Világkupa-győzelem rövidpályás gyorskorcsolyázásban, készülődés a rövidpályás úszó vb-re

Világkupa-győzelem rövidpályás gyorskorcsolyázásban, készülődés a rövidpályás úszó vb-re

2018. 12. 10.
Megosztás


A hétvége magyar szempontból legkiemelkedőbb eseménye a kazahsztáni rövidpályás gyorskorcsolya világkupaverseny volt. A selejtezőkből több magyar is sikerrel jutott be a szombati és vasárnapi finálékba. Megszületett az első női világkupa-elsőség is. Az úszók a rövidpályás vb-re készülnek. Zajlanak a női kézilabda-Eb mérkőzései is. Hétvégi összefoglaló.

Rövidpályás gyorskorcsolya. Liu Shaoang aranyérmet szerzett 1000 méteren. Az MTK váltóban olimpiai bajnok sportolója ezen a napon verhetetlennek bizonyult Almatiban, ugyanis mind a negyed-, mind az elődöntőből futamgyőztesként lépett tovább. A legjobbakat felvonultató ötfős futamban sem adott az előzésre lehetőséget vetélytársainak. Az 1000 méteren a szezon első állomásán is győztes Liu Shaoang tavaly megnyerte a táv összetett világkupáját, mostani sikerével pedig a harmadik pozícióból az élre ugrott a pontversenyben.

A szintén ötkarikás aranyérmes Liu Shaolin Sándor az 1500 méter fináléjában nagy harcot vívott három dél-koreai riválissal, egy ízben például egy körön belül körbekorcsolyázva ő állt az élre. Csakhogy az egyik visszaelőzésnél megbillent, lendületet vesztett, emiatt jelentősen visszacsúszott, így az utolsó körökre „elengedte" a futamot, s végül a hetedik helyen ért célba. Az elődöntőben Liu Shaolin mögött harmadik Burján Csaba a kisdöntőben szerepelt, ahol pontosan ugyanúgy járt, mint honfitársa, így az ugyancsak olimpiai bajnok versenyző összességében a 14. helyen zárt.

A férfiak legrövidebb távján, 500 m-en is könnyen születhetett volna magyar siker, ugyanis az elődöntőig hárman is eljutottak, onnan aztán Liu Shaoang mellett Burján Csaba ért a fináléba, míg a váltóval hozzájuk hasonlóan olimpiai bajnok Liu Shaolin Sándor a kisdöntőbe került. A 19 éves fiatalabb Liu-fivér aztán egy második hellyel bővítette éremgyűjteményét, míg Burján Csaba utolsó lett az ötfős futamban, az idősebbik Liu-fiú pedig megnyerte a kisdöntőt, azaz hatodikként zárt.

A 19 éves Jászapáti Petra 500 m-en elért vasárnapi győzelmével írt történelmet, mert ez a sportág első magyar női vk-elsősége. A szegedi korcsolyázó a negyeddöntőből másodikként, míg az elődöntőből futamgyőztesként jutott a döntőbe, ahol a legjobb, egyes pozícióból rajtolhatott. A startot követően meg is tudta védeni a helyét, azaz elsőként fordult az első kanyarba. Jászapáti nagyszerűen korcsolyázott, esélyt sem adott riválisainak az előzésre.

A nők első 1500 méteres versenyében Jászapáti Petra épphogy lemaradt a fináléról, a kisdöntőt viszont nagy magabiztossággal nyerte meg, azaz nyolcadikként zárt. A második 1500 méteres versenyen Bácskai Sára Luca küzdötte el magát a döntőig, ott azonban elesett, így hetedik lett.

Az előző vk-fordulóban győztes magyar vegyesváltó az elődöntőben nem a legerősebb összeállításában lépett jégre, ugyanis Jászapáti és Bácskai Sára Luca mellett nem a Liu-fivérek szerepeltek, hanem Burján Csaba és Varnyú Alex. A négyes a kanadaiak mögött nagy csatát vívott a kazahokkal a második továbbjutó helyért, oda-vissza előzték egymást, s végül mindkét stafétát kizárták, azaz a kisdöntőben sem indulhat egyik kvartett sem.

Az olimpiai bajnok, világcsúcstartó és a jelenlegi vk-sorozatban mostanáig veretlen férfiváltó sem tudott a legjobb négy közé kerülni. A Liu-testvérek és Burján Csaba mellett ezúttal Krueger Cole volt a csapat negyedik tagja. A magyarok sokáig a megszokott magabiztossággal versenyeztek, tíz körrel a vége előtt még vezettek, csakhogy a hajrához közeledve több rosszul sikerült váltással egészen az utolsó, negyedik helyig csúsztak vissza, a végén csupán a japánokat sikerült visszaelőzni, a kanadaiakat és a hollandokat nem, így vasárnap a kisdöntőben kellett jégre lépniük. Ott a második helyen ért célba a gárda a japán négyes mögött, így hatodik lett.

A magyarok Almatiban két arany- és egy ezüstérmet nyertek. A vk-sorozat február elején Drezdában folytatódik, előtte még januárban a dordrechti Európa-bajnokságon versenyeznek a sportág képviselői.

