Ötezerrel többen kezdhetik meg térítésmentesen felsőoktatási tanulmányaikat a 2012-es 13-as tanévben– döntött a kormány az idei jelentkezési adatok feldolgozását követően. Ennek köszönhetően több hallgatót vesznek fel sporttudományi, műszaki, informatikai, agrár, valamint egészségügyi képzésre.
Az új felsőoktatási törvény megalkotásával a kormány egy versenyképesebb felsőoktatási rendszer alapjait rakta le, egyben a felsőoktatás finanszírozásának teljes átszervezését, megújítását tűzte ki célul.
A kormány elkötelezett abban, hogy elsősorban azokon a szakokon támogassa közös pénzünkből a fiatalok tanulását, melyek nemzetstratégiai céljaink megvalósítását és a felsőoktatásból kilépő hallgatók biztos elhelyezkedését, megszerzett tudásának hasznosulását segítik.
Az 5000-rel megemelt, teljes egészében államilag támogatott férőhelynek köszönhetően felsőfokú szakképzésen, alapképzésen, illetve egységes, osztatlan képzésen 34 087 helyett 39 087-en kezdhetik meg tanulmányaikat szeptemberben térítésmentesen.
A jelentkezési adatokból kiderül, hogy a teljes állami ösztöndíjas keretre az alapképzésben, egységes, osztatlan képzésben és a felsőoktatási szakképzés területén is túljelentkezés van. A meghirdetett állami részösztöndíjas képzésekre jelentkezők számából pedig az is kiolvasható, hogy az újonnan bevezetésre kerülő részösztöndíjas helyek egy része valószínűleg betöltetlen maradt volna. A keretszám-átcsoportosítás lehetővé teszi, hogy még több jó felkészültségű, magas pontszámot elérő pályázó tanulhasson állami ösztöndíjjal.
A módosítás értelmében kétezer-négyszázzal több hallgatót vesznek fel államilag támogatott műszaki képzésre, kilencszázötvennel többet pedig informatikusnak. A magasan kvalifikált szakemberek hiánya egyre inkább érezhető az agrárium és az egészségtudományok területén is, ezért előbbi esetében hétszázzal, utóbbinál pedig négyszázzal emelkedik az állami ösztöndíjas helyek száma.
A sporttudományok területére a mindennapos testnevelés bevezetése miatt indokolt a százötven fős átcsoportosítás.
Az átcsoportosítás érinti a határon túli kihelyezett képzéseket is. A magyar nyelvű kihelyezett szakokon négyszáz teljes állami ösztöndíjas helyet biztosít a hallgatóknak a kormány.
(Forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma)