Kardvívásban a női csapat olimpiai kvótás, Márton Anna egyéni aranyérmes

Kardvívásban a női csapat olimpiai kvótás, Márton Anna egyéni aranyérmes

2021. 03. 15.
Megosztás


A budapesti vívó egyéni és csapat-kvalifikációs világkupán a magyarok 1 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek, de ami legfontosabb: a női kardcsapat megszerezte az olimpiai indulás jogát Tokióra. A vitorlázó Gyapjas testvérek az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon a nyolcadik helyen végeztek, de ez kevés volt az olimpiai kvótához. Rasovszky Kristóf az év első nyíltvízi 10 km-es úszóversenyén Dohában a második helyet szerezte meg. Tadissi Martial bronzérmet szerzett a legrangosabb karatés Premier League-versenyen. Két asztaliteniszező, Majoros Bence és Szudi Ádám is olimpiai kvótáért küzd Dohában. A férfi kézilabda-válogatott az EHF Európa-kupáján kétszer is legyőzte a szlovákokat. Hétvégi összefoglalónk következik.

Vívás. Szombaton a BOK-csarnokban rendezték meg a Gerevich-Kovács-Kárpáti egyéni világkupaverseny 64-es tábláját, ahová a nőknél 7, a férfiaknál 8 magyar jutott fel a főtáblára. Ekkor még nem volt biztos, hogy a női csapat kivívja az olimpiai indulás jogát vasárnap, így két magyar vívónő, Márton Anna és Pusztai Liza az egyéni indulás jogáért is küzdött. A két magyar klasszis egészen kivételes teljesítménnyel, olimpiai és világbajnokokat búcsúztatva, kimagasló vívással jutott a késő délutáni négyes döntőjébe, ahol egymás ellen vívtak a fináléért. A rutinosabb Anna 15:9-re legyőzte magyar riválisát, majd a döntőben a francia Berder elleni asszóban is hasonló arányban diadalmaskodott.

A további magyar főtáblásak közül Katona Renáta két szép győzelmet aratott a 64 között, és nyolcaddöntőjével egyéni nemzetközi karrierje talán legjobb eredményét ért el, mielőtt a francia klasszis, Cecile Berder megálljt parancsolt neki. Pohl-Mikulik Júlia a legjobb 32-ig jutott, és a három junior, Keszei Kira, Szűcs Luca és Battai Sugár Luca sem vallott szégyent, nekik a 64-be jutás is komoly fegyverténynek számít.



A férfiaknál Szilágyi Áron volt a főszereplő, aki magyar, koreai, román és grúz riválisát legyőzve a döntőig menetelt. Ott London és Rio olimpiai bajnoka a legutóbbi, 2019-es budapesti világbajnokkal és a világranglista vezetőjével csapott össze a végső győzelemért. A találkozón felváltva vezettek egy-két tussal a klasszisok, egyik gyönyörű találat követte a másikat. 14:14-nél következett a végkifejlet. Szilágyi támadott, a korai közbevágott, így Áron idei első nemzetközi versenyén ezüstérmet szerzett.

A nyolc magyar szereplő közül a 32 közé öten is bekerültek. Decsi Tamás, Nagy Kristóf és Gémesi Csanád búcsúzott az első körben, de két világbajnoki ezüstérmes csapattagunk Szatmári Andrissal illetve Szilágyi Áronnal került szembe az első körben. A 32 jelentette a végállomást Iliász Nikolásznak, Galgóczy Tamásnak, Péch Miklósnak és Szatmári Andrásnak.


Vasárnap az olimpiai kvalifikációs világkupa Zarándi Csaba-emlékversenyen a női csapatok léptek pástra. A magyar lányok meneteléséről – a nyolcaddöntőig, az olimpiai csapatkvóta megszerzéséig – már beszámoltunk.

