A magyar kardvívás elért a mélypontra, de nincs olyan gödör, ahonnan ne lehetne kimászni – nyilatkozta Kamuti Jenő, a vívószövetség szakmai alelnöke a Digi Sport Reggeli Start című műsorában.
Kovács Tamás kardkapitányt saját kérésére ma meghallgatja a szövetség a történelmi bukás okairól. Kamuti szerint Kovács Tamás aligha hibáztatható, a kvalifikációs rendszer annál inkább, a sportágnak pedig vívómesterekre lenne leginkább szüksége.
„Igen, ez a magyar kard Waterlooja, Mohácsa, vagy focihasonlattal a vívás Marseille-je. Remélem, mi hamarabb talpra állunk, mint a futballunk. Végtelenül szomorú vagyok, hiszen én még olyan időkben versenyezhettem, amikor a kötelező olimpiai érmek latolgatása a vívással kezdődött" – fogalmazott a műsorban Kamuti Jenő.
A szövetség alelnöke elmondta: „A magyar kardcsapat folyamatosan változó összeállítása jelezte, hogy nincs meg a stabilitás. Ugyanakkor a jelenlegi tudásunkkal és erőnkkel Londonban bármit elérhettünk volna. Közhely, de így van: ma vívásban nehezebb kikerülni az olimpiára, mint ott jól szerepelni."
Arra a kérdésre, hogy a bukásért mi és ki a felelős, mennyiben hibáztatható Kovács Tamás szövetségi kapitány, az alelnök így válaszolt:
„Egyéni megítélésem szerint a kardkapitány aligha hibáztatható. A megérzéseiért esetleg kritizálható, de ő is mondta, hogy a fiatalok harcba vetésével tizenkilencre húzott lapot Moszkvában, ahol elbuktunk. Lehet, hogy a kardvívás két nagy öregje, Decsi és Nemcsik megverte volna a franciákat, de szerintem nem ezen múlott. Keményen dolgoztak, újszerű felkészülési módszerekkel. Van, aki szerint túl sok munkát végeztek el, ám szerintem ilyen nincs."
A generációváltást sürgető hangokra Kamuti alelnök jelezte: „Tamás kapitányként közvetlenül nem tanít, aminek előnyei és hátrányai is vannak. Szerintem kortól függetlenül minden edzőnek megvan a közvetlen lehetősége a tanításra, a tanítványokra. Nem biztos, hogy az idősebbeket az irodákba kéne száműzni, s most is vannak fiatalok, akik vezethetnek. Nekünk azonban leginkább vívómesterek kellenének most."
Kamuti Jenő jogosnak tartja viszont Nébald György diagnózisát a beszűkült utánpótlásról: „Ma a vívás nem profi sport, ha egy fiatal belekezd, nem lehet biztos a megélhetésében. Ezen is muszáj lenne változtatni."
Kamuti szerint a kudarcot az olimpiai kvalifikáció igazságtalan rendszerére fogni egyáltalán nem önigazolás:
„Ez így van, jogos érv és a magyarázat is ez. A legutóbbi olimpiai bajnok franciák éppúgy kiestek, miközben a kínaiak korábbi tornagyőzelmek nélkül jutottak be, motiválatlan olaszok segítségével. Sportszerűtlen volt ez az egész. Nem jó a rendszer: én nem engedném össze ilyenkor a már kvalifikáltakat azokkal, akik még nem vívták ki a részvételt, mert ebből is születnek furcsa eredmények."
Arról, hogy a sikeres kínaiakat a magyar Szepesi László edző vezeti, Kamuti azt mondta: „Nagyos sok magyar szakember, vívómester dolgozik külföldön, pedig nagy szükség lenne rájuk itthon, de megfizethetetlenek, ez a helyzet. Volt olyan, akivel személyesen is tárgyaltam, ám a pénzig sajnos már el sem jutottunk."
(Forrás: NSO)