Hatos Gábor a NOB határozat jogerőre történő emelkedését követően, december elején tekinthető joghatályosan londoni bronzérmesnek – hangzott el a birkózók szakmai konzultációján.
A szabadfogású Hatos, 74 kg-ban elért harmadik helye lehet a sportág harmadik érme Londonban, ahol kötöttfogásban Lőrincz Tamás a 66 kg-osok közt ezüst-, Módos Péter pedig az 55 kg-osok közt bronzérmet szerzett. Arra, hogy egy olimpián két fogásnemben is érmet szerezzen a magyar birkózás, az elmúlt évtizedekben nem volt példa, a szabadfogásúak utolsó érme ’80-ban, Moszkvában született. A londoni olimpia további eredményei: kötöttfogásban Deák Bárdos Mihály (120 kg) 11., Bácsi Péter (74 kg-ban) sérüléssel a 14. helyen zárt; szabadfogásban Ligeti Dániel (120 kg) 12. lett. Női szakágban a 63 kg-ban induló Sastin Marianna 11. helyezést szerzett.
Az olimpiai felkészülés és London-centrikus megbeszélésre a Magyar Olimpiai Bizottság tárgyalójában került sor. A konzultáción a sportágat Gáspár Tamás, a szövetség igazgatója, Maróthy István szakmai alelnök, Struhács György kötött- és Gulyás István szabadfogású szövetségi kapitány képviselte; a MOB részéről Medvegy Iván és dr. Bartha Csaba sportszakmai főmunkatársak mellett – Hatos ügyében konzultálva – jelen volt dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató is.
Hatos Gábor bronzérmével kapcsolatban elhangzott, hogy a nemzetközi szövetség (FILA) ugyan gratulált a magyar versenyzőnek a harmadik helyéhez, a Londonban 74 kilósok közt versenyző magyar fiú – miután az üzbég Soslan Tigievtől doppingügye miatt megvonják a medált – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) határozatának jogerőre történő emelkedését követően, december elején tekinthető joghatályosan bronzérmesnek.
A magyar csapat menedzselése az olimpia idején kiváló volt. Az egészségügyi ellátás is magas színvonalat képviselt. A birkózók mindenkitől minden segítséget megkaptak, ezért köszönetüket fejezték ki.
Egészségügyi vonatkozásban beszámolójukból kiderül, a felkészülés során Moldvai Ildikó gyógytornász és dr. Harasztiné Sárosi Ilona pszichológus segítette a válogatottakat; dr. Bakanek György keretorvos minden segítséget megadott – a táplálék-kiegészítők terén is. Kötöttfogásban Balassa Levente pszichológus segítette a csapatot. A sportág doppingellenes tevékenysége a MOB-bal karöltve meghozta gyümölcsét, minden vizsgált versenyző negatív eredményt produkált.
A szövetség, az ütőképes csapat versenyeztetésével, a jövővel kapcsolatos rendezőelvek közt kiemeli: a hazai edzőtáborokban a fiatalok felzárkóztatását a már eredményes klasszisok mellé, a nemzetközi versenyeztetés megoldását a második vonal részére, nemzetközi edzőtáborozási lehetőség biztosítását, valamint egy egységes orvosi központ létrehozását, ahol felkészült, hozzáértő orvosok bevonásával folyamatos ellenőrzéseket végezhetnének a versenyzők állapotának felmérésére, a terhelés és regeneráció beállítására.
Sportdiplomácia tekintetében dr. Hegedüs Csaba, a FILA Bureau tagjaként nagymértékben segíti a sportágat. A londoni olimpia birkózóversenyének technikai delegáltja is Hegedüs Csaba, a honi szövetség első embere volt. Aktualitásként elhangzott, hogy ülést tartott a FILA szabályokkal foglalkozó munkabizottsága november közepén a budapesti Hilton szállóban. Mint a szövetség honlapjáról kiderül: a megbeszélésen javaslat született a saját akció védelmének visszahozására, néhány szabálytalanság következetes kiszűrésére, de változhat a kötöttfogású mérkőzések menetideje és szerkezete is.
A 2013-as esztendő kiemelt versenye lesz szeptember 16. és 22. között Budapesten a birkózó világbajnokság.
A birkózás szerepel azon sportágak között, melyek 2013-ban kiemelt támogatást kaphatnak, sportágfejlesztési programjuk alapján részesülhetnek a 10-15 milliárd forint állami támogatásból.