Különösen érdekes volt látni, hogy az olaszok elleni vereségnek önfeledten örültek a lányok, hiszen ekkor vált biztossá olimpiai részvételük, mivel a másik páston Korea legyőzte az ukránokat. Az 5-8. helyért folytatott első találkozáson a japánok ellen csak Márton Anna fejezte be pozítív találataránnyal a három asszóját, a magyarok vereséget szenvedtek, így a 7. helyért vívhattak az ukránok ellen. Egy végtelenül boldog és egy rendkívül szomorú csapat találkozott egymással. A Harlan nélkül felálló ukránokat 45:38-ra verte a magyar kvartett.

Az olimpia női kardcsapatmezőnye: Oroszország, Franciaország, Olaszország, Korea (FIE ranglista első négy), Magyarország (Európa), Kína (Ázsia, Óceánia), Egyesült Államok (Amerika), Tunézia (Afrika).



A férfi kardozók egy szép bronzéremmel tették fel a két nap remek szereplése után az „i"-re a pontot. A Szatmári András, Szilágyi Áron, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállítású gárda a spanyolok és amerikaiak legyőzésével jutott be az elődöntőbe. Ott a régi rivális oroszok következtek, akik a másik klasszis válogatott, az olaszok legyőzésével kerültek be a négy közé. Az oroszok ettől a sikertől felbuzdulva rendkívül felszabadultan, nem egyszer kockázatokat vállalva vívtak ellenünk. Akcióik többnyire sikerrel zárultak. Végig vezetve hozták 45:35-re a meccset. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy ezen a találkozón egyedül Gémesi Csanád nyújtott átlag felettit a mieink közül, és ez így kevésnek bizonyult. Az oroszok végül megnyerték a világkupafordulót; a mieink pedig a bronztalálkozón győzték le Koreát 45-40 arányban.

Az olimpiai férfi kardcsapattorna résztvevői: Korea, Oroszország, Németország, Magyarország (FIE ranglista első négy), Oroszország (Európa), Egyesült Államok (Amerika), Irán (Ázsia, Óceánia), Egyiptom (Afrika).

Vitorlázás. A szörfösök után a 470-es hajóosztály indulói is a portugáliai Vilamouraban versengtek a világbajnoki címért, az európai egységek egyben az egyetlen olimpiai kvótáért. A Gyapjas testvérek, Balázs és Zsombor fokozatosan kapaszkodtak fel futamról futamra az eredménylistán, hogy céljukat, az olimpiát elérjék. A megrendezett 11 futamból 5 alkalommal sikerült beverekedniük magukat a legjobb tízbe, ráadásul a befejező éremfutamot megnyerték, de a hazai vizeken vitorlázó portugál Costa testvéreket így sem sikerült megelőzniük. A portugálok az aranyérmes svéd Dahlberg, Bergström duó mögött ezüstérmet szereztek.

„Arra tippeltem a világbajnokság előtt, hogy egy hatodik-nyolcadik körüli helyezéssel kvótát lehet szerezni. Arra senki nem gondolt, hogy egy még kvóta nélküli páros ezüstérmes lesz a vébén. A Costa testvérek nagyon jól vitorláztak, még csak azt sem lehet mondani, hogy mázlijuk volt. Jobbak voltak nálunk” – mondta a magyar páros edzője, Majthényi Szabolcs.

A 470-es osztály ebben a formában utolsó világbajnokságán versenyzett. A 2024-es olimpián ugyanis már vegyes legénységgel indul a hajóosztály, a tokiói olimpia futamai után pedig már csak vegyes legénységgel rendeznek versenyeket mindenhol a világon. Ezzel az igen tehetséges Gyapjas testvéreknek is egy másik hajóosztályra kellene váltaniuk, hogy akár már 2024-ben ott lehessenek az olimpián.

A világbajnokság végeredménye itt megtalálható.


Fotó: fina.org

Úszás. A katari Dohában tértek vissza a nemzetközi porondra a nyíltvízi úszok – több magyar indulóval. Rasovszy Kristóf jól kezdte az idényt, a 10 km-es távon a győztes, riói olimpiai bronzérmes Marc-Antoine Olivier mögött a második helyen ért a célba.

