Atlétikai vb - Nõi 800 méteres síkfutás

Kéri Bianka elődöntős 800m-en az atlétikai világbajnokságon

2023. 08. 24.

A szerdai versenynapon 11 magyar atléta állt rajthoz a budapesti atlétikai világbajnokságon.

Keri2
MTI/Koszticsák Szilárd

Kéri Bianka 800 m-en a hétből az ötödik előfutamban kapott helyet, melyben határozottan kezdett, az első kanyar után a második, harmadik helyen vágott be és az első körben stabilan tartotta a helyét. Az iram visszafogott volt, a második elejétől viszont fokozatosan nőtt a tempó, melyet Kéri is jól bírt és az utolsó kanyarban is továbbjutó helyen állt, sőt, úgy tűnt, két másik riválisával sikerült leszakítani a többieket. A célegyenesben az amerikai Nia Akins volt a leggyorsabb, mögötte pedig a brit Jemma Reekie futott, akivel Kéri tudta tartani a tempót, megelőznie viszont nem sikerült, miközben mögötte a szlovén Anita Horvát hajrázott nagyszerűen, és kevéssel a cél előtt a magyar mellé ért, majd megelőzte. A biztos továbbjutáshoz az első háromban kellett volna végeznie a 29 éves magyar atlétának, aki viszont 2:00.20 perces idejével a legjobb volt a nem továbbjutottak között, akik közül a hét futam alapján a legjobb három is folytathatta. Így a következő két futamból nem előzhették meg hárman, de végül senki sem tudott elé kerülni, így a magyar atléta készülhet a péntek esti elődöntőre.

Kozak
MTI/Derencsényi István

Kozák Lucának a 100 m-es gátfutás elődöntőjében óriási bravúrra lett volna szüksége az újabb továbbjutáshoz. A három elődöntős futamból az első két helyezettek, illetve a további két legjobb idő birtokosa került a fináléba, s az már az első futam után nyilvánvalóvá vált, hogy a továbbjutó idő nem lehet rosszabb 12.55 mp-nél, ami 14 századdal jobb Kozák tavalyi országos csúcsánál. Luca a rajtot jól kapta el, mellette az amerikai Masai Russell a második gátnál megbotlott és kiszállt a versenyből. Kozákot ez úgy tűnt, nem zavarta meg, közvetlenül a vezető hármas mögött futott, ám nem tudta beérni őket. Végül a negyedik helyen ért célba, szinte lemásolva keddi eredményét, ugyanis 12.73 mp-cel végzett, amivel összesítésben a 13. lett.

Takacs

Takács Boglárka és Sulyán Alexa sem jutott tovább az előfutamból női 200 méteren. A futamokból az első három és a további hat legjobb idő tulajdonosa jutott tovább, a két magyar közül előbb Sulyán szerepelt. A fiatal atléta a harmadik futamban térdelt rajtgépbe, melyből jól robbant ki, a kanyart jól futotta meg, az utolsó ötven méterre viszont már kevesebb ereje maradt és végül 23.47 mp-cel a hatodikként ért célba.

Sulyan

A szám másik magyarjának, a mindössze 18 éves Sulyán Alexának erre lényegesen kevesebb esélye volt. A gödöllői vágtázó ugyanakkor nem véletlenül kapott lehetőséget a bizonyításra, ugyanis az U20-as magyar csúcsot 23.12 mp-re javította júniusban, három hete pedig ezüstérmet nyert az U20-as Európa-bajnokságon. Kozák a 29., Sulyán a 35. helyen vézett ezen a távon.

Szilágyi

Két gerelyhajítónknak sem sikerült a selejtezőkből beverekednie magát a döntőbe. A tavalyi Eb-n negyedik Szilágyi az első csoportban kapott helyet. A selejtező szintet 61,50 méterben határozták meg, illetve a legjobb 12 került a döntőben. Szilágyi egyéni csúcsa (62,45) jobb ennél, ám idén még csak 57,06 méterig jutott. A debreceni atléta elsőre 56,21 métert ért el és a folytatásba ezen nem tudott javítani, 54,14 méter következett, majd utolsó dobását már le se mérette. Szilágyi Réka a 56,21 méteres dobásával a 20. lett.

Muranyi

Moravcsik Angéla idén dobta meg 60,54-es egyéni rekordját. Az MTK gerelyhajítója azonban a selejtezőben nem tudta megközelíteni legjobbját, 52,54 méteres kezdés és egy érvénytelen kísérlet után 55,10 méterrel zárt. Ezzel a 26. helyen végzett a 34 fős mezőnyben.

