Kiállítással az olimpiáért

Gyorsabban, magasabbra, erősebben !

2012. 07. 20.
Megosztás


Október 21-ig látható a Magyar Nemzeti Galéria és a Magyar Sportmúzeum közös, a londoni olimpia tiszteletére összeállított tárlata a Budavári Palota A épületében.



Az újkori olimpiai mozgalom alapítójának, Pierre de Coubertin báró barátjának, Henri Didon dominikánus szerzetesnek tulajdonított szlogen, a „gyorsabban, magasabbra, erősebben” a nemzetek közötti nemes versengés eszméjét fogalmazta meg a 19. század végén. A sport, és ezen belül az olimpia az antik görög világ óta sok szállal kapcsolódott a művészetekhez.

A Magyar Nemzeti Galéria és a Sportmúzeum közös kiállítása a londoni olimpia alkalmából olyan összeállítást tár a nagyközönség elé, amely a különböző – nem csak olimpiai – sportágak céljait és jellegzetességeit értelmezi a műalkotások és relikviák segítségével. A kiállított tárgyak és műalkotások közreadása egyszerre művészet- és sporttörténetként is felfogható.

A kiállítást Dr. Szabó Lajos, a Magyar Sportmúzeum igazgatója nyitotta meg.

„A Sportmúzeum vetette fel ennek a kiállításnak az ötletét, amiben a Nemzeti Galéria is partnerré vált. Múzeumunk számos műtárggyal, illetve trófeával, relikviával, sportdíjjal járult hozzá az összeállításhoz. A válogatásban nagy szerepet játszott a Sportmúzeum által bonyolított, és idén 50 éves Ezüstgerely-pályázat, amely a sporttal kapcsolatos képzőművészeti, iparművészeti, fotó-, film- és irodalmi alkotásokat díjazza. A látnivalók közül érdemes kiemelni az elmúlt évtizedek művészileg is értékes trófeáit, amelyek alapvetően magyar mesterek, ötvösök munkái. Ráadásul van több olyan „profi” sportoló is, aki a művészként is komoly eredményeket ért el: elég csak Hajós Alfrédra, az építészetben is olimpiai érmes sportpolihisztorra gondolni, vagy Gellért Imrére, aki tornászként kezdte, később elismert festőművész lett belőle, esetleg Manno Miltiadesre, aki versenyszerűen kerékpározott, evezett, gyorskorcsolyázott, majd szobrászat kategóriában nyert ezüstérmet a szellemi olimpián. Vagyis nem csak sportábrázolásokat lehet látni a kiállításon, hanem sportemberek művészi színvonalú munkáit is” – mesélte Szabó Lajos, aki Petrányi Zsolt és Tokai Gábor mellett a kiállítás egyik kurátora.

A kiállítás többrétegű: a látogatók az elhelyezett feliratok segítségével információkat kaphatnak az egyes sportágakról és a műveket létrehozó ismert vagy kevésbé ismert alkotókról is.

A látványos válogatáson Ferenczy Béni, Medgyessy Ferenc, Kisfaludi Stróbl Zsigmond, Vaszary János, Szőnyi István és Egry József alkotásait is meg lehet tekinteni.

A kiállítás október 21-ig látható a Budavári Palota A épületében.