Kamuti Jenő ugyan hétfőn 25 év után leköszönt a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöki tisztéről, de 87 évesen is aktív marad, továbbra is vezeti a hazai bizottságot, szerdán pedig Párizsba utazik, ahol előadást tart a Francia Olimpiai Bizottság meghívására.
A kétszeres egyéni olimpiai ezüstérmes, csapatban világbajnok tőrvívó, nemzetközileg is elismert sportdiplomata és sebészorvos, a Nemzet Sportolója az MTI-nek felidézte, hogy a fair play-jel akkor ismerkedett meg, amikor pályafutása elismeréseként az 1976-os montreáli olimpiát követően 1977-ben, a Nemzetközi Vívó Szövetség francia elnökének javaslatára életművéért Párizsban átvehette az UNESCO Fair Play trófeáját.
„Lehet, hogy furcsán hangzik, de miután az UNESCO Palotában átvettem a díjat, beleszerelmesedtem ebbe a fogalomba és elkezdtem együtt élni vele. Rögtön felkértek, hogy legyek a Nemzetközi Fair Play Bizottság tagja, amelyet természetesen örömmel vállaltam. Ezt folyamatosan belső missziónak tekintem, jó érzéssel tölt el, hogy foglalkozhatok vele, és úgy érzem, ez életem egyik fő motívuma” – fogalmazott a sportdiplomata, akinek a tagsága 1977 óta folyamatos és bár ezentúl már nem vezeti a nemzetközi bizottságot, örökös tiszteletbeli tag marad.
Emlékeztetett rá, hogy 2000-ben nem szokványos körülmények között választották meg elnöknek, hiszen eredetileg nem is kandidált. Két jelölt volt, egy amerikai és egy német, akik között a szavazás során háromszor egymás után holtverseny alakult ki.
„Az ebédszünetben a bizottság olasz alelnöke kért fel, hogy én is kandidáljak, és miután Schmitt Pál elnök úr is támogatott, vállaltam a jelöltséget, majd tízből hét szavazatot kapva engem választottak meg elnöknek” – idézte fel a történteket.
A hétfőn lezárult, 25 éves elnöki tevékenysége legfontosabb eredményének azt tartja, hogy sikerült a fair play fogalmát a sporttal együtt megerősíteni. A különböző rendezvényekkel el tudták érni, hogy ma már Argentínától Belgiumig, Svédországtól Afrikáig tudják, mi az a fair play, amit szerinte semmilyen nyelvre nem lehet egyszerűen lefordítani.
„A fair playnek egy spirituális gondolata van, ami mindig belülről, szívből jön, hiszen nem az eszemmel találom ki, hogy most egy fair play cselekedetet akarok végrehajtani” – fogalmazta meg ars poeticáját Kamuti Jenő, aki úgy látja, az elmúlt években egyre nehezebbé vált a politikai helyzet, krízis alakult ki, elüzletiesedett a világ, a pénz és a dopping dominál.
„Meggyőződésem, hogy kötelességem terjeszteni azt a hitet, hogy ha jót tud cselekedni vagy tanácsolni, az teszi a legboldogabbá az embert” – jelentette ki a Nemzet Sportolója, aki továbbra sem akar elszakadni két küldetésétől, az orvoslástól és a fair playtől, amelyek élete során szerinte jól kiegészítették és segítették egymást. Mint mondta, sebészként több mint 12 ezer műtétet hajtott végre, és bár 75 éves kora óta már nem operál, ha hívják, orvosi konzíliumokra még most is bejár a kórházba. Idehaza továbbra is vezeti a MOB Fair Play Bizottságát, és 87 éves kora ellenére szellemileg frissnek érzi magát. Erre az egyik ékes bizonyíték, hogy szerdán egy meghívásra Párizsban tart előadást Az élsport mentális problémái címmel.
A fair play területén több mint két évtizede Jacques Rogge-nak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi elnökének tanácsát tartja szem előtt, aki anno azt kérte tőle, keresse és mutassa be azokat a példákat, amelyek pozitív irányban tudják befolyásolni a fiatalokat.

Díjat adott át Gyulay Zsolt, a MOB elnöke is.
A Nemzetközi Fair Play Bizottság hétfőn Budapesten tartotta a gáláját, miután hazánk világraszóló sikert ért el azzal, hogy a kormány kezdeményezésére az ENSZ Közgyűlése egyhangú szavazással a sportszerűség világnapjává nyilvánította május 19-ét – közölte korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az eseményen Nemzetközi Fair Play-díjat vehetett át az idén 100 éves Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem, Életműdíj elismerésben részesült többek között Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság júniusban távozó elnöke, aki videóüzenetben köszönte meg a díjat.
