hagyományaiktól egyészen a kortárs kulturális, tudományos vagy gazdasági megvalósításokig; a megmérettetéshez tartozóan keressük és díjazzuk a Vágta Korzó legszebb PORTáját ;

- A látogatók a számos szórakoztató program mellett, az Országkonyha keretein belül megízlelhetik a különböző magyar régiók kulináris különlegességeit;

- A helyi szponzorok (vállalkozók), mint nevezők, a településhez kapcsolódva bemutatkozhatnak az egész ország közönsége előtt;

- A résztvevő települések vezetői a Polgármesterek Reggelijén „politikamentes” közegben találkozhatnak és oszthatják meg tapasztalataikat egymással.

A Nemzeti Vágta a magyarság határokon átívelő, hagyományőrző fesztiválja. Évről-évre emelkedik a határon túli települések nevezéseinek száma. Indultak Erdélyből, a Felvidékről, a Vajdaságból és Burgenlandból.

A Vágta tartalmas szórakozást kínál a kisgyerekektől a nyugdíjasokig minden generációnak kortól, foglalkozástól vagy világnézeti hovatartozástól függetlenül. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a közönség gerincét a gyermekes családok alkotják, kihasználva a közös szabadtéri szórakozás lehetőségét.

Az egyedi szépségű környezet, a hagyományőrző huszárok pompás felvonulásai, a gyönyörű paripák fenséges vágtája olyan különleges légkört kölcsönöz a Nemzeti Vágtának, amely a kezdetektől fogva nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi sajtó és közvélemény érdeklődését is felkeltette.

A Nemzeti Vágta Budapest világhírű attrakciója, és a magyar országimázs ékköve lett.

„Érzelem, tradíció, sport – ez a Nemzeti Vágta. A Nemzeti Vágta egy rendkívüli találkozási lehetőség. Egy ünnep, ahol mi magyarok vagyunk a vendégek és a vendéglátók is egyben. Egyedülálló alkalom, hogy legszebb hagyományainkat ápoljuk, megmutassuk önmagunkat és egymásra figyeljünk. Felbuzdulva az elmúlt évek sikerein, úgy döntöttünk, hogy 2013-ban is megszervezzük a Vágtát. A sikertörténet tehát folytatódik. Az Elővágta és a Nemzeti Vágta jótékony hatással bír az önkormányzatokra. Egy-egy Elővágta település sokat profitálhat a turizmusból és az idegenforgalomból a rendezvény ideje alatt. Mindenhol lesznek kézműves és népművészeti bemutatók, az érdeklődők megkóstolhatják a helyi specialitásokat” – nyilatkozta Mondok József, a Nemzeti Vágta társelnöke.

„Az Elővágták és a Nemzeti Vágta gasztronómiai, kulturális, történelmi, sport, azaz egy eredeti országimázs fesztivál. Minden Elővágta településnek története van. A legszínesebb skálán szeretnénk őket bemutatni. A Nemzeti Vágta az elmúlt 6 év folyamán az egyik legismertebb márkanév, brand lett, határon innen és túl” – tette hozzá Geszti Péter, a Nemzeti Vágta kreatív igazgatója.

A 2012-es év meghozta a lovas körök elégedettségét, hiszen az angol telivérek kizárásával sokkal több település, lovarda, lovasklub, ló tulajdonos eséllyel pályázhatott a Nemzeti Vágta győztes kardjáért. Igazságos startok, szoros küzdelmek, és megjósolhatatlan esélyek jellemzik így a Nemzeti Vágtát – tette hozzá Szotyori Nagy Kristóf, versenyigazgató.

Emlékezünk, tisztelgünk

A Nemzeti Vágtát - a szervezők minden évben - a nemzeti kötődését meghatározó történelmi hős, hősök tiszteletére is rendezik.

2008-ban Mátyás király, 2009-ben az 1848-49-es szabadságharc gyermekhősei, 2010-ben gróf Széchenyi István emléke előtt tisztelgett a rendezvénysorozat. A 2011-es évet a két Bercsényinek, gróf Bercsényi Miklósnak és fiának gróf Bercsényi Lászlónak szentelte. 2012-ben a Nemzeti Vágta vidéki és budapesti versenyei, gróf Károlyi István emlékének adóznak. 2013-ban báró Simonyi József, azaz Simonyi óbester, legendás hírű huszártiszt, "a legvitézebb huszár" előtt tiszteleg a Nemzeti Vágta.

