Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének, dr. Szócska Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkárának és dr. Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárának védnökségével az Országos Sportegészségügyi Intézet karácsonyi hangulattal fűszerezett konferenciát tartott az OSEI tornacsarnokában, fennállásának 60. évfordulója alkalmából.
130 évvel ezelőtt, 1882 októberében kezdődött meg a Központi Segélyező Nőegylet, illetve a Vöröskereszt központi kórházának építése, ekkor jött létre a ma is látható, s a kórháznak ma is otthont adó, pavilonszerű műemlék-épületegyüttes. 70 éves a magyar sportorvosi hálózat, 1942-ben hozták létre az Országos Sportorvosi Intézetet, négy fővárosi és 5 vidéki központtal – az egyik centrum az akkor Észak-Erdéllyel visszacsatolt Kolozsváron működött.
Tíz évvel később, 1952-ben az egészségügyi miniszter kiadta a 8300-25/1952. Eü. M. sz. utasítást, melyben rendelkezett a testnevelés és a sportegészségügyi hálózat, az Országos Intézet (OTSI) létrehozásáról: ettől az évtől, a legeredményesebb olimpia (Helsinki) óta működik a Sportkórház, amely így hatvanadik születésnapját ünnepli. Ugyancsak 1952-ben bővült ki a sportorvosi hálózat, amely országszerte immár 44 rendelővel működött.
Épp tíz éve kezdődött meg a Sportkórház - azóta elhíresült - új épületének építése, amelyet sajnos 2004-ben le kellett állítani.
Dr. Soós Ágnes főigazgató-főorvos nagy álma a félbehagyott épület munkálatainak folytatása és befejezése – az elképzelések szerint ebben a modern épületben kapnának helyet az OSEI jelenleg a pavilonokban működő osztályai. Természetesen a műemlék jellegű pavilonok sem lennének az enyészeté, az OSEI elnyert egy nagy összegű pályázatot, amelynek segítségével megkezdődik az öreg épületek energetikai felújítása. A főigazgató-főorvos az OSEI rövid távú és távlati koncepcióját is ismertette a jelenlévőkkel.
Dr. Soós Ágnes megnyitója után Dr. Jákó Péter főorvos – korábbi legendás főigazgató – felidézi a Sportkórház hat évtizedét, Dr. Unger Péter országos szakfelügyelő főorvos a sportorvosi hálózat 70 évéről tartott előadást. Dr. Schiszler Gábor, az OSH (Országos Sportorvosi Hálózat) vezető főorvosa a hálózat jelenéről beszélt, s hogy a labdarúgás se maradjon ki a konferencia témái közül, arról Csiki Károly, az MLSZ versenyigazgatója gondoskodik előadásával, amely a labdarúgó szövetség és a sportorvosi hálózat együttműködését mutatta be. Dr. Halasi Tamás PhD., osztályvezető főorvos négy évtized tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel, előadásának címe: „Sportsebészetünk a sportolókért”. Dr. Téglásy György, a VKESZ (Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat) vezető főorvosa Helsinkitől Londonig hat évtized tapasztalatait összegezte azzal kapcsolatban, hogy mit tett a Sportkórház az olimpikonokért 1952 óta. Megismerkedhettek dr. Kovács Péter előadásában – a fiatal szakember a Teljesítmény-diagnosztikai Osztály vezetője – a Teljesítmény-diagnosztikai labor izgalmas és új utakat nyitó munkájával.
Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára gratulált a Sportkórház eddigi eredményeihez és születésnapjához, majd tolmácsolta Borkai Zsolt MOB elnök üzenetét és jókívánságait (az alábbiakban olvasható).
A születésnapi konferencián részt vett, többek között, dr. Beneda Attila, az Egészségügyért Felelős Államtitkárság kabinetfőnöke (EMMI), Szekeres Pál helyettes államtitkár (EMMI), Kiss Norbert helyettes államtitkár (EMMI), Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, dr. Sipos Gertrúd elnöki tanácsadó, dr. Balogh Péter, a londoni olimpia egészségügyi csoportjának vezetője, Fábián László a MOB leendő sportigazgatója.
Borkai Zsolt levele:
Országos Sportegészségügyi Intézet
Dr. Soós Ágnes
Főigazgató Asszony részére
Tisztelt Főigazgató Asszony!
A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Csapat nevében köszönetemet és tiszteletemet fejezem ki a londoni egészségügyi teamnek a londoni XXX. Nyári Olimpiai Játékok helyszínén végzett színvonalas munkájukért. Köszönetet mondok az Ön által vezetett Sportkórház valamennyi dolgozójának, akik áldozatos munkájukkal részt vettek sportolóink teljeskörű sportegészségügyi felkészítésében, valamint az olimpia alatt itthonról nyújtottak támogatást olimpikonjainknak és a kinti egészségügyi csapat tagjainak.
Egy eredményes olimpiai szereplés nemcsak kiváló sportolók, sportszakemberek akaratán, elhivatottságán alapul, de olyan sportegészségügyi ellátórendszer biztosításán is, amely stabil hátteret nyújt a sportvilág élvonalába tartozó sikerek eléréséhez. A sportegészségügyi ellátás bázisát a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat, az OSEI szervezésében működő orvosi és laboratóriumi szűrővizsgálati rendszer, valamint a MOB által finanszírozott, de az OSEI keretei között működő terhelés diagnosztikai laboratórium, valamint kormányzati támogatással megvalósult Call Center adta.
Biztos vagyok abban, hogy a Sportkórház a Magyar Csapat és a sportolók szolgálatában állva, magas szintű szaktudásával a jövőben is hozzájárul a magyar sikerekhez itthon és nemzetközi szintéren egyaránt.
A Magyar Olimpiai Bizottság és a MOB Orvosi Bizottsága az elkövetkező időszakban is folytatni kívánja a Sportkórházzal kialakított hatékony együttműködést és segítő partnere kíván lenni egy modern, a legmagasabb szintű elvárásoknak megfelelő sportegészségügyi ellátórendszer és hálózat kialakításában.
A Magyar Olimpiai Bizottság és Magyar Olimpiai Csapat képviseletében kívánok további eredményes működést és a tervezett fejlesztések megvalósításának lehetőségét a Sportkórház 60. születésnapja alkalmából!
Budapest, 2012. december 12.
Sportbaráti üdvözlettel:
Borkai Zsolt
Elnök