Szeptemberben a TF 89. tanévét nyitották meg. A sportszakemberképzés Klebelsberg Kuno által 1925-ben alapított fellegvára 2014 őszétől ismét önálló felsőoktatási intézményként, Testnevelési Egyetem néven működik tovább. Az önállóságot dr. Istvánfi Csaba korábbi rektor, a MOB Életút programjának igazgatója is üdvözli.
Mint ismeretes, a Magyar Testnevelési Főiskola (TF) a kilencvenes évek elejétől Magyar Testnevelési Egyetemként (MTE), 2000 januárjától a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karaként (SE-TSK) működött. Az Országgyűlés idén július 4-én döntött a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról, ez alapján 2014. szeptember 1-től a TF ismét Testnevelési Egyetem néven, önálló egyetemként működik tovább. Az új rektort - pályázók közül - várhatóan még ősszel a szenátus fogja megválasztani. Mint több orgánum is megírta, a rektori posztra Mocsai Lajos is pályázik.
“Óriási dolognak tartom, hogy a kormányzat a 2000-től a Semmelweis Egyetem egyik karaként működő TF önállóságát törvényileg visszaállította, illetve megerősítette. Véleményem szerint, amelyet személyes tapasztalattal tudok alá támasztani, a TF önállóan jól működött. Mindenekelőtt ki kell emelnem, hogy most az egyik legfontosabb feladat a TF tudományos hátterének szakmai felerősítése. A sport stratégiai ágazattá vált. A kormány ezt azzal is bizonyította, hogy a sporttudomány „fellegvárának” visszaadta az önállóságát és további fejlesztéshez ad támogatást. Tudomásom szerint jelenleg is zajlik a fejlesztési stratégia kidolgozása. Végső cél pedig, a sportoktatási és tudományos bázis megerősítése mind hazai, mind nemzetközi szinten. A TF a magyar testnevelés és sport szolgálatában álló szellemi központ" - mondta a TF-en a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesületét idén húsz esztendeje vezető szakember, aki 1969 óta az egyetem munkatársa, 1978 és 1984 között rektorhelyettese, majd 1984-től 1994-ig az intézmény rektora volt.
A professzor szerint a TF-nek mindig is kettős célnak kellett megfelelnie. "Az intézmény egyik kiemelt feladata az iskolai testnevelés, a diáksport, és minden más sporttevékenység számára a megfelelő szakemberek képzése. Ennek megfelelően a tanárképzésen, az edzőképzésen és a sportszervező – később sportmenedzser – képzésen volt a hangsúly. A TF másik kiemelt feladata a sporttudomány művelése, amely egzakt elméleti alapokat nyújt a képzéshez. Manapság ehhez persze hozzá jön a gazdálkodási szemlélet is” - tette hozzá az első diplomáját épp a TF-en szerző Istvánfi Csaba.
A MOB elnökségének szeptember 23-ai ülésén napirendre került a TF-fel való együttműködés, melynek lehetőségét Borkai Zsolt MOB-elnök hangsúlyozta. Szabó Bence főtitkár akkor azt mondta, dr. Bartha Csaba sportigazgató-helyettes vezetésével operatív szinten már készíti a MOB az ezzel kapcsolatos javaslatot.
(MOB/VF)