Január 12-én kezdődik Dániában a férfi kézilabda Európa-bajnokság. Négy csoportban összesen 16 nemzeti válogatottal rajtolnak a selejtező csoportmérkőzések. (jan. 12-16)
A csoportokból három-három gárda léphet tovább a középdöntőbe, ahová magukkal viszik a selejtezőkben az egymás ellen elért eredményüket.
Az AB ág és CD ág mérkőzik majd a középdöntőkben. (jan. 18-23)
Az elődöntőben a két középdöntő csoport első két helyezettje keresztbe mérkőzik a fináléért. (jan.24)
A döntőt és a bronztalálkozót január 26-án rendezik.
Most nézzük a magyarok AB ágának csoportjait.
A-CSOPORT (Herning)
A dánok akkor is favoritnak számítanának, ha nem játszanának hazai pályán, így meg végképp. A keret fiatalabb tagjainak ráadásul reális esélyük van még egy hazai rendezésű tornán részt venni karrierjük során, miután a dánok a németekkel közösen rendezik a 2019-es vb-t. A címvédő, vb-ezüstérmes együttesből Nikolaj Magnussen biztosan hiányzik sérülés miatt, de Ulrik Wilbek kapitány reméli, Rasmus Lauge időben felépül a tornáig. A Niklas Landin személyében kiváló kapussal, Anders Eggert, Svan Hansen és Hans Lindberg révén klasszis szélsőkkel, valamint Mikkel Hansennel a világ egyik legjobb átlövőjével rendelkező északi gárda jó eséllyel száll harcba egy újabb dobogós helyezésért.
A csehekről friss élményünk lehet a Provident-kupa révén, Vladimir Haber együttesének jó esélye van a középdöntőbe jutásra, ahol reményeink szerint „visszavághatunk” a gyöngyösi szoros vereségért. Bár Filip Jícha egyértelműen kulcsember a csapatban, túlzás lenne egyszemélyes válogatottként tekinteni a csehekre, a kapus Petr Stochl és Pavel Horák is kiemelkedő teljesítményre képes.
A macedónok harcban lehetnek a csoport második helyéért, a 2013 elején Zvonko Sundovszkit váltó Ivica Obrvannak ez lesz az első kontinenstornája szövetségi kapitányként. A Barcelonába igazolt Kiril Lazarov gólerős játékán újfent sok múlik majd, különösen azok után, hogy Naumce Mojszovszki sérülés miatt lemarad a tornáról.
Az osztrákok először jutottak ki Eb-re (2010-ben rendezőként automatikus indulási joggal rendelkeztek), Patrekur Jóhannesson kapitány reméli, meg tudják tenni a következő lépést. A Bundesligában edződött játékosokkal a középdöntőt célozzák meg, a kulcsjátékosaik közé tartozik a kapus Nikola Marinovic, a Dominikából származó Raul Santos, valamint a hazánkban született Szilágyi Viktor.
B-CSOPORT (Aalborg)
A magyar válogatottal külön cikkben foglalkozunk, így itt most inkább a csoportellenfelekről írunk. Mocsai Lajos szövetségi kapitány csak halálcsoportként aposztrofálta a négyest, amelyben a világbajnok spanyolok mellett két északi együttes, Norvégia és Izland kap helyet, így az első háromba kerülésért is meg kell harcolni.
A világbajnok spanyolok kapitánya, a Valero Riverát váltó Manolo Cadenas óvatosan nyúl a győztes csapathoz, amelyben két veszprémit (Cristian Ugaldét és Carlos Ruesgát) is viszontláthatunk. A barcelonai Sterbik Árpád fájós térde viszont nem bírná a sorozatterhelést, ezért Gonzalo Pérez de Vargas (Toulouse) és Császár klubtársa, José Manuel Sierra (Paris SG) jut főszerephez. A keretből hiányzik a válogatottságtól visszavonuló Alberto Entrerríos, a sérült Ángel Montoro és Alex Dujshebaev (a legendás irányító, majd edző, Talant Dujsebajev fia) valamint Francisco Javier Arino. Ráadásul Julen Aguinagalde ágyékhúzódást szenvedett és szintén nem egészséges, így Cadenas riasztotta Juan Andreut. Az említett gondok ellenére a spanyolok is ott vannak természetesen az éremesélyesek között. Amikor 2006-ban legutóbb világbajnokként érkeztek az Eb-re, egészen a döntőig meneteltek, ahol a franciák állították meg őket.
A norvégok kapitánya, Robert Hedin már korán 18 tagúra szűkítette keretét, és aránylag keveset újított. A legszerényebb rutinú a két jobbszélső (Kristian Björnsen, Harald Reinkind), ők még nincsenek hússzoros válogatottak. A belső posztokon persze az öreg rókákra számít – Bjarte Myrhol, Kristian Kjelling, Börge Lund vagy Erlend Mamelund nem szorul bemutatásra, miként a kapus Magnus Dahl sem. Hedin számít a norvég szurkolók támogatására Aalborgban, és szerinte a jelenlegi keret sok mindenre lehet képes az elkövetkező években.
Izlandra – és az ellene megvívott gigászi csatára – a londoni olimpiai negyeddöntőből emlékezhetünk. A másfél évvel ezelőttihez képest változott ugyan a szigetország csapata, de nem gyökeresen, és az egészséges legjobbak – a visszavonuló Ólafur Stefánsson kivételével – mind ott lesznek az Eb-n. Sem a flensburgi Ólafur Gústafsson, sem Ingimundur Ingimundarson nem jön rendbe az Eb-ig, valamint még nagyobb veszteségként Alexander Petersson válla is megsérült, így a Löwen játékosa sem utazik Dániába. A helyére Runar Karason vagy Asgeir Hallgrimsson kerülhet. Nem teljesen egészséges Arnor Atlason és Vignir Svavarsson sem, Gudjón Valur Sigurdsson, a Kiel balszélsője a vádlijára panaszkodik. Aron Kristjansson kapitánynak ez lesz a második nagy tornája, korábban a dán Skjernt irányította, ahol játékosként is megfordult, így számára mindenképpen speciális lesz a dániai torna.
MENETREND
A-CSOPORT (Herning)
DÁNIA, CSEHORSZÁG, MACEDÓNIA, AUSZTRIA
1. FORDULÓ (január 12.)
Csehország–Ausztria 18.00
Dánia–Macedónia 20.30
2. FORDULÓ (január 14.)
Macedónia–Csehország 18.15
Ausztria–Dánia 20.30
3. FORDULÓ (január 16.)
Macedónia–Ausztria 18.15
Dánia–Csehország 20.30
B-CSOPORT (Aalbrog)
SPANYOLORSZÁG, IZLAND, MAGYARORSZÁG, NORVÉGIA
1. FORDULÓ (január 12.)
Izland–Norvégia 16.00
Spanyolország–Magyarország 18.15
2. FORDULÓ (január 14.)
Magyarország–Izland 18.00
Norvégia–Spanyolország 20.15
3. FORDULÓ (január 16.)
Spanyolország–Izland 18.00
Magyarország–Norvégia 20.15
(Forrás: NSO)