A kétszeres olimpiai bajnok, volt köztársasági elnök Schmitt Pál méltatásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az olimpiai ezüstérmes, világbajnok Kamuti Jenő neve nemcsak szavakban, tettekben is egyet jelent a fair playjel. Minden körülmények között a sportszerűséget képviselte, és ő a fair play szellemi nagykövete.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár beszédében emlékeztetett rá, hogy „a fair play olyan embereket ad nekünk, akiket az egész társadalom elé példaképként lehet állítani”. Felidézte, hogy az idén 150 éves magyar sport Keleti Ágnestől Szilágyi Áronon és Schmitt Pálon keresztül Gyurta Dánielig számtalan olyan egyéniségeket tudott felvonultatni, akik cselekedeteikkel kiérdemelték a Nemzetközi Fair Play Bizottság és a világ elismerését.
Sunil Sabharwal, a Nemzetközi Fair Play Bizottság hétfőn megválasztott, hindu apától és magyar anyától született új elnöke arról beszélt, hogy a fair play összeköti a világ nemzeteit. Megköszönte a bizottság élén végzett 25 éves munkáját elődjének, Kamuti Jenőnek, akinek a munkabírását páratlannak nevezte. Zárásként bejelentette, hogy a hétfői nap folyamán az úszó olimpiai bajnok Gyurta Dánielt beválasztották a bizottságba.
A rendezvényen részt vett Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter és Gyulay Zsolt, a MOB elnöke is.

Budapest, 2025. május 19. Díjazottak és díjátadók a Nemzetközi Fair Play Bizottság díjátadó gáláján a Budavári Palota Királyi Lovardájában 2025. május 19-én. Középen Kamuti Jenõ, a Nemzetközi Fair-Play Bizottság leköszönõ elnöke.
A díjazottak a 2023-as és a 2024-es évre vonatkozóan:
Jean Borotra-díj (fair play életpálya)
trófea:
2023: Stefano Domenicali (olasz, a Forma-1 vezérigazgatója)
2024: Thomas Bach (német, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke)
diploma:
2023: Recep Cengiz (török, egyetemi oktató)
2024: Özgür Gümüslü (török, tornaedző), Victoria Pazos (uruguayi, gyeplabdaedző), Jelena Csajkovszkaja (orosz, mákorcsolyaedző), Hazar Iszajev (az azeri olimpiai bizottság fair play testületének elnöke), Eric Saintrond (belga, FISU) és Philipp Müller-Wirth (francia, UNESCO)
Pierre de Coubertin-díj (fair play cselekedet, 2023-2024)
trófea:
2023: Ricardo Rosado (spanyol, atléta)
2024: Filippo Rovelli (olasz, motorversenyző), Ondrej Perusic és David Schweiner (cseh, strandröplabdázók)
diploma:
2023: Clara Baiocchi (argentin, atléta), Nika Pinelopi (görög,öttusázó), Ebru Kavzan (török, vívóedző, bíró), Horváth Gergő (vívó)
2024: Tamires Araujo Frossard (brazil, kézilabdázó), He Ping-Csiao (kínai,tollaslabda), a párizsi olimpia strandröplabda helyszínének DJ-je, Evaldo Mathias Becker és Piedro Tuchtenhagen (brazil, evezősök)
Willi Daume-díj (a fair play eszméjének népszerűsítése)
trófea:
2023: Fair Play for Peace Award
2024: a 100 éves Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem, Francia Olimpiai Bizottság és a párizsi olimpia szervezőbizottsága, Nemzetközi Labdarúgó Szövetség, Jean-Christoph Rolland (francia) és a párizsi olimpia férfi egypárevezős döntőjének résztvevői, illetve edzőik
diploma:
2023: CAN Publications (török), Török Röplabda Szövetség, Panathlon Club Santiago
2024: Fair Play Mothers Project, Sevim Güllü (török, akadémikus), Fair Play Gold Card, Barnet Council of London, Thaiföldi Gyeplabda Szövetség
Jacques Rogge-díj (fair play az ifjúságnak)
trófea:
2023: Lengyel junior curling-válogatott
2024: Katarina Ráczová (a szlovák olimpiai bizottság fair play testületének elnöke, speciális fair play trófea)
diploma:
2023: Lina Zlindra (szlovén, atléta)
2024: Lumír Král (cseh, vívó)