Vidéki Elővágták

Nemzeti Vágta Előfutamot az a helyi önkormányzat, kistérségi társulás, egyesület, lovarda, panzió, más vállalkozás vagy magánszemély szervezhet, aki a Vágta közös szabályait elfogadja és vállalja, hogy az előfutam első két helyezettjét benevezi a budapesti futamra.

A Nemzeti Vágta főszervezői egységes keretet és gazdag háttérszolgáltatásokat biztosítanak az előfutamokhoz az alábbiak szerint:

Az egységes versenyszabályzatot, és biztonsági szabályzatot;
Az egységes Vágta arculatot, (logót, szignált, plakát- és, meghívómintákat, programtervezetet stb.);
Az előfutamok beharangozását országos rádió és televízió csatornákon valamint nyomtatott médiumokban;
További médiatámogatást az országos és helyi médiumok megszerzéséhez;
Egységes formaruhát az előfutamok döntőseinek;
A budapesti Vágtán való megjelenést az előfutam szervezőjének;
Megjelenést a Vágta központi honlapján;
Megjelenési lehetőséget a Vágta összes központi rendezvényén;
Még számos, a szabályzatban szereplő szakmai és szervezési támogatást.

Az Elővágtákat az egyes régiók önállóan szervezik. Ahány település, annyi szokás, de egy dolog közös: a cél, hogy a napi ellentéteken és kétségeken felülemelkedve ünnepeljünk, ismerjük meg értékeinket, hirdessük az összefogás, az egészséges életmód, a természetszeretet fontosságát, és mindebből hosszútávon is életképes hagyományt teremtsünk.

Az Elővágták időpontjai:

MÁJUS

05.01. Sarkadi Vágta Sarkad
05.18. Balatoni Vágta Rádpuszta
05.19. Kisalföld Vágta Győr-Gyirmót

JÚNIUS

06.09. Nyírségi Vágta Nyíregyháza
06.15. Tahitótfalui Vágta Tahitótfalu
06.16. Palóc Vágta Kozárd
06. 30. Hatvani Vágta Hatvan

JÚLIUS

07.13-14. Székely Vágta Sepsiszentgyörgy
07.21. Széchenyi Vágta Sopron
07. 27. Vajdasági Vágta Zobnatica

AUGUSZTUS

08.11. Szentlőrinci Vágta Szentlőrinc
08.18. Festetics Vágta Gyenesdiás
08.20. Bácskai Vágta Baja
08.25. Kaposvári Vágta Kaposvár


A Nemzeti Vágta 6 éve számokban:

2008. 96 településen, több tízezer látogató, 950 ezer néző a képernyők előtt.

2009. 90 település, több mint 100.000 látogató, 1,2 millió néző a képernyők előtt. Ekkor a Nemzeti Vágta első regionális előfutamát rendezték meg Baján, a Bácskai Vágtát.

2010. 11 Elővágta, országszerte több mint 80.000 nézővel; közel 150 ezer látogató a budapesti eseményen, számos lovassportág versenyhelyszíne; őshonos magyar lófajták bemutatója először.

2011. 13 Elővágta az ország különböző pontjain, valamint Székely Vágta néven az első határon túli Elővágta Sepsiszentgyörgyön, mindösszesen közel 200 ezer látogató találkozott az eseménnyel; Országkonyha az eredeti magyar ízek kavalkádjával; Széchenyi Pálya: 5 napos, gazdag lovas szakmai- és gyerek programsorozat. Közel másfél millió néző a televízió közvetítéseken keresztül.

2012-ben minden eddiginél nagyobb létszámban jelentkeztek a települések rendezési szándékukat. Végül 15 hazai és 1 határon túli helyszín kapott rendezési jogot, ennek köszönhetően közel 150 közösség mozdult meg. A vidéki előfutamoknak nagy jelentősége és tétje van, hiszen az első két helyezett automatikusan akkreditálta magát a Nemzeti Vágta versenyébe. Közel 50 település versenyzője kapott így indulási lehetőséget. Összesen 72 lovas indult. A Magyar Televízióban 1 millióan látták a Nemzeti Vágtát.

(Forrás: szervező bizottság)