Rasovszky elmondta, hogy Olivier az utolsó szakasz első felében jól váltott ritmust, miközben ő a 3-4. helyen haladt, azaz kissé hátrébbről kellett megpróbálnia utolérni a franciát. „Akadt olyan pillanat, amikor majdnem megvolt, de elég komoly szembehullámok jöttek, azaz egyikünk sem igazán érezte, mi lehet a teljesen jó irány, ő is tudott még picit erősíteni, így végül nyert. Én meg kíváncsi volnék, hogy összesen mennyit úsztam, mert lehet, hogy volt az tizenegy kilométer is... Előző nap nagyon rosszul éreztem magam a tengerben, hiszen utoljára augusztusban, az Ironman-váltó alkalmával voltam nyílt vízben – emlékezett vissza Rasovszky Kristóf a Magyar Úszószövetség közleménye szerint. – Aztán ma szerencsére visszajöttek a dolgok nagyjából, mondjuk a tájékozódás még részben, mert szerintem kört csináltam a négyszögként kialakított pályából, akkora íveket mentem az első két etapban. Élre álltam, bár előtte azt mondogattam, nem szeretnék, de nem bírtam a véremmel – utána pedig próbáltam elöl maradni, bár jöttek a franciák, és egyértelműen iramot akartak váltani, de sikerült jól reagálnom mindenre. A legjobb az volt, hogy az utolsó körben éreztem: van erőm, és ez kifejezetten biztató, hiszen edzőtáborból érkeztünk, nem pihentünk rá erre a versenyre, legfeljebb azt az egy kötelező karanténnapot tarthatom annak, amit a hotelben kellett tölteni.”

A magyarok közül az első tízbe került Huszti Dávid is. A nőknél a brazilok klasszisa, Ana Marcela Cunha diadalmaskodott, legjobb magyarként Rohács Réka a kilencedik lett.

Az eredmények itt megtalálhatóak.


Fotó: Magyar Karate Szakszövetség

Karate. Tadissi Martial a harmadik helyen végzett az Isztambulban megrendezett Karate1 Premier League-viadalon. Az idén az olimpián bemutatkozó sportágban több mint egy év után rendeztek ismét világversenyt. A Karate Világszövetség (WKF) legrangosabb sorozatának törökországi állomásán 72 ország több mint 600 karatésa lépett tatamira. A 67 kg-os súlycsoportban az UTE klasszisa öt győzelemmel, és egy szoros csatában elszenvedett vereséggel menetelt a bronzéremig.

A hosszú nemzetközi leállás után szerzett érem biztató a tavaszi folytatásra, amely során a tervek szerint még két olimpiai pontszerző viadalt rendeznek – amelyek egyike a májusi horvátországi Európa-bajnokság lesz –, júniusban pedig egy olimpiai kvalifikációs tornán lehet kvalifikációt szerezni Tokióra.

„Jó előjelekkel érkeztem, hiszen két hete megnyertem egy nemzetközi versenyt Ausztriában, és olyanokkal bunyóztam, akik szintén az olimpiai részvételért küzdenek. Itt, Isztambulban minden mérkőzésemet jónak éreztem. A guatemalai ellen fordítanom kellett, de nyugodt tudtam maradni, így sikerült, és a törökkel is kiegyenlített meccset vívtunk. A bronzéremért egy fiatal fehérorosszal mentem, akinek az üres pillanatait sikerült megfelelően kihasználni. Összességében úgy érzem, hogy jó formában vagyok, ugyanakkor ez még nem a száz százalék, és bízom benne, hogy az is összejön az Eb-ig, illetve az olimpiai kvalifikációs versenyig" – nyilatkozta Tadissi Martial.

A magyarok közül Isztambulban még a 84 kg-os György Dániel került érem közelbe, aki végül a hetedik helyen végzett.

