Két úszó: Cseh László és Hosszú Katinka az év sportolója

Két úszó: Cseh László és Hosszú Katinka az év sportolója

2016. 01. 14.
Megosztás

A kazanyi úszó világbajnokság két magyar aranyérmesét: Cseh Lászlót és Hosszú Katinkát választották a sportújságírók Az év sportolójának 2015-ben. A Nemzeti Színházban rendezett M4 Sport – Az Év Sportolója Gála díjátadón életműdíjakat is átadtak, Kovács Ágnes pedig a 2024-es budapesti olimpiarendezés támogatására buzdított.

A díjátadók között volt több olimpiai bajnok, köztük Schmitt Pál, a NOB tagja, a MOB tiszteletbeli elnöke, a csütörtökön megalakult Olimpiai Pályázati Bizottság - Olimpiai Védnökök Testületének vezetője és Szabó Bence, a MOB főtitkára is.

A férfiaknál Cseh László a 40 esztendős egyéni világbajnok párbajtőrvívó Imre Gézát és a túraautó-világbajnokságon másodszor egyéni vb-címet nyert - nem olimpiai sportágat képviselő - Michelisz Norbertet előzte meg. Hosszú Katinkával a a síző világkupa-harmadik Miklós Edit és a kajakos kétszeres világbajnoki ezüstérmes Kárász Anna volt versenyben. A női díjat az úszó édesanyja - Hosszú Katinka Austinban versenyez - vette át, míg a síző Ausztriából érkezett az ünnepségre. Cseh László beszédében köszöntötte új trénerét, Plagányi Zsoltot - mint mondta, számára ő az év edzője -, majd azt kívánta, Rióban teljesüljön az álma - éremkolllekciójából az olimpiai arany még hiányzik...

A kazanyi normálmedencés vb-n két arany- (200 és 400 méter vegyes) és egy bronzéremmel (200 méter hát), a netánjai rövidpályás Eb-n pedig hat arany- és egy ezüstéremmel záró Hosszú Katinka hatalmas fölénnyel, több mint 600 pontos különbséggel diadalmaskodott a nők között a szavazáson. Cseh László tavaly pályafutása második világbajnoki címét gyűjtötte be: tíz évvel a 400 méter vegyesen nyert aranyérmét követően ezúttal 200 méter pillangón diadalmaskodott.

Az 58. Év sportolója-díjátadón Életműdíjat vett át Károlyi Béla, Amerikában élő tornaedző, akinek tanítványai 9 olimpiai bajnoki címet nyertek, valamint - a Magyar Labdarúgó Szövetség elismertjeként - a 94 esztendős Szepesi György sportriporter, aki a labdarúgó-események mellett megannyi ötkarikás eseményről is tudósított.

Az edzők és a szövetségi kapitányok kategóriáját ezúttal összevonták; Dárdai Pál korábbi magyar szövetségi kapitány megelőzött két úszóedzőt: Shane Tusupot (Hosszú Katinka edzője és egyben férje) valamint Plagányi Zsoltot (Cseh László trénere).

A csapatok versenyében a 44 év év után Európa-bajnokságra kijutó férfi labdarúgó-válogatott nyert meglőzve a lengyelországi divízió I/A-s vb-ről a legjobbak közé feljutott férfi jégkorong-válogatottat és a kontinensviadalon 28 esztendő elteltével szerepelt és a csoportjából bravúrosan továbbjutott, 12. helyen zárt női röplabda-válogatottat.

Díjazták a fogyatékkal élő sportolókat is: a férfiaknál Gelencsér Róbert atléta, a nőknél Gyurkó Alexandra úszó, az edzők között Galambos Zsolt kosárlabdatréner, a csapatoknál pedig a férfi speciális olimpiai kosárlabda-válogatott lett a legjobb.

Az év futballistájának a válogatott kapusát, Király Gábort választották a sportújságírók. Az év góljáért járó díjat Priskin Tamás labdarúgó vehette át a norvégok elleni Európa-bajnoki pótselejtezős párharc visszavágóján szerzett találatáért.

Az úszó olimpiai bajnok Kovács Ágnes az Agenda 2020 reformprogram előnyeit kiemelve a 2024-es budapesti olimpiarendezés mellett kiállva mondta el érveit.

Az olimpiai ezüstérmes úszó Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár a közvetítés során az M4 sportcsatornának arról beszélt, az olimpiára készülő sportolóknak jelentős motívációt jelent a 2015-ös eredményekből "táplálkozni".

Az ünnepségen részt vett több olimpiai bajnok és a nemzet több sportolója: Schmitt Pál vívó mellett mellett Magyar Zoltán MOB-alelnök és Keleti Ágnes tornász, továbbá Kárpáti György vízilabdázó és Balczó András öttusázó olimpiai bajnok is (a képen Kiss Gergely vízilabdázóval).

(MOB-MTI, fotó: MOB/Szalmás Péter)