Többek között Grosics Gyula, Nagy Tímea, Gedó György és Mocsai Lajos vehetett át elismeréseket és díjakat a Magyar Sport Napja alkalmából hétfőn az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi). A díjakat Balog Zoltán, az emberi erőforrások miniszter megbízásából Simicskó István, az Emmi sportért és ifjúságért felelős államtitkára és Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár adta át.
Simicskó István köszöntőjében az egészséges életmód fontosságára hívta fel a figyelmet, s kiemelte, a sport az egyik legjobb eszköz arra, hogy a következő nemzedékek minél egészségesebben nőjenek fel. Hangsúlyozta, a versenysport, az olimpiai és világbajnoki sikerek jól mutatják, hogy Magyarország sportnemzet, amely kiválóan tud élni a sport adta lehetőségekkel.
Az eseményen Csík Ferenc-díjat kapott Grosics Gyula labdarúgó, a legendás Aranycsapat olimpiai bajnok kapusa, Nagy Tímea olimpiai és világbajnok párbajtőröző, Gedó György ötkarikás aranyérmes, kétszeres Európa-bajnok ökölvívó, valamint Konrád János 123-szoros válogatott, olimpiai és Európa-bajnok vízilabdázó.
Pézsa Tibor olimpiai és világbajnok kardvívó, Mocsai Lajos, a női kézilabda-válogatottal 2000-ben Eb-t nyert, majd olimpiai ezüstérmet és 2003-ban világbajnoki ezüstöt szerzett szakedző Bay Béla-díjat vett át, ahogyan Komjáti András magyar bajnok és kupagyőztes, Európa Kupa-győztes labdarúgó, illetve Rónai Kálmán, a Magyar Birkózó Szövetség alelnöke is.
Május hatodika annak emlékére a Magyar Sport Napja Magyarországon, hogy a Magyar Athletikai Club (MAC) 138 éve ezen a napon rendezte meg az első szabadtéri sportviadalt.
A MAC által 1875. május 6-án rendezett versenyen atlétikai és ökölvívó számokban mérték össze tudásukat a sportolók.
A MAC 1875. április 8-án alakult meg, s az 1947-es megszüntetéséig a legsikeresebb magyar egyesület volt, számos világ- és Európa-bajnoki cím mellett 24 olimpiai aranyérmet szereztek a kék-sárga klub sportolói (köztük a vívó Gerevich Aladár, Rajcsányi László, az atléta Németh Imre, a birkózó Bóbis Gyula és a vízilabdázó id. Szívós István).
A klubot 1989-ben a régi tagok újra bejegyeztették, majd 1993-ban fúzióra lépett a Népstadion SK-val, s elsősorban utánpótlás-neveléssel foglalkozik.
A magyar sport napját 2000 óta ünneplik Magyarországon. A Szabadság téren, a hajdani első európai szabadtéri atlétikai verseny színhelyén emlékművet emeltek ebből az alkalomból.
A kitüntetettek teljes felsorolása itt megtekinthető.
(MTI)