Asztalitenisz. A dohai egyéni olimpiai asztalitenisz-világselejtezőn Majoros Bence és Szudi Ádám állt asztalhoz, hogy megszerezz a tokiói repülőjegyet. A tornán három csoportra osztották a férfiindulókat, akik így párhuzamosan zajló három minitornán, három táblán szerezhetnek kvótát, egyenes kieséses rendszerben, a saját táblájukat megnyerve. Mindkét magyar bejutott a saját tábláján a negyeddöntőbe.

Majoros az első körben erőnyerő volt, utána pedig nem jelentett neki gondot a Fülöp-szigeteki John Russel Misal legyőzése. A neheze ezután következne számára, mert a papírforma szerint Vlagyimir Szamszonovval találkozott volna. A fehéroroszok veterán klasszisát a tavalyi gondomari olimpiai csapatselejtezőn 3:2-re legyőzte, tehát most sem számított volna esélytelennek, de azért Abdullah Yigenler ellen vélhetően könnyebb dolga volt. Szamszonov ugyanis nem állt ki a 21 éves, a világranglista 205. helyén álló török ellen, így utóbbi lett Majoros ellenfele a hétfői negyeddöntőben. A magyar fiú ezen a találkozón is győzött és a döntőbe jutásért a román Ovidiu Ionescu ellen mérkőzhet.

Szudinak már az első fordulóban asztalhoz kellett lépnie, de három kiélezett szettet is megnyerve legyűrte a lengyel Samuel Kulczyckit. A következő fordulóban Cedric Nuytinck ellen már nem ő számított esélyesnek, ám ezzel mit sem törődve csak egy játszmát engedett a világranglista-71. belgának. Szudi a negyeddöntőben a fehérorosz Alekszandr Hanyinnal találkozott és 4:2 arányban diadalmaskodott. A döntőbe jutásért a szlovák Wang Yang következik.

A mérkőzések és a torna eredményei itt nyomon követhetők.



Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Kézilabda. A 2022. évi magyar-szlovák közös rendezésű férfi Európa-bajnokságra készülő válogatott az EHF Európa-kupában találkozott Szlovákia válogatottjával. A magyar válogatott mindkét találkozón magabiztos győzelmet aratott: Pozsonyban 30-15, Győrben 36-26 arányban diadalmaskodott.

Az Európa-kupát azon csapatok részvételével írta ki az EHF, akik már biztos résztvevői a 2022. évi tornának. Magyarország és Szlovákia a két rendező, Spanyolország és Horvátország a legutóbbi kontinenstorna döntősei. Bár a magyar válogatott nem volt érdekelt a három fronton megrendezett hétvégi férfi kézilabda olimpiai selejtezőtornákon, de érdekes lehet, hogy a korábbi olimpiákon sikeresen szereplő Horvátország lemarad az ötkarikás játékokról.

Olimpiai kvalifikációs tornák:

Az 1. csoport (Podgorica) végeredménye: 1. Norvégia 6 pont, 2. Brazília 4, 3. Dél-Korea 2, 4. Chile 0.
A 2. csoport (Montpellier) végeredménye: 1. Franciaország 4 pont (98–84), 2. Portugália 4 (87–80), 3. Horvátország 4 (81–81), 4. Tunézia 0.
A 3. csoport (Berlin) végeredménye: 1. Svédország 5 pont (93–75), 2. Németország 5 (95–78), 3. Szlovénia 2, 4. Algéria 0.

A férfi olimpiai torna mezőnye: Japán (házigazda), Dánia (világbajnok), Argentína (Pánamerikai Játékok győztese), Bahrein (ázsiai kvalifikációs torna győztese), Spanyolország (Európa-bajnok) és Egyiptom (Afrika-bajnok), Norvégia, Brazília, Franciaország, Portugália, Svédország, Németország (a kvalifikációs tornákról).

(MOB-összeállítás; vívófotók: MTI/Illyés Tibor)