Női kézilabda. Érdekesen alakulnak a női kézilabda Európa-bajnokság középdöntői Franciaországban. Míg az A csoportból nagy valószínűség szerint az orosz és a francia válogatott jut be az elődöntőbe, addig a magyarokat is felvonultató B csoportban a hollandok mellet még több csapatnak is esélye van a legjobb négybe kerülésre. Ha például a norvégok a hátralévő két mérkőzésük közül csak az egyiket nyerik meg és a magyarok legyőzik a románokat, akkor a fiatal magyar gárda kerül be az elődöntőbe, de a Rassmussen-csapat a csoport ötödik helyén is végezhet.

A csoport állása:

1. Hollandia 3 3 0 0 85-76 +9 6
2. Románia 3 2 0 1 84-76 +8 4
3. Magyarország 4 2 0 2 108-117 −9 4
4. Németország 4 2 0 2 111-110 +1 4
5. Norvégia 3 1 0 2 93-89 +4 2
6. Spanyolország 3 0 0 3 76-89 −13 0

A hátralévő mérkőzések:

2018. december 11.
18:00 Spanyolország – Románia
21:00 Hollandia – Norvégia

2018. december 12.
15:45 Spanyolország – Norvégia
18:00 Magyarország – Románia
21:00 Hollandia – Németország


Vízilabda. A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (FINA) elfogadta a vízilabdára vonatkozó szabálymódosító-csomagot, amelynek célja leginkább a játék felgyorsítása. A kedden kezdődő rövidpályás úszó-világbajnokság helyszínén, a kínai Hangcsou városában többek között eldőlt, hogy a támadóidő újraindulása esetén - például szögletnél - harminc helyett csak húsz másodperce lesz a csapatoknak a támadásra. Rövidülnek a mérkőzések, mivel az eddigi negyedenkénti egy időkérés helyett egy csapat összesen kétszer kérhet szünetet, valamint a nagyszünet az eddigi öt perc helyett három percig tart majd. Változás még, hogy ha a kapu felé úszó támadójátékost a kaputól hat méteren belül hátulról szabálytalanul - vagyis nem csak a labdát érintve - akadályozzák a lövésben, a játékvezetőnek büntetőt kell ítélnie.

Molnár Tamás, háromszoros olimpiai bajnok, FINA-delegátus elmondta, az új szabályokat - amelyeket többek között Szombathelyen az U18-as világbajnokságon már teszteltek - az Európa Kupa döntőitől kezdődően alkalmazzák majd. Kemény Dénes, a magyar szövetség korábbi elnöke, a FINA edzőbizottságának elnökhelyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a mostani módosítások - amelyeket 181 igen, 8 nem, illetve két tartózkodás mellett fogadtak el - felgyorsítják a játékot, ugyanakkor egy korábbi szabályváltozással együtt - miszerint az olimpián csak 11 játékos nevezhető - veszélyes lehet, hiszen könnyen elképzelhető, hogy „elfogynak majd az együttesek", ezzel pedig rossz lehet a megítélése a vízilabdának.

Úszás. Sós Csaba minden versenyzőtől jó teljesítményt vár a kedden kezdődő rövidpályás világbajnokságon; a magyar úszó-válogatott szövetségi kapitánya kiemelte, a kínai Hangcsou városában sorra kerülő eseményen is Hosszú Katinka lesz majd az együttes „zászlóshajója", aki már az első napon megkezdheti az éremgyűjtést.

Látványos standot állított fel a magyar küldöttség a FINA világkiállításán. Az esemény egyik leglátványosabb kompozíciója egy gigantikus ledfal, amelynek látványvilágát a tavalyi vizes vb-ről készült kisfilmek, illetve a Duna Arénát bemutató videók adják. A standot a Magyar Úszó Szövetség a Budapest Európa Sportfővárosa 2019 projekttel közösen állította fel, a fókuszban a junior úszók jövő augusztusi világbajnoksága van. Ez a verseny lesz az első a további nagy események sorában, hiszen a 2020-as Európa-bajnokságok után a 2024-es rövidpályás világbajnokságnak is Magyarország ad majd otthont. Amellett, hogy a pavilon a 2019-ben Európa Sportfővárosa címet viselő Budapest promócióját is szolgálja, fontos állomás abban a vetélkedésben, amely a 2025-ös, illetve 2027-es vb rendezési jogáért indul januártól. A jelentkezők - Greensboro, Melbourne, Kazany és Belgrád, valamint Kína és Ukrajna - közül Hangcsouban egyedül a magyaroknak van standjuk. A világkiállításhoz kapcsolódó háromnapos konferencia nyitóprogramjaként Gyárfás Tamás, a FINA végrehajtó bizottságának tagja és Szántó Éva, a BP2017 Nkft. ügyvezetője tartott előadást a 2017-es vizes-vb szervezéséről, hangsúlyozva, hogy Perth, Melbourne és Róma után Budapest is a duplázó vb-rendező városok közé kíván lépni. Emellett fontos szerep hárul az olimpiai bajnok Gyurta Dánielre, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként szintén a FINA-világkiállítás meghívott vendége.

(MOB-MTI, fotók: isu.org,fina.com, waterpolo.hu)