Sokáig minden jól alakult, de végül a nyolcaddöntő jelentette a végállomást a magyarok azámára a MOL Vívó Világbajnokság női tőr versnyének 64-es direkt kieséses tábláján. Az első körben három magyar női tőröző, Knapek Edina, Varga Kati és Mohamed Aida győzött, a folytatásban Aida és Edina maradt állva. A nyolcaddöntőben azonban az olasz "fal" mindkettejük számára áttörhetetlennek bizonyult.
Reggel nyolckor kezdődött a nők tőrveresnyének 64-es direkt kieséses táblája.
A korai idő ellenére álmos kezdésről azonban egyáltalán nem beszéhettünk magyar részről. Nyolckor ugyanis elképesztően izgalmas és fordulatos asszóban győzte le Knapek Edina a világranglista ötödik helyezettjét, Guyart-t. Egy darabig a francia vezetett, majd Edina egyre jobban belelendült, 11:7-re elhúzott. 13-nál viszont beérte őt riválisa, az idő pedig kis híján lejárt. Öt másodperccel a vége előtt, Edina remek találatot adott, majd rajtra taktikusan beleguggolt érthetően rohanó ellenfele támadásába - és már örülhettünk is az első magyar sikernek a direkt kieséses szakaszban.
Sokat nem beszélhettünk róla, mert egyszerre lépett péstra a két "vezetéknév-drusza", Varga Kati és Gabi. Utóbbinak azért sokkal nehezebb dolga volt, elvégre a sportág fenoménját, a visszatérő hatszoros olimpiai és 13-szoros világbajnok olasz Valentina Vezzalit kapta ellenfélül. És 39 év ide, két és fél hónapos kisbaba oda, parlamenti képviselőség amoda - Vezzali az Vezzali. Az itáliai 7:3-ra elhúzott és Gabi egyenlíteni még tudott, fordítani már nem. A vitáktól sem mentes derbit - a képviselő asszony piros lapot is kapott - 12:10-re Vezzali nyerte.
Kati viszont győzött! Az ukrán Szinita sokáig vezetett, furcsa kis asszó volt, de a magyar egy remek hajrával, a végén már kifejezetten jó vívással 15:13-ra hozta a csörtét. A sorsolás szeszélye folytán pedig a 16-ba jutásért összekerült Knapekkal. Namármost ők egy-két év különbséggel egyszerre kezdték a vívást. Ugyanannál a mesternél, akinél most is, Bernát Zoltánnál. Az évtizedek alatt - egyikük 36, másikuk 33 éves - megszámlálhatatlan asszót vívtak. Most megint összekerültek, csakhogy nem az edzőteremben, hanem a SYMA Csarnokban, életük egyik legfontosabb versenyén, a hazai rendezésű vb-n, a 16 közé jutásért.
"Én mindenesetre kimegyek…" - kommentálta Bernát Zoltán a hazai derbit.
"Egyfelől hatalmas öröm, hogy így alakult, másrészt persze kicsit sajnálom, hogy egyikőjüknek ki kell esnie. Majd ők eldöntik, ki legyen az, én meg levegőzöm addig egyet."
Ne feledkezzünk meg Mohamed Aidáról sem. És a 13:12-es végeredményről se vonjunk le túlzott következtetést, mivel az utolsó másodpercekben, abszolút vesztett helyzetből jött fel a lengyel Jelinska. Ezzel a legmagasabban rangsorolt magyar is továbbjutott - jöhetett a legjobb 32.
A magyar testvérharc úgy zajlott, ahogy az illik. Kívülről csendben, halkan, belülről telve feszültséggel. Edina tulajdonképpen végig vezetett, de Kati 14:10 után szorossá tette a párharcot.
A nézőtéren is csönd honolt, egyedül Marco Goncalves tapsolt, vagy kiáltott egy "Jó"-t a tribünről. Ez azért két okból is akceptálható. Egyrészt ő portugál, másrészt - és lássuk be, ez a nyomósabb érv - Edina férje. A vége 15:13 lett, csak egy maradhatott, Knapek lett az.
"Ragyogóan kezdtem a napot, és korántsem voltam annyira feszült, mint a hétfői selejtezőben. Kati ellen viszont nagy teher volt vívni, húsz éve nap mnt nap együtt készülünk. Az idegek csatája volt." - értékelte Edina röviden az eddig történteket.
Mohamed Aida már kifejezetten szépszámú közönség előtt lépett pástra a német Sauerral szemben. És volt is minek drukkolni, örülni. A magyar végig vezetett az asszóban, egyetlen alkalommal ráncoltuk össze a szemöldökünket, amkor a harmadik harmadban 8:7-re feljött a német. Eztán viszont Aida lehúzta a rólót, olyannyira, hogy egyetlen tust sem kapott, és remek teljesítménnyel jutott a nyolcaddöntőbe.
