Kovács Pálra emlékeztünk

Kovács Pálra emlékeztünk

2012. 07. 18.
Megosztás

Száz éve, 1912, július 17-én született Kovács Pál hatszoros olimpiai bajnok kardvívó, a hazai és a nemzetközi vívósport kiemelkedő egyénisége.

A MOB Emlék és Hagyományőrző Bizottsága és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság ebből az alkalomból koszorúzási megemlékezést rendezett a kiváló sportember Farkasréti temetőbeli síremlékénél. Az emlékezők között volt Schmitt Pál, kétszeres olimpiai bajnok vívó, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, Simicskó István államtitkár, a Bp.Honvéd Sportegyesület tiszteletbeli elnöke, számos olimpiai bajnok köztük Hámori Jenő és Horváth Zoltán, akik 1956-ban illetve 1960-ban rendezett olimpiákon voltak Kovács Pál csapattársai, Rejtő Ildikó és Tokióban nyertes csapat tagjai, Tordasi Ildikó, vívók, a szövetség valamint a hatszoros olimpiai bajnok nevét viselő gimnázium képviselői, hagyományőrzők,olimpia barátok.

A Himnusz elhangzása után Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság főtitkára köszöntötte a megjelenteket.

Szakály Sándor történész, az olimpiai akadémia alelnöke rövid köszöntője után Kamuti Jenő, a MOB elnökségének tagja, világbajnok, olimpiai ezüstérmes vívó személyes hangvételű emlékezésének befejezéseként kijelentette, hogy élete nagy ajándéka, hogy ismerhette a minden tekintetben példaképnek tekinthető Kovács Pál hatszoros olimpiai aranyérmes, kilencszeres világbajnokot, a Nemzetközi Vívó Szövetség alelnökét.



Hámori Jenő büszkén emlékezett arra, hogy Melbourneben az akkori nagy triumvirátus, Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf és természetesen Kovács Pál társaságában tagja lehetett a győztes csapatnak. Elmondta, hogy a több,mint két évtizedes korkülönbség ellenére kedves fogadtatásban részesült, hasznos tanácsokat kapott Kovács Páltól, aki utánozhatatlan egyszerűséggel vívott, az értelem és a technika csodálatos ötvözetével forgatta a kardot. A vívás az élete volt.

Befejezésként a síron a HM koszorúját dr. Simicskó István államtitkár; a MOA koszorúját dr. Jakabházyné Mező Mária, dr. Kamuti Jenő és Győr Béla; az Olimpiai Bajnokok Klubjának koszorúját dr. Nébald György, Rejtő Ildikó és Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnokok; a NEKB koszorúját dr. Szakály Sándor és dr. Gedai István; a MOB Emlék és Hagyományőrző Bizottság koszorúját Varga János olimpiai bajnok; a Kovács Pál Gimnázium koszorúját Kovács Árpádné igazgató, Szitt Zsolt igazgatóhelyettes és két diák helyezte el.
A megemlékezés az Olimpiai Himnusz hangjaival zárult.

A megemlékezést követő baráti beszélgetések során arról is szó esett, hogy a magyar olimpikonok ismét Londonba készülnek, ahol a magyar kard még legyőzhetetlen fényében csillogott, s bizony fájdalmas minden sportkedvelő számára, hogy a kardcsapat 1908-ban kezdődött sorozata 1960 után csak 28 év múlva folytatódott, majd a 10 olimpiai bajnokságot nyert kard csapat most, első alkalommal még a részvétel jogát sem tudta kiharcolni.