Wahl

Wahl Zoltán egyéni csúcsán két századmásodpercet faragva futamában az ötödik lett és nem jutott tovább az elődöntőbe férfi 200 méteren. A 23 éves atléta a továbbjutásban - melyhez a futam első három helyén kellett volna végeznie, vagy a három legjobb nem helyen továbbjutó közé kerülnie - nem bízhatott, ennek ellenére nagyon jól versenyzett. A kanyarban hátrányba került riválisaival szemben, az egyenest viszont kiválóan futotta meg és végül 20.90 másodperces eredménnyel holtversenyben az ötödik helyen ért célba. Teljesítménye a 42. helyre volt elegendő.

Nemeth

Németh Mátyás a távolugrás selejtezőjében remekül kezdett, elsőre megugrotta egyéni csúcsát. Ezen már nem tudott javítani, másodikra 747 következett, harmadikra pedig belépett. Végül 779-cel a 19. helyen zárt.

Gyuratz reka

A kalapácsvetés selejtezőben 73 méterben határozták meg a döntőbe jutáshoz szükséges szintet, avagy a legjobb 12 folytathatta. Az első csoport eredményeinek ismeretében látszott, hogy 70 méter fölötti dobás kell a fináléhoz. Gyurátz Réka a Dobó SE Eb-7. versenyzője idén még nem került 70 méter fölé, 69,66 méterig jutott, viszont egyéni csúcsa 72,70 méter volt. Ettől azonban jócskán elmaradt. A selejtező második csoportjában előbb 65,25 méterig hajította a szert, majd 66,81-gyel folytatta. Harmadikra viszont már nem tudott javítani, a hálóba vágta a kalapácsot. A 36 fős mezőnyben a 33. helyen végzett.

Gxurkes

Wagner-Gyürkés Viktória az 5000 m-es előfutamában a 16. helyen ért célba, így nem jutott fináléba női 5000 méteren. Wagner-Gyürkés az első négy körben közvetlen a mezőny végén, a többiek sarkában futott. A boly visszafogott tempóban kezdett, amit kihasználva a lett Agate Caune rögtön ellépett és kamikaze taktikát választva méterről méterre növelte előnyét, mely a táv közepén már száz méternél is nagyobb volt. A mezőny az első négy körben nem zavartatta magát, az etióp és a kenyai futók is hagyták a lettet elfutni, majd egy kissé növeltek a tempón. Ezt a magyar atléta nem vette fel és csak a saját ritmusára hagyatkozott. Így egy ideig folyamatosan nőtt a hátránya mindenkivel szemben, később azonban folyamatosan előzte meg a bolyról leszakadókat és végül 15:29.42 perces eredménnyel a 20 futó között a 16. lett.

Szabo

A 27 éves Szabó Beatrix a hármasugrás világranglista 131. helyezettjeként a 36 fős mezőny leggyengébb egyéni csúcsával rendelkezett, a 13,01 métert idén érte le. Az MTK versenyzője azzal a céllal érkezett a vb-re, hogy megjavítja a legjobbját és 13 méter fölötti eredménnyel zár. Elsőre ettől elmaradt, 12,68 méterrel kezdett, aztán 12,79-re javított, majd harmadikra 12,61 jelent meg a neve mellett. Összesítésben az utolsó helyen végzett.

Kerr

A szerdai négy döntőből kettőben a norvégok egyik szeme sírt a másik nevetett. A férfi 1500 m fináléjában mindenki a norvég olimpiai bajnok Jakob Ingebrigtsen győzelmét várta. Nem így gondolta a brit Josh Kerr. Hamar élre állt a norvég, de az utolsó 200 m-re a brit mellé ért. Mindketten hatalmas hajrába kezdtek. Ezt az iramot Kerr bírta jobban, és ő szerezte meg a világbajnoki aranyérmet. A 400m gátfutás hozta a norvégok vigaszát, hiszen a szám világcsúcstartója Karsten Warholmnak összejött a diadal. Női 400m-en a dominikai Marileidy Paulino hatalmas előnnyel a világ idei legjobb idejével biztosan győzött. A női rúdugrók fináléjában a mezőnyből a 4,80 méteres magasságot négyen teljesítették, majd a 4,85 az ausztrál Nina Kennedynek és az amerikai Katie Moonak sikerült, méghozzá elsőre. Újabb ötcentis emelés után két-két rossz kísérlet következett, aztán előbb az ausztrál, majd az amerikai ugró is átlendült a léc felett. A 4,95 aztán már egyiküknek sem jött össze, majd - miután ugyanannyi rontásuk volt a versenyen - megegyeztek egymással, hogy nem folytatják, és mindketten aranyérmesek lesznek.

Alább a csütörtöki program és a magyar indulók (zárójelben sorrendben a legjobb és az idei legjobb eredményük, illetve a világranglistán elfoglalt helyezésük).

2023. augusztus 24. (csütörtök)

07:00 férfi 35km gyaloglás, Venyercsán Bence (2:38:28, 2:40:31, 81.)

07:00 női 35km gyaloglás, Madarász Viktória (2:49:58, -, -), Récsei Rita (2:57:42, 2:57:42, 56.)