"Jól megy a vívás, magabiztosnak érzem magam, talán arra kell figyelnem, hogy jobban osszam be az erőmet. Most jön a legnehezebb riválisom." - mondta Aida az asszója után.
Hogy Mohamednek mennyire igaza van, azt bizonyítja, hogy a magyarok útját a 16 között az itáliai Dream Team, a hazájában csaknem legendának számító olasz női tőrcsapat két büszkesége, a fiatal Erba, illetve az olimpiai bajnok, zágrábi Eb-aranyérmes Di Francisca állta. Sajnos, nemcsak útját állta a két itáliai, de meg is akadályozta a továbblépésben. Aidának őszintén szólva nem sok esélye volt a csodálatosan vívó Di Francisca ellenében, Edina viszont nagyon közel állt a bravúrhoz. Erbával szemben 8:3-ra is elhúzott, csakhogy a hajrára mintha kicsitt elfogyott volna a levegő, olyannyira, hogy 12:10-re már az olasz vezetett. Knapek utolsó erejével még egyenlített, azonban a hirtelen halálban az olasz talált, és ezzel a döntős magyar remények elszálltak.
Összességében a magyarokat nem érheti panasz, valamennyi náluknál alacsonyabban rangsorolt versenyzőt legyőztek, Knapek Edinától bravúrt is láthattunk, de az olasz falon nem tudtunk áttörni. Annyi elmondható: magyar női tőrözőt a külföldiek közül csak olasz győzött le. Ez most a nyolcaddöntőhöz volt elég.
Knapek Edina:
"Szomorú vagyok, ennél jobbra számítottam.Az asszó elején meggyőzően vívtam, a végén viszont leblokkoltam. Úgy éreztem megvan az asszó, tudtam is, mire számíthatok az olasztól, de fejben nem voltam kész. Ahhoz képest ahogy a selejtezőben vívtam, jó eredmény a 16 közé jutás. Túl kell lépnem a vereségen, mert jön a csapat, ahol szeretnék még jobban vívni."
Mohamed Aida:
"Szorosabb eredményben bíztam, de nem tudtam elkapni a fonalat. Szerettem volna a nyolc közé jutni, de szerintem a mezőny jelenlegi legjobbjával kerültem szembe. Nem hagyott kibontakozni, ráadásul el is fáradtam a végére. Ennek ellenére nagyon élveztem a vívást a hazai közönség előtt."
Varga Katalin:
"Nem vagyok csalódott, nagy öröm volt hazai világbajnokságon indulni. Szerencsétlen dolog volt egymás ellen vívni, huszonöt éve ismerjük egymást, ugyanaz a mesterünk. Így alakult."
A negyeddöntőben négy olasz, három orosz és egy német vívónő került be. Az összecsapások két olasz és egy-egy orosz és német hölgy sikerével zárult
A két elődöntőt a megnyító ünnepség után rendezték. Az elsőben a német Golubytskyi óriási meglepetésre legyőzte a legnagyobb favoritnak tartott olasz Di Franciscát, majd utóbbi honfitársa, Errigo bizonyult jobbnak az orosz Deriglazovánál.
A fináléban az olasz Errigo kétséget nem hagyott abban, hogy ezen az estén csak ő lehet a világ legjobbja. A német Golubytskyit föléynesen győzte le a fináléban, s szerezte meg élete első vb aranyérmét.
MOL Vívó Világbajnokság,
női tőr egyéni (83 induló)
A 32 közé jutásért: Knapek-Guyart (francia) 15:13, Varga K.- Szinita (ukrán) 15:13, Mohamed-Jelinska (lengyel) 13:12, Varga G.-Vezzali (olasz) 10:12.
A 16 közé jutásért: Knapek-Varga K. 15:13, Mohamed-Sauer (német) 15:7.
Nyolcaddöntő: Knapek-Erba (olasz) 13:14, Mohamed-Di Francisca (olasz) 3:15.
Negyeddöntő:
Di Francisca (olasz)- Korobeynikova (orosz) 15-5
Deriglazova (orosz) - Yakovleva (orosz) 15-9
Golubytskyi (német) - Erba (olasz) 15-5
Errigo (olasz) - Vezzali (olasz) 15-8
Elődöntő:
Golubytskyi - Di Francisca 13-12
Errigo - Deriglazova 15-11
Döntő:
Errigo - Golubytskyi 15-8
Végeredmény: 1. Arianna Errigo (Olaszország), 2. Caroline Golubytskyi (Németország), 3. Elisa Di Francisca (Olaszország) és Inna Deriglazova (Oroszország), 5. Korobeynikova (Oroszország), 6. Yakovleva (Oroszország), 7. Erba (Olaszország), 8. Vezzali (Olaszország),…13. Mohamed Aida, …16. Knapek Edina, …27. Varga Katalin, …41. Varga Gabriella.
(Forrás: hunfencing.hu/MOB)